27.04.2019 19:22


Komentář: Penězi z letošního ročníku se doplácí loňský. I tak funguje MotoGP

Autor: Vojtěch Dufek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Každoročně se v Brně jezdí světový seriál MotoGP a každoročně se řeší, kdo ho bude platit. Jedná se o akci světové úrovně, která si ale na sebe není schopná vydělat, a tak každoročně spolkne desítky milionů na dotacích. Loni dotace přišly z ministerstva školství, ale nebylo jich dost a tak na ministerstvo na oplátku přišla žaloba. Letos by se mělo postarat ministerstvo pro regionální rozvoj.

Vojtěch Dufek

Na jedné straně dlouhá tradice, obrovská návštěvnost a světový věhlas, na druhé straně peníze. Velká cena v Brně je jedním z nejoblíbenějších závodů světového seriálu, mají ji rádi jak samotní jezdci, tak i návštěvníci, kterých každý rok přijde přes dvě stě tisíc.  Velký cena má ale poměrně vysokou cenu. Licence od promotérské společnosti DORNA Sports vyjde na částku přesahující sto deset milionů. A tu musí před každým ročníkem někdo zaplatit.

Pořádání závodu přebral od soukromé firmy v roce 2015 Spolek pro MotoGP v Brně, který tvoří město Brno a Jihomoravský kraj. Těm s financováním velkou měrou pomohlo Ministerstvo školství, které na zaplacení licence dva roky po sobě poslalo sedmdesáti milionovou dotaci. Loni ale poskytlo jen třicet děvět milionů, a Spolku tak u společnosti DORNA vznikl jednatřiceti milionový dluh. Spolek to začal řešit vcelku originálně. Rozhodl se ministerstvo zažalovat. To sice tvrdilo, že žaloba nebude mít na žádost o dotaci v příštím roce žádný vliv, ale na letošní ročník už bude přispívat úplně jiné ministerstvo. Bude jím ministerstvo pro místní rozvoj, které by mělo na zaplacení licence poskytnout šedesát procent z požadované částky, maximálně ale šedesát milionů korun. Zbytek uhradí Spolek z rozpočtu Brna a Jihomoravského kraje. Z rozpočtu obou putovalo i zhruba třináct milionů na snížení dluhu za již uplynulý ročník. Ale co ten zbytek? Nevděčná žaloba leží na ministerstvu spravedlnosti, ministerstvo školství tvrdí, že nepochybilo a společnost DORNA nad problémy s financováním zatím přivírá oči.

Znenadání pár dní po spuštění předprodeje vstupenek na závod v srpnu 2019 na účet DORNY přistála chybějící částka. Minulý ročník se doplatil z prodeje lístků na ročník budoucí. To je zajímavá strategie, protože pokud to je plán, jak udržet Velkou cenu v Brně do konce světa, mohl by fungovat. Bohužel to trochu připomíná finanční negramotnost, kdy jednu nesplacenou půjčku platíme z jiné půjčky, kterou pak zaplatíme z další půjčky, co pak také nějak samozřejmě splatíme. Bohužel, takhle to nefunguje ani v rozpočtu domácnosti, natož pak v rozpočtu tak velké události jakou je Velká cena. Takové případy dřív nebo později končí špatně. Financování brněnského závodu se řeší každý rok stále dokola. Nebylo by proto lepší a důstojnější pro všechny, vyčlenit odpovídající dotace rovnou ze státního rozpočtu, aby pak Brno a Jihomoravský kraj nemusely každoročně prosit a následně třeba i žalovat nějaké ministerstvo? Protože Masarykův okruh, na rozdíl od tolikrát slibované haly pro Martinu Sáblíkovou a nového stadionu pro Kometu, v Brně máme. A byla by škoda, nechat si tak prestižní událost proklouznout mezi prsty jen proto, že se nemůžeme dohodnout, které ministerstvo peníze nakonec přiklepne.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.