12.04.2020 11:35


Komentář: Na univerzitě se dostane pomoci každému, kdo o ni požádá – rektor Bareš coby Brumbál

Autor: Zuzana Zavadilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Medici pomáhají v nemocnicích, studenti pedagogických fakult hlídají děti zdravotníků a ti z technických oborů vyvinuli respirátory na 3D tiskárně. České univerzity dokazují, že právě v době krize naplňují pomocnou roli společnosti. 

Když rektor Martin Bareš rozeslal v den vyhlášení nouzového stavu e-mail, v němž se odvolával na masarykovské ideály, které by měla univerzita zastávat, přirovnávali ho někteří studenti k Albusi Brumbálovi. Na rozdíl od Brumbála, jemuž návrat Pána zla lidé nevěřili, však apel rektora rozhodně padl na úrodnou půdu.

Mezi prvními přispěchala Masarykova univerzita téměř okamžitě se systémem dobrovolníků a později i sbírkou, díky níž se vybralo přes dva miliony korun. Univerzita tak ukázala, že si tuto schopnost – takřka přes noc vytvořit systém humanitární pomoci pro ty, kteří ji potřebují a jimž se jí od státu nedostane – natrénovala před pěti lety. Tehdy se univerzita postavila čelem k uprchlické krizi. Zorganizovala podporu uprchlíkům před válkou na maďarských, srbských a řeckých hranicích a studentům, kteří do oblastí vyjížděli, vyšla vstříc organizací studia nebo stipendii. Dnes právě tuto zkušenost ve spolupráci s neziskovými organizacemi uplatňuje a studenty znovu v aktivitách povzbuzuje například slevou na kolejné.

Do pomoci se zapojují všechny přední české veřejné vysoké školy – UK, MUNI, UPOL, ČVUT, VUT a další. Některé z nich podporují své studenty oficiálními dobrovolnickými systémy, jiné spíše jen vyzývají k pomoci přes studentské iniciativy. Univerzity v těchto dnech poskytují laboratoře pro testování na koronavirus, vyrábějí dezinfekci, roušky nebo dokonce respirátory z 3D tisku.

Masarykova univerzita v pomoci vystupuje nejvýrazněji. Kromě laboratoří CEITECu (evropské výzkumné vědecké centrum, pozn. red.) vede především rozsáhlý sbor dobrovolníků. Tisíce jejích studentů pomáhají v nemocnicích, hospicích nebo s nákupy seniorům, kteří jsou ohromeni tím, jak jsou mladí lidé ochotni je podpořit. Studenti práv nabízí bezplatné právní poradenství, ti ze sociálněvědních oborů, které bývají označovány za zbytečné, napomáhají při odhalování dezinformací spojených s koronavirem nebo s péčí o tolik ohrožené lidi bez domova. Studenti tak nešíří jen dobré jméno instituce spojené s masarykovskými ideály. Dávají najevo, že univerzita se svými postuláty a teoriemi není odstřižená od běžného života, a především že v nich kromě touhy po poznání dokáže podněcovat i společenskou odpovědnost.

Zatímco rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyzývá k tomu, aby se opatření uvolňovala kvůli ekonomickým dopadům, Martin Bareš v dopise studentům tyto výzvy popisuje jako neodpovědné. Z původně odměřeného profesora neurologie se tak stal v první krizi jeho mandátu silný lídr, který studenty dokáže motivovat a absolventy naplnit hrdostí a dojetím. Soupeření dvou nejprestižnějších českých univerzit tak tato bezprecedentní situace přidala nový rozměr a bude zajímavé sledovat, zda jejich přístupy v krizi budou potenciální studenti reflektovat. Sama bych však po této zkušenosti měla ještě víc jasno.

Jistotou zůstává, že část infrastruktury drží nad vodou právě univerzity. To na jedné straně ukazuje smutnou nefunkčnost státu, který se nedokáže postarat o své občany, na straně druhé ale také neuvěřitelnou solidaritu a schopnost vybudovat za pár dní systém, který lidem kolem dokáže efektivně pomoci. Je potřeba, aby tato obrovská vlna laskavosti a dobré vůle ve společnosti zůstala i poté, co si sundáme roušky. A abychom ji byli schopni přetavit do reálné pomoci druhým i po karanténních opatřeních.

Když se popisují role univerzit, definují se celkem tři. První z nich představuje výuku, druhá výzkum a o třetí se mluví jako o činnosti, která míří vně univerzity, tedy směrem do společnosti. Většinou lidé tuto roli spojují s přesunem technologií a know-how z univerzitního prostředí do firem a podniků. Tato definice je však příliš skoupá, utilitaristická a plně nevystihuje to, co by správně měla třetí role zahrnovat.

Právě v době krizí univerzity ukazují naplnění své třetí role. Zatímco se předseda vlády klaní letadlu s draze nakoupenou čínskou pomocí, opravdová pomoc tkví jinde. Spočívá v tisícovkách dobrovolníků, kteří svůj čas věnují lidem, k nimž se vláda otočila zády.

 

Klíčová slova: univerzita, dobrovolnictví, solidarita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.