03.03.2019 12:22


Komentář: Úpadek seriálové tvorby České televize

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Toto pondělí odvysílala Česká televize poslední díl seriálu MOST!. Podobně jako v případě seriálu Čtvrtá hvězda od stejných tvůrců nebo Dabing Street od Petra Zelenky se ČT snažila nalákat k televizním obrazovkám co nejvíce diváků prostřednictvím jednoduché zábavy. Zatímco humor Dabing Streetu byl založený na infantilních vtipech a sexuálních narážkách, přidala ČT v případě MOSTu! i rasové otázky, transgender a pár laciných sexuálních scén.

Humor každý chápe trochu jinak. Já jsem kupříkladu moc humoru v seriálu MOST! nenašel. Ale mezi komentáři na sociálních sítích jsem narazil na názor týkající se možného pokračování seriálu: „Nechat u jedné série. A opatrovat jako klenot.“ Zajímalo by mě, v čem pisatel spatřuje klenot seriálu. Já jsem viděl jen velmi laciné snahy o vtip a přemrštěnou míru vulgarity. Pokud bych měl jmenovat seriál ČT, který by měl zůstat u jedné série a je to klenot, tak bych zmínil Kosmo. To byl mistrovský počin, u kterého jsem si musel přehrávač na stránkách České televize občas zastavovat kvůli záchvatům smíchu. Podobné stavy se u mě ale při sledování seriálu MOST! nedostavily.

Mezi největší slabiny seriálu nepatřila jen absence humoru, ale právě vulgarita. Ta se objevila už i ve výše zmiňovaných seriálech, nejen v MOSTu!. Nemyslím si, že je správně, aby se v seriálech České televize objevovalo takové množství vulgarity. Nejen sprostých slov, ale i sexuálních scén. Něco takového přece na televizní obrazovky nepatří! Asi nejsilnější kafe pro mě byl 6. díl seriálu Čtvrtá hvězda, ve kterém Ivan Trojan a Lenka Krobotová natáčejí v hotelovém pokoji porno. V případě MOSTu! to byly scény Edy v kuchyni a bordelu. Pokud by šlo o produkci komerční televize, bylo by snad i možné nad tím mávnout rukou. Ale vzhledem k tomu, že jde o tvorbu České televize, musím se proti tomu ohradit. Vždyť úkolem ČT by přece nemělo být společnost jen bavit, ale i kultivovat!

V německém sci-fi filmu, Už je tady zase, v němž se Adolf Hitler vrátil do Berlína roku 2014, zazněla zajímavá věta. Řekl ji sám Vůdce: „Rozumím, že v těžkých časech chtějí lidé jednoduchou zábavu.“ Když jsem si na tuto větu při sledování seriálu MOST! vzpomněl, musel jsem si položit otázku. To už je na tom česká společnost opravdu tak špatně?

Klíčová slova: Česká televize, MOST!, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.