02.04.2020 19:57


Komentář: Z Prahy dočasně zmizely koloběžky i obří pandy. Regulace turismu je přitom nutná i mimo nouzový stav

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kvůli uzavřeným hranicím je centrum české metropole liduprázdné. Turisté nebrázdí ulice města na zelených koloběžkách, netvoří gigantické fronty před kulturními památkami ani se nefotí na Staroměstském náměstí s obří pandou. Ačkoliv to bude znamenat pro město po finanční stránce ránu, měla by Praha do budoucna po vzoru jiných měst směřovat k regulaci turismu, jinak bude patřit více turistům než jejím obyvatelům.

Turistka s pandou na Staroměstském náměstí. Zdroj: Pixabay

Turistický byznys je dočasně na bodě mrazu. Kvůli koronaviru jsou zavřené hranice a pohyb lidí je značně omezen. Nevýhody? Finanční ztráty jak soukromníků, tak města. Na druhé straně však v Praze krátkodobě klesly pronájmy, obyvatele centra nebudí ze spaní neukázněné chování sousedů z Airbnb a Praha přestala být pouťovou atrakcí. Je smutné, že k takovým jevům dochází pouze dočasně a v období krize.

Prahu ročně navštíví osm miliónů turistů a začíná si to vybírat svou daň. Centrum města je obyvatelům v podstatě nepřístupné, a to především v letních měsících. Podléhá totiž značné komercializaci a snaze soukromníků z turismu vytřískat co nejvíce peněz. Ten, kdo se nechce mořit zaplněnými ulicemi a dusit se kouřem vanoucím se z prodejen pravého českého trdelníku, se centru raději obloukem vyhne.

Turismem nejvíce trpí právě obyvatelé města, zvláště ti, co žijí v centru. Ti si nemohou v blízkosti domova ani nakoupit, protože ceny zboží jsou kvůli turistům nahnané na maximum. Další kapitolou jsou Airbnb byty. I když je to mnohdy pohodlnější a levnější varianta ubytování, pro město jako celek přináší spíše nevýhody. Obyvatelé budov jsou neustále rušeni opilými návštěvníky, o které se v hotelovém bytě nemá kdo starat. V centru už tak bydlí jen hrstka odvážných, a to jen demonstruje, jak město turismu postupně podléhá.

Současná situace na trhu nemovitostí navíc jasně dokazuje, že Airbnb je součástí problému Prahy s nedostupným bydlením. Mnoho Pražanů využilo neopakovatelné příležitosti pronajmout si byt v širším centru za zlomek obvyklé přemrštěné ceny. Majitelé Airbnb bytů zkrátka nečekali na to, až se brány města znovu otevřou turistům a rozhodli se je pronajímat standardním, a především legálním způsobem. Jak totiž podotýká předseda spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy, byt ze zákona nesmí být využíván jako provozovna ubytovacích služeb. Původní záměr této platformy poskytovat pouze volný pokoj svého bytu v realitě nefunguje.

Obzvlášť alarmující však je, že mnoho turistů vnímá Prahu primárně jako město s levným alkoholem a nočním životem než jako kulturně bohatou metropoli. Noční flámování, nedodržování nočního klidu a blokování dopravy jízdou na pivních kolech se stalo standardem. A pokud zrovna někteří návštěvníci neponocují a neruší obyvatele města, brázdí chodníky na zelených koloběžkách nebo se fotí s obří pandou na Staroměstském náměstí. Z Prahy se stala pouť atrakcí bez provozní doby či pravidel.

To samozřejmě neznamená, že by měl turismus zaniknout. Pokud ale Praha nechce dopadnout jako Benátky, Dubrovník či Barcelona, měli by její zastupitelé rázněji zakročit a turismus regulovat, například limitem obsazených lůžek ve městě. Je také nutné zavést více policejních kontrol dodržování nočního klidu. Hlavní ale je především přestat propagovat Prahu jako město s levným alkoholem.

Každý chce jezdit na dovolenou do předních evropských i světových destinací a poznávat novou kulturu. Při cestování ale nesmíme zapomínat na to, že daná oblast má i své obyvatele, kteří nadměrným turismem a nedodržováním pravidel a zákonů trpí nejvíce. Vyhněme se tedy osudu, který potkal už mnoho měst a států světa, a to postupnou regulací turismu.

Klíčová slova: Praha, turismus, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.