31.10.2016 22:58


Komentář: Proč klesá význam prezidentského vyznamenání

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V pátek udělil prezident Miloš Zeman vybraným osobnostem z různých oborů státní vyznamenání za přínos českému státu. Výběr kandidátů byl však v některých případech proveden neobvyklým způsobem, který pobouřil velkou část české veřejnosti. Jakou cenu má vlastně vyznamenání od současného prezidenta republiky?

Ve většině zemí světa je státní vyznamenání od prezidenta tím nejvyšším oceněním, jaké může člověk dostat. Vyznamenaní jsou lidé, kteří jsou díky své práci považováni za vzor pro ostatní občany nebo ukázali odvahu a morální sílu v dobách, kdy za takové projevy chování hrozily tvrdé tresty. V den vyznamenání se tato elita národa sejde a lidé při pohledu na ně mohou být hrdí na svou vlast. Jak to ovšem vypadá v České republice? 

Prezident Miloš Zeman, který se sprostě vyhradil proti ruským disidentkám, jako vzor vidí společenské uspořádání v komunistické Číně a veřejně podpořil ruskou intervenci na Krymský poloostrov, prostřednictvím státních vyznamenání oceňuje lidi, jako jsou zpěvák Daniel Hůlka nebo režisér Filip Renč. Tyto osobnosti sice lze považovat za dobré ve svém oboru, ale oproti lidem, kteří přežili holokaust nebo bojovali za osvobození Československa ve druhé světové válce, je jejich přínos minimální. Své vyznamenání mají tedy spíše za to, že pomohli prezidentovi k jeho funkci. Filip Renč například natočil pro Miloše Zemana předvolební spot.

Je to ale vůbec problém? Míchání osobních a státních zájmů je v politice poměrně běžné a praxe "já pomůžu tobě, ty pomůžeš mně" je jedním z nejčastěji používaných politických nástrojů. Tak proč by státní vyznamenání mělo být výjimkou? Jde o to, že prestiž vyznamenání se odvíjí od úrovně jejich nositelů. Pokud víme, že vyznamenání dostanou i lidé, kteří neudělali nic výjimečného, nemá potom takové vyznamenání žádnou cenu. Držitelé, ať už oprávnění nebo ne, ztratí své postavení ve společnosti. Pro nominované se potom nabízí dosud nemyslitelná otázka: Mám vůbec toto vyznamenání přijmout?

Příležitost jako je tato se už nemusí opakovat, pořád je to vyznamenání od prezidenta České republiky. Ale tím, že tito lidé přijmou vyznamenání od takového člověka, říkají, že jim to nevadí a takové chování je pro ně u prezidenta přípustné. Prezident nerespektuje demokratické hodnoty a se samotným oceněním zachází jako se zbožím. To dokázal mimo jiné podporou Číny v otázce samostatnosti Tibetu nebo pravděpodobným podmíněním vyznamenání pro Jiřího Bradyho tím, že ministr kultur Daniel Herman (KDU-ČSL) zruší své setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Je proto pochopitelné, že někteří nominovaní vyznamenání odmítají převzít. A raději přijímají sice méně hodnotná ocenění, ale z rukou lidí, se kterými se nestydí být v jedné místnosti. Jako právě Jiří Brady, který dostal v pátek na Staroměstském náměstí vyznamenání od rektora Univerzity Palackého. Prezidentské vyznamenání má totiž jenom takovou hodnotu jako prezident, který ho předává. Může se stát, že s koncem funkčního období Miloše Zemana bude mít vyznamenání od něj stejnou hodnotu jako rudá knížka po pádu komunismu. Ta je v určitých kruzích sice velice ceněná, ale na veřejnosti se s ní nikdo nechlubí.

Klíčová slova: státní vyznamenání, 28. říjen, Jiří Brady, Miloš Zeman

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.