25.03.2018 20:54


Komentář: Výrazná sleva na jízdné pro důchodce a studenty je jen populistický krok. Vláda by měla řešit jiné priority

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vláda má v plánu zavést slevu na jízdném pro studenty a důchodce ve výši 75 %. Podle kritiků jde však o populistický krok a peníze by se daly využít i lepším způsobem. Nedostatečná je například dopravní infrastruktura či platy učitelů.

Michael Bouška. Foto: Martina Hykšová

Od června budou studenti a důchodci cestovat ve vlacích a autobusech levněji. Vláda sice původně slibovala jízdné zdarma, ale nakonec přistoupila na slevu ve výši 75 %. Ročně by stát měl zaplatit dopravcům šest miliard. Takto masivní sleva mi připadá nikoliv jako strategie podpory veřejné dopravy, ale spíše jako dárek pro voliče a případná pojistka pro případ předčasných voleb. Podobný krok udělala vláda Roberta Fica na Slovensku. Na rozdíl od nás tam ale senioři a studenti jezdí vlakem zcela zdarma.

Připomeňme, že vláda Andreje Babiše nemá důvěru a jednání o té nové probíhají velmi pomalu. Sleva na jízdném mi rozhodně nepřipadá jako priorita vlády v momentě, kdy není dokončena síť dálnic, vysokorychlostní tratě jsou jen na papíře a platy učitelů jsou místy nižší než plat prodavačky v supermarketu.

Výrazná sleva na jízdném si ročně podle odhadů vyžádá 6 miliard korun. A právě tato suma vyvolala otázku, zda by peníze nešly použít více účelným způsobem. Studenti mají totiž dotované jízdné už nyní. Do svých patnácti let ve výši necelých 63 % a od patnácti do šestadvaceti let ve výši 25 %. Naopak důchodci mají situaci složitější. Stát přestal dotovat důchodcovské jízdné v roce 2011. Od té doby však dopravci dále nabízejí slevy, které však dotují ze svých peněz. Většinou se jedná o slevy ve výši 25 %. Stálé změny ve slevách ukazují mimo jiné na absenci koncepce dopravní obslužnosti jako celku.

Kromě finanční stránky může být problémem také kapacita vlaků na některých tratích. Ministerstvo sice slibuje, že dopravci budou moci některé vlaky ze slev vyjmout. V těchto spojích si ale studenti a důchodci pohorší, protože budou muset zaplatit plné jízdné.

Nabízí se také otázka, zda není sleva pro studenty jen chytře zabalená podpora dopravcům. Bude totiž velmi těžké kontrolovat, zda všichni dopravci slevy vyčíslují správně a pravdivě. Teoreticky by se mohlo stát, že by mohli někteří dopravci vykazovat fiktivní studenty, kteří s nimi vůbec nejeli. Několik úředníků pak velmi těžko bude dokazovat počet skutečných cestujících s nárokem na slevu.

Vzhledem k tomu, že počet cestujících na železnici roste, možná by stačilo vytvořit koncepci dopravy, která by umožňovala i konkurenční boj, který mimochodem srazil ceny jízdenek například na trati Praha – Brno o polovinu pro všechny cestující.

Klíčová slova: Komentář, sleva, jízdné, vlaky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.