28.03.2018 12:45


Komentář: Návštěva Paula Ryana ukazuje, s jak okázalým nezájmem svět sleduje českého prezidenta

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Česko hledá vůči Americe silné zahraničněpolitické téma. Příjezd Paula Ryana ale naznačuje, že zatím marně. Pokud by americké diplomacii na Česku skutečně významně záleželo, poslali by „vyšší šajbu“. Pokus Miloše Zemana o osobní vztah s Trumpem nevyšel. Zeman není brán jako relevantní partner.

Autor textu Tomáš Kiss

V pondělí do Prahy přiletěl na oficiální návštěvu třetí nejdůležitější muž Ameriky – Paul Ryan. Předseda sněmovny reprezentantů je nejvyšším představitelem americké administrativy v Česku od pobytu prezidenta Baracka Obamy v roce 2009. V pondělí se Ryan sešel s předsedou vlády Andrejem Babišem, v úterý navštívil obě komory parlamentu. Setkání s prezidentem Zemanem ale v plánu není.

Hrad by o takovou návštěvu patrně v minulosti stál, jelikož Miloš Zeman si dlouho zakládal na tom, že má výborné vztahy se třemi nejmocnějšími muži na světě. V jednom svém projevu se v žertu označil za agenta Ruska, Číny i Ameriky. Naše vztahy s Amerikou dlouhou dobu postrádaly silné bilaterální téma, na kterém by obě země mohly společně spolupracovat a rozvíjet tak své vztahy. Když byl Trump zvolen, Zeman vycítil šanci, že by kladný osobní vztah mezi nimi pomohl tento problém překlenout. Zatím to ale vypadá, že pro Donalda Trumpa není Miloš Zeman relevantním partnerem.

Přestože měl Zeman zpočátku poměrně dobrou pozici, kdy jako jediná evropská hlava státu Trumpa oficiálně podpořil v kampani, nyní to vypadá, že vztahy poněkud ochladly. Mohli jsme to vidět už minulý rok zhruba touto dobou, kdy Zeman všechny ochotně přesvědčoval, že se oficiálně podívá do Bílého domu. Rok se s rokem sešel a z planých nadějí nám zbyla jen fotka prezidentova mluvčího, jak stojí ve Washingtonu před plotem. Přitom nelze tvrdit, že by Zeman o návštěvu nestál. Dokonce se kvůli jejímu neúspěchu rozešel i se svým dlouholetým spolupracovníkem Hynkem Kmoníčkem. Ke zlepšení situace to ale nepřispělo, a tak Miloš Zeman už druhým měsícem čeká na zámořskou gratulaci ke svému znovuzvolení.

Důvodů, proč se Trump nechce se Zemanem setkat může být několik. Do médií před časem prosákla spekulace, že Američanům vadí Zemanovo okolí napojené na Rusko. Větším problémem ale může být zahraniční politika, kterou prezident vůči Spojeným státům nyní vede. Svými tvrzeními o situaci na Krymu si zámořské spojence rozhodně nenaklonil, Američanům navíc vadí i dlouhodobě velmi nízké prostředky, které Česká republika vydává na obranu. Pomyslným vrcholem budiž zjištění týdeníku Respekt. Zeman se dvakrát sešel s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem a přesvědčoval ho, aby zatčeného ruského hackera Jevgenije Nikulina vydal do Ruska.

Rozdílné názory na některé zahraničněpolitické otázky si snad mohli Američané nechat líbit. Pokud jde ale někdo přímo proti jejich zájmům, zavírat oči příliš nebudou. Návštěva Paula Ryana je tak ilustrací toho, jak moc se Amerika o Českou republiku zajímá. Vůbec. Miloš Zeman nyní stojí na pomyslné křižovatce. Může se pokusit zvrátit negativní trend v česko-amerických vztazích, nebo hledat podporu jinde.

Klíčová slova: Amerika, Trump, USA, Ryan, zahraniční politika, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.