27.03.2018 11:39


Komentář: Zadarmo se nedostanete nikam. A už vůbec ne na vysokou

Autor: Adéla Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity vedou dvě cesty. Jedna je trnitá a plná stresu, zatímco ta druhá je vymazaná medem s příchutí několika pokusů. To, jakou cestu si zvolíte, ale vůbec nemusí záležet na vás. Jde spíše o to, kolik peněz jsou vaši rodiče ochotní zainvestovat do přijetí na vysokou školu. Ne, nenarážím na žádné podezřelé dary typu „švestiček z vlastní zahrádky.“ Ale na Sophiinu volbu mezi Testy studijních předpokladů (TSP) a testy Obecných studijních předpokladů (OSP).

Abych to lépe přiblížila čtenáři, který si podobným rozhodovacím procesem projít nemusel – klasické Testy studijních předpokladů jsou dílem Masarykovy univerzity, kterým se neubrání většina uchazečů o studium na této univerzitě. Jejich výhoda je ta, že za ně nedáte nic navíc. Ale zájemci o studium na fakultě sociálních studií se jim vyhnout mohou. Jednoduše si zvolí několik let starou novinku od společnosti SCIO – testy Obecných studijních předpokladů. Ty si můžete zkusit až pětkrát, ale každý pokus si musíte po zásluze zaplatit.

Říká se, že děti si vybírají své rodiče, že pes si vybírá svého pána. Ale co se týče vaší cesty k pokoření přijímacího řízení, vyberete si tu levnější nebo tu dražší variantu? O tom, že si můžete vybrat, vám řeknou už na dni otevřených dveří. Zkušenostmi ošlehaní studenti na vás vyrukují se zkratkami óspé a téespé. A jelikož je to pro velkou část z vás první den v tak velkém městě jako je Brno, a jste vyjukaní už jen z jízdy šalinou, které neustále omylem říkáte tramvaj, tak vám starší mazáci z vytouženého oboru zkratkami tak akorát zamotají hlavu ještě víc, než už byla. 

Oba dva typy zkoušek se musejí vyplňovat černým fixem. Foto: Adéla Formánková

Přijedete domů a začnete googlit. Protože, co si budeme nalhávat, v dnešní době je to jeden z nejpříjemnějších způsobů získávání informací. Když si zadáte do vyhledávače onu pověstnou zkratku TSP, dozvíte se, že se jedná o Testy studijních předpokladů. Pořádá je Masarykova univerzita, vymýšlí si je také Masarykova univerzita a skládáte je na jedné z jejích fakult. Nic vás nestojí, jsou zahrnuty v ceně přihlášky, kterou si podáte do konce února. To dělá nějakých 350 korun. Jejich nevýhoda je ta, že máte pouze jeden pokus. Když vás omluví lékař, tak si to můžete dát jindy. Ale tak či onak, stejně všechny svoje karty vsadíte na jeden jediný den. Nevíte, jak se vyspíte, jak moc budete vystresovaní, jestli bude Saturn zrovna v konjunkci s Venuší nebo budou na Slunci erupce. Prostě tam jdete ten den a výsledek se počítá. Nezadařilo se? Nevadí, můžete to zkusit znova za rok.

Zatímco u zadání do vyhledávače zkratky OSP, neboli testy Obecných studijních předpokladů, vám vyskočí krásně zvládnuté stránky společnosti SCIO. Až vás přestane omamovat jejich přehlednost a modernost, začnete vnímat skutečnost. Ta je taková, že u zkoušky OSP můžete mít až pět pokusů. První je už v prosinci. Takže vy sice oficiálně máte ještě tři měsíce čas na podání přihlášky, ale už si můžete jít zkusit přijímačky. Ale ona „zkouška“ vyjde celkem draho. Můžete vybrat ze tří balíčků. S jejich narůstající cenou přibývá serepetiček, které vám přinesou hodně informací o vašem výkonu, ale výsledný percentil vám to určitě nezvedne. Nejlevnější balíček vás bude stát 490 korun. Kvůli tomu nejdražšímu budeme muset v peněžence zapátrat po 840 korunách. 

Percentilem se měří výsledný úspěch u obou zkoušek. Nejde vám o počet bodů, ale o to, kolik lidí bude horších nebo stejně úspěšných jako vy. Takže teoreticky když nějakým zázračným způsobem naverbujete na termín, kterého se účastníte, velké množství studentů méně inteligenčně vybavených, můžete dostáhnout lepšího percentilu, než kdybyste soupeřili s vámi rovnými vrstevníky. A když se nezadaří hned napoprvé, zbývají vám stále čtyři pokusy, ve kterých můžou vaše rodiče svým finančním kapitálem podpořit vaše vzdělání. Třeba koupí speciální cvičebnice od společnosti SCIO, která stojí 860 korun.

Pokud jste se dokázali dobře narodit a opravdu se chcete dostat (nebo vás rodiče chtějí dostat) na váš vysněný obor, tak přihláška, cvičebnice a pět nejlevnějších pokusů u společnosti SCIO vyjde vaši rodinu na necelé čtyři tisíce korun. Ale jestli máte šest sourozenců a většinu roku vaši rodiče tak tak vyjdou od jedné výplaty ke druhé, tak se budete muset spokojit s těmi 350 korunami za přihlášku a jedním pokusem na přijetí. Přeji vám všem hodně štěstí.

Klíčová slova: přijímací zkoušky, Masarykova univerzita, fakulta sociálních studií, Testy studijních předpokladů, testy Obecných studijních předpokladů, FSS, OSP, TSP

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.