19.03.2017 11:14

Kometa Brno smetla pražskou Spartu 4:0 na zápasy

Autor: Pavel Podešva | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Kometa Brno si vítězstvím nad Spartou Praha zajistila postup do semifinále play off hokejové extraligy. V sobotu 18. března mohli diváci ve vyprodané brněnské hale Rondo sledovat, jak jejich tým čtvrtou čtvrtfinálovou výhrou v řadě vyprovodil z play off jednoho z největších aspirantů na titul.

Hráči děkují fanouškům. Foto: Pavel Podešva

Brno – Byl to duel dvou nesmiřitelných rivalů. Kometa Brno a pražská Sparta na sebe v play off za posledních pět let narazili již potřetí a opět to byli hokejisté z jihu Moravy, kteří v sobotu 18. března postoupili do dalšího kola. Kometa především díky hattricku Vojtěcha Němce zvítězila před domácím publikem 4:1 a může vyhlížet soupeře pro semifinále. „Chtěli jsme doma udělat poslední krok. Jsme strašně rádi, že se nám to povedlo,“ řekl trenér Komety Kamil Pokorný. Pro Spartu tak po čtyřech porážkách za sebou play off skončilo již ve čtvrtfinále. „Kometa postoupila zaslouženě. V průběhu ccelé série nás provázela střelecká nemohoucnost. Šance jsme měli, ale nebyli jsme schopni je využít,“ komentoval sérii trenér Sparty Jiří Kalous.

Pro Spartu to byl zápas o všechno, lépe jej však zahájili hokejisté Komety. Na časomíře svítila jedna minuta a šest sekund, když od modré čáry vypálil Josef Kováčik. Jeho střela mířila těsně vedle Pöpperleho brány. Naštěstí pro Brno se ale odrazila od zadního mantinelu přímo k nehlídanému Haščákovi, který kotouč zametl do odkryté klece. Kometa tak vůbec poprvé v sérii dala první gól. Z vedení se však domácí neradovali dlouho. O pět minut později ujížděli v přečíslení dva na jednoho Sparťané Lukáš Pech s Petrem Kumstátem. První jmenovaný se rozhodl vzít odpovědnost na sebe a přesnou střelou k tyči překonal brankáře Komety Marka Čiliaka.

Sparta pak měla ještě několik šancí, nicméně skvěle chytajícího Čiliaka podruhé prostřelit nedokázala. Zato Kometa byla při chuti. Vojtěch Němec si v sedmnácté minutě sjel mezi kruhy pro Kvapilovu přihrávku a zasunul puk za Pöpperleho záda. O necelé dvě minuty později se Němec trefil znovu, když po Haščákově pasu před Pöpperlem zamíchal kotoučem a backhandem zvýšil na 3:1. "Zbytečně jsme se dostávali pod tlak. Dělali jsme chyby, zapomínali na hráče za bránou a oni z toho dali góly. Pak už hráli v pohodě," uvedl brakář hostí Tomáš Pöpperle.

Ve druhé třetině to na ledě začalo jiskřit. Po každém přerušení hry následovaly potyčky a strkanice a diváci vše doprovázeli dunivým skandováním i chorály. „Fanoušci tady vytvořili neskutečnou atmosféru,“ komentoval diváckou kulisu trenér Brna Kamil Pokorný. Ze hry měla o něco více Kometa a opět to byl Vojtěch Němec, který v sedmadvacáté minutě zvedl ve vyprodané hale Rondo diváky ze sedadel, když u levé Pöpperleho tyče naznačil střelu, obkroužil bránu, a i do třetice dostal backhandem kotouč za brankovou čáru. Němec tak dovršil hattrick a ledovou plochu zasypaly desítky diváckých čepic. Stav utkání byl 4:1. „Dal jsem góly, na které jsem čekal strašně dlouho, ale víc k tomu nemám co říct. Hlavní byl týmový výkon,“ glosoval svůj hattrick Vojtěch Němec.

Sparta na nepříznivý vývoj reagovala výměnou gólmanů. Pöpperleho v brance nahradil Novotný a okamžitě se musel ohánět. Nejprve vychytal Malleta a poté v souboji jeden na jednoho zneškodnil Dočekalův pokus. Při střelách Ondřeje Němce a Martina Zaťoviče mu pak pomohlo břevno. Horké chvilky si Kometa prožila na konci druhé dvacetiminutovky. Nejprve to s důrazem přehnal Vojtěch Němec a dostal dvě minuty za hrubost. O padesát vteřin později se k Němcovi na trestné lavici připojil Martin Erat, kterého sudí vyloučili za podražení. Sparta však přesilovku pět na tři nevyužila a skóre se tak neměnilo.

V závěrečné části byli aktivnější Pražané, ale Kometa předvedla zodpovědný taktický výkon a svého soupeře do žádných větších příležitostí nepouštěla. Naopak to byl brněnský Tomáš Zohorna, který orazítkoval tyč Novotného brány. Domácí se jinak do ničeho příliš nehrnuli a výsledek 4:1 uhlídali. „Tým a bojovnost. Dali jsme do toho všechno, jezdili po hubě a vyšlo nám to,“ vyjmenoval hlavní příčiny brněnského úspěchu gólman Komety Marek Čiliak. Konec zápasu patřil také fanouškům, kteří v posledních minutách stáli na nohou, zpívali, pouštěli světlice a dělali mexické vlny projíždějící celou halou. „Strašně fanouškům děkujeme, my věděli, že to takhle bude vypadat. Ostatně brněnští fandové jsou známí tím, že umí vytvořit pekelnou atmosféru. A vypadá to, že Sparťani se z toho… však víte,“ usmíval se hrdina zápasu Vojtěch Němec.

Klíčová slova: Hokej, extraliga, Kometa Brno, Sparta Praha