13.11.2018 15:37


Komentář: Motocyklová hra s čísly

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když se řekne Brno, leckomu se vybaví Motocyklová Grand Prix. Ano, právě to slavné MotoGP, které vyvolává v posledních letech emoce, a to především kvůli otázce financování celé slávy. Sporný audit, dluhy a teď i nedodání očekávané dotační injekce jsou neduhy, se kterými se musí brněnští pořadatelé potýkat.

David Studnický, student MU.

Letošní Grand Prix musí razantně změnit zavedené pořádky. Pořádající Spolek pro MotoGP požádal Ministerstvo školství o dotace, jenž by částečně pokryly náklady na provozování akce. Avšak místo kýžených sedmdesáti miliónu korun z loňského roku se jim dostalo „pouhých“ třicet devět. To se zcela přirozeně setkalo se značnou nelibostí v řadách Spolku pro MotoGP, do kterého patří nejen město Brno, ale i Jihomoravský kraj. Společně proto vymysleli geniální nápad – podají žalobu na Ministerstvo školství. Přesně tak, žalovaným je samotný dárce peněz.

MotoGP je nákladný projekt. Rozpočet Velké ceny je zhruba 165 milionů korun, který je navíc z velké části hrazen právě dotacemi z Ministerstva školství. V současnosti však v plánovaném rozpočtu chybí několik desítek miliónů, které spolek dluží promotérské společnosti Dorna. Proto ani očekávaný sponzoring z ministerstva nebude schopný tuto díru zalepit. Co takhle místo slibovaných Lužánek nejdřív zprostit Brno dluhů?

Komický nádech celé události dodávají také jednotliví aktéři. Na jedné straně žaluje ministerstvo primátor Petr Vokřál a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, přičemž na druhé straně barikády stojí ministr Robert Plaga. Vtip tkví v tom, že všichni tři patří společně nejen do hnutí ANO Andreje Babiše, ale zároveň jsou i členy brněnské pobočky ANO. Byl to přitom právě Plaga, který v městském zastupitelstvu ještě donedávna bojoval za záchranu MotoGP. Ale jak praví prezident, jen hlupák nemění své názory.

Pamatujete si ještě na předvolební reklamu na billboardech, kde se lídři místních kandidátek dušovali, že se vše snadno vyřeší, neboť mají číslo na premiéra Babiše? Inu vypadá to, že si všichni v brněnském ANO předávají číslo na premiéra, ale už ne mezi sebou samými. 

Klíčová slova: motogp, komentář, brno, financování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.