08.05.2018 14:54


Komentář: Pieta, propagace Putina nebo klasická ostuda?

Autor: Rudolf Požár | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Včera odpoledne se Prahou prohnali Noční vlci. Ruská nacionalistická motorkářská skupina mající blízko k ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi provedla svoji spanilou jízdu na připomínku padlých rudoarmějců. Podpořit je přišlo kolem 150 lidí včetně místopředsedy ČSSD a poslance Jaroslava Foldyny. Nesouhlas s jejich průjezdem vyjádřilo pár desítek odpůrců.

Rudolf Požár foto. Martina Hykšová

Před 73 lety dozněly poslední výstřely nejkrvavějšího konfliktu v lidských dějinách. V druhé světové válce zemřelo přes šedesát milionů lidí po celém světě. Lidská zloba a touha po moci však během šesti let způsobila utrpení ještě několikanásobně většímu počtu zraněných a pozůstalých. Je proto dobré s respektem a vděčností, že můžeme žít v míru, uctít jejich památku.

O to se včera pokoušeli také Noční vlci na pražských Olšanských hřbitovech, kde se nachází pomník vojákům Rudé armády. Tento kontroverzní motorkářský klub s vazbami na Vladimíra Putina, který donedávna sponzorovala ruská vláda, je proslulý mimo jiné tím, že jeho členové občas bojují na Ukrajině za stranu separatistů. Jejich vůdce Alexandr Zaldostanov má dokonce zakázaný vstup na území Evropské unie. Není proto divu, že s aktivitami tohoto spolku řada lidí v Čechách nesouhlasí.

„Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku,“ řekl serveru Lidovky.cz místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který na místo dorazil společně s motorkáři. Jeho tvrzení však úplně nesouzní s vyjádřením předsedy ČSSD Jana Hamáčka, jenž se od Foldynova vystoupení rázně distancoval. „Byl bych velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována,“ napsal Hamáček pro Lidovky.cz.

Rozhodně nechci zpochybňovat význam Rudé armády při osvobozování naší země, nebo někomu rozmlouvat organizování vzpomínkových akcí. Můj pocit z „apolitické“ piety Nočních Vlků kazí ale trička s Putinem, vlajky Ruska a Sovětského svazu nebo provolávání „sláva Rusku“. Na straně odpůrců zase vlály vlajky EU, Ukrajiny a USA. K vidění byl i transparent, na kterém byl ruský prezident vyobrazený jako Hitler. Jaký z těchto symbolů má vlastně spojitost s bojem proti nacistickému Německu?

V ideálním případě by zde přeci vlajkou nemusel mávat vůbec nikdo. Každý má samozřejmě právo svobodně vyjádřit svůj politický názor. Pozastavuji se ale nad tím, že se takové malicherné roztržky, na které musí dohlížet kordony policejních těžkooděnců, dějí ve stínu milionů obětí válečného běsnění. Přijde mi to jako znevažování jejich odkazu.

V mysli se mi vynořuje text Písně neznámého vojína od Karla Kryla, který by mohl v reakci na humbuk před Olšanskými hřbitovy dostat jen o trochu jiný kontext. „Co se tu hádáte, vlezte mi někam, copak si myslíte, že na to čekám,“ zněl by možná refrén Krylova protestsongu dnes. Poslední verš této skladby by však zůstal určitě naprosto stejný.

Vrcholem této pietní akce tak nakonec nebylo položení věnců, nýbrž menší strkanice mezi jedním z odpůrců Nočních vlků a samotným Foldynou. „Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ okomentoval incident pro Parlamentní listy Foldyna. Tak z toho musí být padlí vojáci opravdu nadšení.

Klíčová slova: Praha, Den vítězství, Foldyna, Noční vlci, Olšanské hřbitovy, komentář,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.