11.03.2018 20:05


Komentář: Tak jsme si zademonstrovali, a co bude dál?

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Demonstrace na náměstích jsou krásná věc, která ale sama o sobě většinou nic nezmění. Důležité je, co následuje po nich, reaguje v komentáři redaktor Stisku Jan Jakovljevič na protesty, které po České republice propukly v reakci na zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.

Jan Jakovljevič. Autor: Vojtěch LabudaPraha, Brno, Plzeň, ale také například Rožnov pod Radhoštěm. To jsou jen některá z jedenácti českých měst, kde se v pondělí 5. února uskutečnily velké demonstrace proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise na kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Není se čemu divit, je jasné, že lidem „nevoní“ ona skutečnost, že by bývalý příslušník sboru národní bezpečnosti (SNB), který při Palachově týdnu v lednu 1989 mlátil do studentů, měl mít na starosti komisi pro kontrolu GIBS.

Na protestních akcích se sešly tisíce lidí, zazněly úderné projevy, které měly občany nějakým způsobem probudit a motivovat je k boji proti nežádoucím politickým jevům. Při zpětném pohledu na demonstrace se však není možné ubránit nejistotě z toho, co přijde dál, co bude po demonstracích následovat. Samozřejmě nelze tvrdit, že není dobře, že se tyto protesty uskutečnily. Na místě je však obava, jestli lidem vlastně nevyhovuje sejít se hromadně na náměstích, bít se do prsou a plácat po ramenech a jestli mají i nějakou vizi, jak pokračovat po protestu.

Ondráček sice po demonstracích z funkce odstoupil, možnost, že by v jeho rozhodnutí hráli jeho oponenti roli však popřel, když řekl, že neodstupuje kvůli „pár křiklounům“. Samotné protesty obecně změnu přinášejí spíš zřídka, důležité bývá, co následuje po nich. Abychom této změny dosáhli je třeba proměnit klima ve společnosti, přičemž důležitá je hlavně práce s mladými. Jsou to právě mladí, kteří se většinově nezajímají o politiku, o čemž svědčí průzkum, který v roce 2016 provedla OECD. Podle něj se u nás o politiku nezajímá téměř 60 procent lidí ve věku 15 až 29 let.

Vyjádřit nesouhlas se zvolením Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS přišli i obyvatelé Brna. Foto: Jan Jakovljevič

Hlavním „článkem řetězu“, který zde selhává je škola, respektive český vzdělávací systém. Možná už bychom se v dějepisu měli odtrhnout od opakované výuky pravěku a podobných věcí a měli bychom se zaměřit na to, aby mladí studenti znali moderní historii tohoto státu. Jeden příklad pro ilustraci. Česká televize provedla letos 25. února v Českých Budějovicích anketu, v níž se před gymnáziem Jírovcova studentů ptala, jestli vědí, co to je Vítězný únor. Správně z nich odpověděl jen jeden. To může vysvětlovat třeba příklon mladých k extremistům ve studentských volbách (SPD Tomia Okamury v nich získala necelých 8 % hlasů).

Je důležité pokusit se zvrátit současnou situaci, a to i když to bude trvat dlouho. Nesmíme se nechat odradit dílčími neúspěchy, a naopak si musíme uvědomovat, že nejsme posledními, kdo v tomto státě žije. Naším posláním by mělo být předání republiky dalším generacím v dobré kondici.


Klíčová slova: GIBS, demonstrace, politika, OECD, protest, školství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.