21.04.2018 10:39


Komentář: Vyjednávání o vládě stále trvá. ČSSD dostala neobvykle štědrou nabídku

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Od sněmovních voleb dnes uplynulo přesně půl roku. Voliči před šesti měsíci zvolili rekordní množství stran a hnutí. Jediným kandidátem vítězného hnutí ANO na premiéra je trestně stíhaný Andrej Babiš, což je pro mnoho stran problém. Reálná je teď pouze spolupráce s ČSSD, KSČM a SPD.

Michael Bouška. Foto: Martina Hykšová

Ani po šesti měsících se vyjednávání o vzniku nové vlády neblíží ke konci. ČSSD dostala v pátek nabídku na pět ministerstev. Konkrétně je to vnitro, ministerstvo práce, sociálních věcí, kultury a buď ministerstvo obrany, nebo zahraničí. S výsledkem 7,27 % v podzimních volbách se tato nabídka zdá neobvykle štědrá. Lídr hnutí ANO se už pravděpodobně dostal do úzkých. Po vyjednávání s SPD se mu hnutí začalo tříštit a někteří jeho členové z něj odešli.

S politikou chce skončit například ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. Podle jeho slov se názorově rozešel s hnutím ANO. Od ANO se kvůli vyjednávání s SPD, které bývá často označováno jako extremistické, odklonila i část voličů. I přes to, že by podle nejnovějších průzkumů hnutí ANO stále ve volbách zvítězilo, jeho preference začala pomalu klesat.

Mizí i obraz Andreje Babiše, jakožto byznysmena, který je vždy schopen vyjednat dobrý obchod. Tomio Okamura z SPD Andreje Babiše rozhodně nešetří. Naopak mu často diktuje podmínky, přičemž i on sám musí tušit, že je Babiš nesplní.

V mezičase vládne Andrej Babiš a jeho vláda v demisi. Na jednu stranu to pro Babiše znamená, že může konečně řídit stát jako firmu. Odpadají kritické názory, a tak může vláda konečně místo blábolení makat. Jedním z kroků vlády v demisi je i výrazné zlevnění jízdného pro studenty a důchodce, které bude ročně stát kolem šesti miliard korun. Peníze na to vláda vezme mimo jiné ze školství, některých sociálních dávek a výzkumu. Z pohledu Babišovy vlády jde o logický krok, kterým si může pojistit výsledek v případných předčasných volbách. Podobný model zafungoval i na Slovensku. Slevy na jízdné mají navíc okamžitý efekt. Zlepšení kvality školství je naopak běh na dlouhou trať a výsledky budou vidět možná za desítky let.

V minulých dnech se hodně mluvilo o ČSSD. O čem se však mluví méně je podpora KSČM. Byl to sám Babiš, který v roce 2013 po volbách říkal, že zabrání tomu, aby se komunisté společně s ČSSD dostali k moci. Hnutí ANO tehdy cílilo spíše na středopravicové voliče. KSČM se tak pravděpodobně dostane velmi blízko k moci. Ve vládě sice nebude, bylo by však naivní předpokládat, že podporu vládě vysloví bez jakýchkoliv požadavků z její strany.

A pak je tu ještě jedna věc, a to trestní stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše. V krajním případě ho čeká odsouzení k odnětí svobody. Babiš už nebojuje jen o dotace. Teď hrozí jemu samotnému i jeho rodině pobyt za mřížemi. Hraje se o hodně.

Klíčová slova: Babiš, vyjednávání, vláda, ANO, ČSSD

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.