08.04.2019 18:06


Komentář: Ukliďme Česko řeší důsledky, ne příčiny

Autor: Karolína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Šestý duben se nesl v duchu celorepublikové iniciativy Ukliďme Česko. Eko-nadšenci natáhli rukavice a vyzbrojeni pytli vyrazili ven, aby trochu ulehčili matce přírodě. Ale vážně stačí si jen po jeden den v roce hrát na spasitele?

Zažil to asi každý z nás. S vyhlídkou oddychnout si na chvilku od lidské společnosti se snažíme nalézt útočiště v přírodě. Po pár doušcích zelené barvy, která hladí po duši, však nacházíme plastové odpadky od předchozích návštěvníků. S notnou dávkou znechucení se sehneme a tento relikt nové doby odnášíme s sebou. Jenže nakolik jsme planetě pomohli? Znečišťovatel o tomto počinu nemá ani páru, a třebaže odpadek posléze vyhodíme do žlutého kontejneru, ztratí se tak záhy jako mávnutím kouzelného proutku? S trochou štěstí jej zrecyklují. S větší pravděpodobností skončí na skládce, případně ve spalovně. Reálně se ale zpátky do oběhu dostane přibližně polovina odpadků. Recyklace není řešením. Alespoň ne nyní, kdy nám odpadky takřka přerůstají přes hlavu.

Oceány nás trápit nemusí, bydlíme přece ve vnitrozemí 

Plovoucí plastový „ostrov“ v Pacifiku je co do velikosti větší než Německo, Francie a Španělsko dohromady. Věční optimisté by snad jen namítli, že Česko je v podstatě takový miniaturní stát, který se na znečištění v kontextu globálu podílí jen malou měrou. Není to ale tak dávno, kdy jsme do Číny vyváželi několik milionů tun odpadků ročně. Dokud tedy nedošlo ze strany Číny k radikálnímu omezení. Čínská vláda si totiž rok nazpět uvědomila, že nemá kapacitu na to, aby takové množství surovin stíhala zpracovat. Není však na místě házet veškerou zodpovědnost na bedra jiných států. Problém tak jen odsouváme mimo své zorné pole, aniž bychom se sami zasadili o dobro věci. Podobně jako když jen chodíme a sbíráme odpadky po ostatních. Mohli bychom úklidem přírody strávit třeba celý život – a přece bychom tak nevyřešili příčiny, pouze zmírnili důsledky činů jiných. A ačkoliv jde o záslužnou činnost, pes je zakopán trochu jinde, než by se zprvu mohlo zdát.

Po nás ať přijde potopa? Ale kdeže 

Problematika nadbytku odpadu je natolik komplexní, že nezbývá než ji řešit na nadnárodní úrovni. Změna ovšem začíná u každého z nás. Počínaje rokem 2021 by měly být jednorázové plastové obaly na území EU zakázány, nahradí je ekologičtější varianty. Jenže obal je pořád obal, ať už je z papíru či kukuřičného škrobu. Stále bude třeba tyto obaly nějak zpracovávat. Nezbývá než se uskromnit. Dnes máme plno možností, jak cíleně snížit svou spotřebu. Stačí pečlivě plánovat, dokázat si odpustit zbytečnosti, podporovat bezobalové obchody. Leckdy tak ušetříte svému svědomí i peněžence. Nákup „nahatých“ potravin je často po finanční stránce výhodnější. My jsme ti, kdo vytváří poptávku, na niž pružně reaguje nabídka. A jak jsme si již mohli povšimnout např. u zákazu jednorázových plastů, v hlase „obyčejných“ lidí je síla. Tak se nechme slyšet.

Klíčová slova: odpad, Ukliďme Česko, zero waste

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.