13.05.2018 16:23


Komentář: Případů týrání zvířat přibývá. Jsou zvířata jen hračkami pro lidi?

Autor: Natálie Švachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Lidé týrají nejen psy a kočky, ale také hospodářská zvířata. V průběhu dvou let na veřejnost proniklo několik případů týrání zvířat, které ukazují lidskou krutost a nezodpovědnost. Jen za první tři měsíce letošního roku členové Státní veterinární správy provedli 2 210 kontrol a objevili pochybení nebo týrání v pětině případů. Lidé, kteří si chtějí pořídit psa, by si měli dávat pozor především na nelegální množírny. 

V březnu letošního roku obletělo český internet video, ve kterém čtyřiadvacetiletý mladík škrtí a kope do svého tříměsíčního štěněte labradorského retrívra. Tisíce lidí video sdílely a komentovaly, a nakonec se případu ujali policisté. Videí tohoto typu jsou na internetu spousty, nejsou neobvyklé ani případy, kdy majitel psa vyhodil zvíře z balkonu nebo z mostu.

Státní veterinární správa provedla v prvních třech měsících letošního roku 2 210 kontrol, kdy ve dvaceti procentech případů objevila pochybení nebo týrání. Na veřejnost se dostal i případ z Kamenice nad Lipou z okresu Pelhřimov, kde starší žena chovala přes dvě stě psů v otřesných podmínkách. Jednalo se především o psy menšího vzrůstu, zvířata byla věčně zavřená v malých klecích a byla ve špatném zdravotním stavu. A to všechno pro výdělek. Právě na takové množírny, kde se chovají psi nebo kočky v nevyhovujících podmínkách jen kvůli vidině snadno vydělaných peněz, by si měli dávat lidé pozor. Koupí psa z množírny lidé takový způsob chovu podporují a dávají majitelům množíren vydělat. 

Lidé jsou tedy ochotní týrat zvířata s vidinou lehce získaných peněz. Ale jak se někdo dokáže z „vydělaných“ peněz radovat a užívat si je, když ví, že desítky živých bytostí trpí? Zajímalo by mě, jestli jim není proti srsti nabízet psy potenciálním majitelům a brát od nich za psy nemalé peníze. Objevily se i případy týrání hospodářských zvířat. Letos veterináři odhalili chovy krav a koní, kteří byli zaboření v metr a půl hluboké vrstvě hnoje. V předchozím roce veterináři objevili na Benešovsku podvyživené koně, které se letos podařilo prodat v aukcích a našli nové majitele. Hospodářské zvířata jako krávy, koně, kozy nebo ovce představují pro majitele zdroj obživy nebo alespoň přivýdělku. Zároveň jsou pro něj každodenní starostí a péči o ně věnuje podstatnou část dne. A tak je to správně. Pořízení zvířete, ať už jako domácího mazlíčka nebo zvířete na statek, je svobodná volba a majitelé by za ně měli přijmout plnou odpovědnost. "Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." Citát z Malého prince, který dokonale vystihuje vztah lidí a zvířat.

Na druhou stranu pak existují jedinci, které většinou vidíme na videích na sociálních sítích a kteří berou ubližování zvířatům jako zábavu nebo trávení volného času. Takové chování je pouhou demonstrací síly a nadřazenosti nad tvorem, který se nemůže vzepřít a bránit se. Naopak to značí omezenost a slabost člověka. Na dané kauzy reagují i politici, kteří chtějí přísnější tresty za týrání, nyní to jsou dva až tři roky vězení. V tomto případě je třeba ocenit vliv sociálních sítí, díky kterým se informace dokážou šířit velmi rychle a dostanou se ke spoustě lidí, a tím mohou pomoci policistům s pátráním po osobách na videích. Lidé si čím dál více všímají nevhodného chování a nebojí se na něj upozornit. Naše společnost se neustále vyvíjí, lidé vynalezli spoustu inovativních technologií a můžeme být spokojeni se životem v luxusu, bez válek, s dostatkem všeho. Jak moc ale můžeme být pyšní, když stále existují lidé, kteří si pod pojmem zábava představují bití a zneužívání němých tváří? 

Klíčová slova: týrání zvířat, kauzy, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.