18.03.2020 09:27


Komentář: Na každém šprochu pravdy trochu

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sociální sítě jsou prostorem k vyjádření vlastních názorů, ale ani uživatelé na sítích nejsou právně nedotknutelní. A právě proto by mělo být šíření neověřených zpráv, navíc v době pandemie koronaviru, společensky nepřijatelné. 

https://scontent.fprg4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/s2048x2048/90520919_1619712104835957_23921056578273280_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=lHBrsh4Ob7MAX9xtWBL&_nc_ht=scontent.fprg4-1.fna&_nc_tp=7&oh=c7a8457747909f991527b539866feb90&oe=5E93EDF1

Nakažených lidí koronavirem v Česku každým dnem přibývá. Vzrůstá i strach a nejistota mezi lidmi. Co když vláda vyhlásí karanténu? Může se u nás situace stát nezvladatelnou jako v Itálii? Kdy stát nakoupí a dodá do nemocnic roušky a respirátory? Co když se koronavirem nakazil náš soused?

Obavy se ruku v ruce mísí s hněvem a mnohdy až s nenávistí. Běda tomu, kdo se o jarních prázdninách vrátil z lyžování ze severní Itálie. A že jich bylo. Na zimní dovolenou pravděpodobně nikdy nezapomene ani sedmačtyřicetiletý muž ze Zlínského kraje, u kterého byl několik dní po příjezdu potvrzen koronavirus. A pokud by náhodou chtěl, jeho sousedé mu to milerádi připomenou.

Pouze několik hodin poté, co byla u muže nákaza potvrzena, zažil druhou nečekanou ránu. Nejen že ve facebookovém statusu muž ze sousední vesnice odhalil celé jeho jméno, ale přidal i domněnky o tom, že nakažený „prý“ karanténu zas tak nedodržoval, a dokonce si byl nakoupit v místní sámošce. Celému statusu autor nasadil korunu tím, že ostatní uživatele vyzval ke sdílení, ať se prý informace dostanou k co nejvíce lidem. No a protože máme jako národ rádi přísloví, a to zejména „na každém šprochu pravdy trochu“, uživatelé se činili. Za dvě hodiny status sdílelo úctyhodných 364 lidí.

Asi je zbytečné diskutovat o tom, zda by se měly zveřejňovat jména nakažených na sociálních sítích, protože dřív nebo později se ve stejné situaci můžeme ocitnout i my. Příspěvek má i druhou rovinu, a tou je sdílení neověřených zpráv.

Jelikož jsou sociální sítě personalizované, lidé jsou méně skeptičtí k informacím, se kterými se právě na těchto typech platforem setkávají. Mnohdy se ani neobtěžují si informace ověřit.

Pod nátlakem veřejnosti se k celé situaci na Facebooku vyjádřila manželka nemocného, jež pomluvy odmítla a zároveň zveřejnila podrobné vyjádření. Není vyloučeno, že celý případ skončí u soudu. Vůči útokům se ohradila i ředitelka protiepidemiologického odboru Zlínského kraje Jana E. Hošková a zvažuje podání trestního oznámení na ty, kteří podle ní šíří lži. „Tato rodina patří mezi ty, které jsou příkladem pro ostatní, protože dodržela veškeré standardy. Rodina dodržuje karanténu již od svého příjezdu z Itálie. Ten, kdo tvrdí opak, lže," řekla Hošková Slováckému deníku.

Autor svůj příspěvek nakonec smazal. Že by se v něm hnulo svědomí? Nebo si uvědomil, že není ideální doba na šíření podobných neověřených informací? Kdoví. Jedno je ale jisté. Je nutné, aby si byli lidé vědomi následků, které jim za podobné výkřiky do tmy hrozí. Sociální sítě jsou sice prostorem k vyjádření vlastních názorů, ale ani uživatelé na sítích nejsou právně nedotknutelní.

Klíčová slova: koronavirus, neověřené informace, sociální sítě, odpovědnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.