06.10.2017 12:02


Komiksový festival KOMA odstartoval

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zahájení třetího ročníku mezinárodního komiksového festivalu KOMA přilákalo ve čtvrtek desítky lidí. Do neděle mají zájemci možnost na brněnské Malé Americe zhlédnout výstavu komiksů především z dílny českých a slovenských autorů. Organizátoři si připravili i doprovodné workshopy a besedy s výtvarníky, každý večer vystoupí několik kapel.

Autor: Lenka Čechová

Brněnská Malá Amerika hostí festival KOMA

Brno – Třetí ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA začíná tento čtvrtek. Na brněnskou Malou Ameriku se postupně schází několik desítek fanoušků především české a slovenské komiksové tvorby. Láká je sem nejen samotná výstava, ale i doprovodné workshopy a besedy s výtvarníky. Až do neděle tak mají fanoušci komiksového umění kam zavítat, v loňském roce jich přišlo více než tisíc.

Samotného zahájení festivalu se účastnily zhruba dvě desítky návštěvníků. „Autoři měli za úkol vytvořit komiks na téma integrace. I proto jsme některé nepřekládali, komiks dnes funguje jako další jazyk Evropské unie,“ uvádí první vernisáž dramaturg festivalu Tomáš Řepa.

V prostorách haly se nachází několik desítek komiksů. „Bylo velmi těžké sehnat lidi, kteří by se podělili o svůj příběh,“ komentuje dramaturg Řepa komiks z dílny Aštma Šmé. Ten mapuje osudy dětí z dětských domovů. Ačkoliv příběhy mají stejné téma, graficky se výrazně liší, protože je vytvořila skupina několika výtvarníků.

Vernisáž s výtvarníkem Simonem Häusslem

Úvodní vernisáže střídá pásmo animovaných klipů. Stejně jako některé komiksy, také klipy se soustředí na propojení hudby a komiksu. I u klipů převládá různorodost. Zatímco jeden představuje plán ovcí dobýt svět, ve druhém autoři znázorňují lidskou samotu.  

Během promítání se počet návštěvníků rozrůstá, nyní jich je na festivalu více než sto. Uvolněnou atmosféru dokonale vystihuje otázka jedné z účastnic. „Nevíš, jestli si ten odznáček můžu vzít? Strašně se mi líbí… když tak mě nepráskni!“ ptá se mladá slečna, než zmizí i se svojí kořistí.  

Posledním bodem programu zahajovacího večera je storytelling, tedy vyprávění příběhů, které výtvarníci na místě kreslí. „Storytelling je specifikum tohohle festivalu, jinde se k němu nedá běžně dostat,“ vypráví organizátorka Andrea Stašková.

Dva různí vypravěči, dva různé příběhy. V prvním autor přibližuje svoje prožívání a popisuje, jak se mu ztratily kočičky z domova, který si vytvořil uvnitř své hlavy. Kreslíř se za zády vypravěče snaží příběh ilustrovat. Několikrát ale jen krčí rameny a čeká, až příběh pokročí dál, protože není schopen převést myšlenky na papír.

Finální výtvor ze storytellingu

Druhá vypravěčka nastiňuje, jak se vždy chtěla naučit hrát na hudební nástroj, což se jí nikdy nepovedlo. „Samozřejmě za to mohli rodiče. To byla samá keramika a já se snažila, ale nešlo to," přesvědčuje diváky Dominika Šindelková. V závěru svého vyprávění přiznává pravdu. Příčinou nejsou její rodiče nebo nedostatek talentu, ale lenost několik let poctivě trénovat, než se na nástroj naučí hrát. V tu chvíli se už směje celé publikum.

Právě přesah do reálného světa provází celý festival. Nejedná se jen o umění vytržené z kontextu, většina děl komentuje současné dění a nabízí jiný pohled na svět. Festival KOMA tak přináší nejen zábavu, ale i ponaučení. Prezentuje totiž, jak mohou svět vidět ostatní.

Klíčová slova: komiks, komiksový festival, festival KOMA, festival, reportáž, storytelling

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.