03.04.2017 12:49

Kometa doma rozdrtila Hradec 8:0 a ujala se vedení v sérii

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brněnští hokejisté vyhráli v prvním domácím zápase vysoko 8:0. V sérii vede Kometa nad Hradcem Králové 2:1. K vítězství výrazně přispěl obránce Ondřej Němec, který vstřelil tři góly. Domácí brankář Marek Čiliak oslavil své sedmadvacáté narozeniny čistým kontem. Třetí bod v sérii pokusí Brněnští hokejisté získat dnes dvacet minut po sedmnácté hodině.

Transparent fanoušků Komety Brno. Foto: Ondřej Kaloud

Brno – Kometa Brno včera nastoupila ke svému prvnímu domácímu zápasu v semifinálové sérii proti týmu Mountfield Hradec Králové. Brněští hokejisté třetí utkání ovládli poměrem 8:0. „Vyhráli jsme a máme radost, ale zápas už skončil a musíme se připravit na zítřek,“ zhodnotil utkání útočník Martin Zaťovič.

Semifinálová série se na třetí utkání přesunula do moravské metropole. Domácí hokejisté byli od začátku zápasu aktivnější. Hned v úvodní minutě utkání měl obrovskou příležitost Jan Hruška, ale hradeckého brankáře Patrika Rybára zblízka nepřekonal. Na gól však vyprodaná DRFG Arena dlouho nečekala. První přesný zásah v zápase si připsal Ondřej Němec. Hostující hráči poté několikrát zahrozili z protiútoků, ale skvěle chytajícího Marka Čiliaka nepřekonali. Diváci se radovali z branky také v osmnácté minutě. Jejich nadšení nakonec zhatil videorozhodčí. Puk nepřekročil celým objemem brankovou čáru. „Hnala nás celá hala, docela jsme si věřili. Sice jsme první třetinu vyhráli, ale nebylo to úplně jednoznačné. I soupeř měl hodně šancí,“ popsal úvod utkání Zaťovič.

Na začátku druhého dějství hosté špatně střídali a obdrželi dvouminutový trest. Kometa druhou přesilovku v zápase využila střelou Martina Erata, který mířil přesně k zadní tyči. Dvě sekundy po skončení další přesilové hry Komety se trefil pod horní tyč opět Ondřej Němec. „Budu hodnotit jenom první půli zápasu, tu druhou nemá cenu komentovat. Zlomový moment nastal v polovině utkání, kdy Kometa využila přesilovky,“ řekl trenér Mountfieldu Václav Sýkora. Hokejisté z pod Špilberku hráli ve větší pohodě a měli více ze hry. Do konce druhé periody stihl dát svůj první gól v letošním play-off ještě Hynek Zohorna. Přesnou střelou z téměř nulového úhlu počtvrté překonal Rybára.

Hradečtí vystřelili v druhé části shodně osm střel jako Kometa, ale skvěle chytajícího Čiliaka překonat nedokázali. Největší šanci Mountfieldu měl Alexandre Picard, který však střelou z první jen těsně netrefil brněnskou svatyni.

Do poslední třetiny nastoupil v bráně Hradce poprvé v sérii Ondřej Kacetl. Nestihl se ani pořádně zahřát a už po dvou minutách inkasoval. Brněnský benjamínek Martin Nečas zůstal na chvíli nekrytý mezi kruhy a Kacetla prostřelil. Asi za tři minuty využil druhou přesilovou hru v zápase Zaťovič, který tečoval střelu Erata. Za rozhodnutého stavu vyplouvali na povrch emoce. Richard Jarůšek a Tomáš Malec dostali menší tresty za hrubost. Při hře čtyři na čtyři vypálil bez přípravy po nahrávce Jakuba Krejčíka Michal Gulaši. Po chybě na útočné modré čáře ujel Ondřej Němec a překonal Kacetla svižnou střelou zápěstím mezi betony. „Vyhráli jsme sice vysoko, ale znamená to pouze jeden bod. Nepodléháme euforii a chceme se dobře připravit ma zítřejší zápas,“ uvedl kouč Komety Kamil Pokorný.

Ondřej Němec zaznamenal hattrick jako teprve druhý obránce v historii extraligového play-off (první byl současný šéf extraligy Josef Řezníček, pozn. red.). Po vzoru kanadskoamerické NHL přistály po jeho třetí přesné trefě na ledě desítky čepic. „Jsou to statistiky, já bych to moc neřešil. Jsem rád hlavně za vítězství. Je fajn dávat góly, ale tady v Brně je úžasné užívat si atmosféru vyhraného zápasu,“ řekl nejlepší hráč zápasu Ondřej Němec. Čistým kontem včera oslavil své sedmadvacáté narozeniny slovenský brankář Marek Čiliak.

Hráči Hradce Králové nastoupili do devátého utkání na brněnském ledě, ale zatím ani jednou nedokázali zvítězit. Další šanci budou mít už dnes. Dvacet minut po sedmnácté hodině začne čtvrté utkání této série. Přímý přenos odvysílá Česká televize.

Branky a nahrávky: 8. O. Němec, 22. M. Erat (J. Krejčík, Zaťovič), 29. O. Němec, 37. H. Zohorna (Mallet), 43. Nečas (H. Zohorna), 46. Zaťovič (M. Erat, J. Krejčík), 48. Gulaši (J. Krejčík), 52. O. Němec. Rozhodčí: Hribik, Pražák – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6, navíc Dietz 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 25:24. Třetiny: (1:0, 3:0, 4:0)

HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec, J. Krejčík, Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, F. Král – M. Kvapil, Hruška, M. Erat – Dočekal, Čermák, Vincour – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Vondráček.

Mountfield HK: Rybár (40. Kacetl) – Dietz, Gregorc, Newton, Štajnoch, Vydarený, Pláněk, Čáp – Dej, Kukumberg, Jaroslav Bednář – Picard, T. Knotek, Jarůšek – Šimánek, Dragoun, Köhler – Kopta, Nedvídek, R. Pavlík.

Klíčová slova: Kometa Brno, Hradec Králové, hokej, extraliga, semifinále, play-off