28.03.2020 18:31


Komentář: Maturita formalita? Pro jednou se nic nestane

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Děti se už dva týdny neučí a veškerou látku s nimi musí probírat rodiče, přijímací zkoušky jsou přesunuty a několik vysokých škol potvrdilo přerušení kontaktní výuky do konce semestru. Nic z výše zmíněných nepobouřilo společnost tak jako zrušení maturitní zkoušky. Upřímně si ale řekněme, kdy se vás někdo zeptal na známky z maturitního vysvědčení?

Maturita formalita?

Když v pondělí ministr Plaga oznámil, že se maturity uskuteční jednadvacet dní po znovuotevření škol, zvedla se napříč republikou vlna nevole. Potvrdil totiž možnost, že letošní maturity budou čistě formální záležitostí, a to pokud školy do začátku června neobnoví svůj provoz. Právě tohle prohlášení rozdělilo Českou republiku na dva tábory. První, především ti, kteří si ještě stres z maturity živě vybavují a hlásají „Pokud oni dostanou maturitu, já už taky nemusím studovat a chci titul automaticky,“ berou tento krok jako vrchol nespravedlnosti. Do druhé skupiny bychom zařadili ty, kteří na věc koukají více prakticky. Protože střední školy si nemůžou dovolit nechat studenty absolvovat další rok a vysoké zůstat bez prváků. 

Pokud se bavíme o otázce úspěšného absolvování střední školy: když už se někdo prokouše skrz čtyři roky studia, existuje velice vysoká pravděpodobnost, že i závěrečnou zkoušku zvládne úspěšně. V loňském roce byla nejnižší úspěšnost u maturantů v Ústeckém kraji, a i tam uspělo pětaosmdesát procent studentů. Těm zbylým můžeme letos gratulovat ke štěstí. 

Kolem a kolem si přiznejme, má skutečně maturitní zkouška tak velkou hodnotu, jakou jí připisujeme? Kolik vysokých škol dnes kouká na průměr z maturitního vysvědčení? Pravda, některé školy studentům k přijímačkám přihodí pár bodíků: ty ale málokoho z nich spasí. Pokud pak studenti nejsou dostateční, stejně jim dá škola sbohem už během prvního semestru. Nezáleží, jestli mají maturitní vysvědčení s vyznamenáním nebo ne, ať už se na školu dostali skrz studijní průměr nebo přijímací zkoušky. 

Ukazuje snad maturita míru intelektu daného člověka? Přiznejme si, kolikrát každý z nás protočil oči v sloup nad tím, že někteří jedinci zvládli maturitu úspěšně, a třeba ještě s vyznamenáním. Proč se lidé rozčilují nad zastavením plošného zkoušení antických básníků, a to, že se prvňáci učí číst a psát po večerech s rodiči, tiše přechází?

Stejně jako vysokoškolský titul ani maturita není patentem na rozum. A stejně jako se nikdo nepozastavuje nad tím, že v minulosti získali lidé inženýrský titul po třech letech studia, ani po letošních maturitách za pár měsíců neštěkne pes.

Klíčová slova: korona, úřední maturity, komentář, on-line výuka, střední školy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.