01.05.2020 11:54


Komentář: Pražská pomníková politika je občas chaotická, ruské agenty na našem území však vláda trpět nesmí

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Socha maršála Koněva, pomník vlasovcům a náměstí Borise Němcova. Skoro se zdá, že pražští zastupitelé si ve svých funkčních obdobích vystačí s úpravami veřejných prostor spojených s ruskou stopou. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starostové Ondřej Kolář (TOP09) a Pavel Novotný (ODS) mají policejní ochranu a jsou údajně v ohrožení života. Jakkoliv bývají kroky jmenovaných chaotické či nepromyšlené, reakce Ruska je bezprecedentním zásahem do vnitřních záležitostí země a mimo demokratické smýšlení států.

Magdalena Chorá. Foto: Terezie Sekáčová

Před třemi týdny měl přicestovat do Prahy pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Nový námět bondovky? Ne, tohle je současná realita života tří pražských politiků, jejichž činy se neshodovaly s ruskými zájmy a vizí. Problémy způsobilo přejmenování ulice sídla ruského velvyslanectví na náměstí Borise Němcova Hřibem, odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 Kolářem a schválení výstavby pomníku vlasovcům starostou Řeporyjí Novotným. Podle Respektu přílet údajného diplomata vyhodnotily bezpečnostní úřady jako riziko pro trojici zastupitelů, kteří jsou nyní pod policejní ochranou.

Ačkoliv jsou postupy zastupitelů hlavního města často nevybrané či nepromyšlené, na samotné činy mají plné právo a jakékoliv jejich zpochybnění cizí zemí je nepřípustné. Pokud by se však potvrdily nynější neúplné informace o zasílání ruských rádoby diplomatů na naše území s úmyslem poškodit zástupce města, byl by to naprosto netolerovatelný zásah do vnitřních záležitostí, který by měl vést k ráznější odpovědi nejvyšších zahraničněpolitických činitelů.

A jaké jsou vlastně jejich reakce? Ministerstvo zahraničí kroky Ruska rázně odsoudilo, ministr Petříček je však ve velmi prekérní situaci. Jakou má vlastně oporu? Jistě, premiér Babiš dal jasně najevo, že jsme svrchovaná země a Rusko nemá co zasahovat do našich vnitřních záležitostí. Stále se ale nikdo neodhodlal k jednání s ruským velvyslancem, natož k úvahám o vyhoštění.

A kde je rázná a odmítavá odpověď prezidenta? Ačkoliv by se mohlo zdát, že jeho role je minimální, není tomu tak. To prezident přinejmenším reprezentuje stát navenek a momentálně vysílá Česká republika značně smíšené signály ohledně své zahraniční politiky. Mluvčí Ovčáček od zveřejnění těchto zjištění stihl tweetovat snad o čemkoliv jiném, včetně napadání veřejnoprávních médií či o jeho rozhovoru ve Sputniku. Rozhovor v médiu takového názvu a kalibru a sdílení infografik s osvobozenými částmi naší země Koněvem bohužel vysílají jasný, rudě výstražný signál.

Zahraniční politiku má však na starost především vláda, a ta se musí jasněji vymezit a jednat. Přítomnost ruských diplomatů, navíc v takovém alarmujícím množství, je přinejmenším na zváženou. Vždyť i současný údajný agent tajných služeb se vydával za diplomata. Česká republika se nesmí schovávat za domnělé klíčové obchodní styky s mocnostmi jako je Rusko nebo Čína. Jsou to země, které stojí snad proti všem demokratickým zásadám, včetně svobody projevu. To ruská nesvobodná média vysílají zmanipulované reportáže s vnučkou Koněva či s politiky SPD, kteří všichni bojují za „pravdivý výklad historie" a zachování všech znaků ruské nadvlády nad bezmocnou gubernií na svém místě. Je nutné s Ruskem především jednat, a pokud tohle selže, tak přijmout zásadnější řešení.

Praha 6 v čele s Kolářem o přesunu sochy Koněva do Ruska s ruským velvyslanectvím jednala mnohokrát a bezvýsledně. Ruská strana o ni začala mít náhlý zájem až nyní. To celé ukazuje, že této zemi jde o něco zcela jiného, než pravdivý výklad historie. Vždyť na místě sochy sovětského maršála bude pomník osvobození Prahy. Pomník činu, na kterém se podíleli mimo jiné i vlasovci, kteří mají od včerejška svou pamětní desku v Řeporyjích. A Boris Němcov je bez pochyby jednou z nejdůležitějších postav ruské opozice, kterou postihl tragický konec. Přepis historie je tedy spíše parketou Ruska, které si z dějin vybírá takové třešně, které se mu zrovna hodí pro jeho propagandu. Třešně, které mají tolik v oblibě i zdejší komunisti, jež Rusku vždy a všudy kvitují.

Nikdo netvrdí, že postupy zastupitelů hlavního města jsou bez poskvrnky. Primátor Hřib prosazuje odlišnou zahraniční politiku od zbytku republiky hlava nehlava bez důkladného promyšlení či menší dávky arogance. Ondřej Kolář již nyní lituje svého komentáře při sejmutí sochy Koněva o tom, že maršál neměl roušku a musí pryč. A Pavel Novotný celkově působí, že se v politice ocitnul nešťastnou náhodou a svými nevybranými komentáři vrhá špatné světlo na celou ODS. Přesto byly samotné kroky těchto politiků oprávněné a jakákoliv nevole ze zahraničí je nepřípustná, nemluvě o možném vysílání tajných agentů ohrožujících jejich bezpečnost. Česká republika se tak opět ocitá v kleštích cizí země, která se ji snaží vydírat a přímo ovlivňovat. Takové chování je naprosto netolerovatelné pro jakoukoliv demokratickou zemi jednadvacátého století a nejvyšší představitelé České republiky by měli postupovat rázně a především jednotně.

Klíčová slova: Praha, Rusko, pomník, Zdeněk Hřib, Ondřej Kolář, Pavel Novotný

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.