15.03.2018 13:14


Komentář: Příští stanice: Nádr

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Téměř celý únor se na území Brna nesl ve znamení rozhodování o tom, zda přesunout či nepřesunout hlavní vlakové nádraží. Na konci měsíce přišlo vyvrcholení v podobě rozhodnutí zastupitelů města Brna. Ti chtějí nádraží přesunout k řece. S tím značná část Brňanů nesouhlasí. Útěchou jim může být připravovaná soutěž, díky které si mohou nádraží alespoň pojmenovat.

Kamila Lorenzová

Před pár týdny se zastupitelé Brna až na pár výjimek shodli při hlasování na tom, že preferují odsunutí nového nádraží k řece. I když poslední slovo bude mít až vláda, která o poloze brněnského nádraží definitivně rozhodne v květnu, není radno brát konečné stanovisko vedení města na lehkou váhu. Doporučení brněnských zastupitelů bude mít nejspíš na hlasování vlády velký vliv.

Nemalou část Brňanů rozhodnutí zastupitelů ani za mák neuspokojilo a není divu – zvolená varianta nádraží u řeky se neshoduje s výsledkem výzkumu veřejného mínění, které ukázalo, že větší část obyvatel Brna si přeje nádraží pod Petrovem. S nárůstem počtu nenávistných komentářů v příslušných internetových diskuzích zastupitelé samozřejmě počítali. Ještě před rokem by nespokojencům nejspíš nevěnovali pozornost, ovšem teď situaci mění fakt, že na radniční dveře pomalu klepou komunální volby. Aby voliči neměli pocit, že se současné zastupitelstvo neohlíží na jejich názory a nenechá je o ničem rozhodovat, vyhlásí na jaře soutěž, ve které si mohou lidé nové nádraží alespoň pojmenovat.

„Náš novej nádr si zaslouží také nové jméno,“ říká primátor města Brna Petr Vokřál. Výrokem rovnou naznačuje, že praktické pojmenování hlavní nádraží má svou éru slávy za sebou. Sám primátor již nyní budoucí nádraží nazývá brněnským hantecem. Právě pojmenování Nádr se přímo nabízí jako hlavní favorit do jarní soutěže. Brňané jsou na své rodné nářečí patřičně hrdí, primátor tak sází na jistotu. Lidé budou z označení Nádr tak na větvi, že novému nádraží nejspíš odpustí i jeho polohu, kterou si původně nepřáli.  Alespoň nějak tak si budoucí vývoj situace kolem nádraží nejspíše maluje vedení města. A kdyby jim plán náhodou nevyšel, pořád ještě můžou nechat Brňany rozhodnout například o barvě laviček na novém nádraží, nebo rovnou pověsit do vstupní haly znak brněnské Komety.

Jestli vůbec někdy cestující ve vlaku z rozhlasu uslyší „příští stanice Nádr“, zůstává otázkou. Stavba nádraží má v ideálním případě začít v roce 2020 a bude trvat přes deset let. Je tak možné, že soutěž o nové jméno splní před volbami tento rok svůj účel a až se jednou nové nádraží v Brně opravdu dostaví, vítězné pojmenování se bude nacházet tou dobou hluboko v propadlišti dějin.

Klíčová slova: Brno, Hlavní nádraží, hlasování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.