31.03.2019 22:30


Komentář: Leaving Neverland přepisuje historii. Doslova

Autor: Kateřina Vajsová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Dokument Leaving Neverland vyšel koncem ledna letošního roku. Snímek zapůsobil na celosvětovou populaci jako rozbuška pro znovuotevření diskuze o tom, zda Michael Jackson zneužíval děti, nebo je měl prostě jen rád. A jak se s takovými jako je on nakládá v moderní společnosti?

Ve čtyřhodinovém filmu stanice HBO Leaving Neverland vypovídají dva třicetiletí muži Wade Robson a James Safechuck. Popisují sexuální zneužívání dnes už deset let mrtvým Michaelem Jacksonem. Začalo v době, kdy jim bylo sedm a devět let, a pokračovalo mnoho měsíců.

Dokument podrobně rozebírá údajný společný intimní život slavného zpěváka a malých chlapců. Je nutné hned na začátku podotknout, že Jackson byl v minulosti souzen, vyšetřován kvůli pedofilii a v roce 2005 zproštěn viny. Z právního hlediska je tedy čistý jako lilium.

Ovšem po odvysílání snímku se ve společnosti strhla nová vlna živé diskuze, do které se zapojili psychologové, celebrity, sexuologové i laická veřejnost, přičemž každý zastává svůj jediný a správný názor. Objevují se důkazy, které mluví pro pravdivost snímku i pro opak. Diskuze, o tom zda Jackson byl nebo nebyl pedofil, není ničím novým pod sluncem. Snímek však svojí syrovostí a emotivností kauzu rozfoukal z jiskřiček na pořádný táborák.

Šokující pravda, nebo šokující film?

Vtipy o možné Jacksonově pedofilii se vypráví i u nás. Na příklad: „V nabídce striptérů jsem našla STYL MICHAEL JACKSON. Tak jsem si řekla, jako že zatančí, zazpívá a k tomu se ještě postará o děti?“ je věčným evergreenem. Přesto Leaving Neverland vzbudil kýžené emoce.

Dokument, dá-li se film tak nazvat, je natočený skutečnými odborníky. I největší cynik utrousí slzičku, když babička jednoho z chlapců vypráví o příjezdu na ranč Neverland a o tom, že netušila, co se tam bude s jejich chlapečkem dít. V pozadí hraje hudba dokonale dokreslující situaci a slzičky v očích snad všech, kteří vypráví (ať už příbuzných nebo zneužívaných chlapců) dojímají k pláči i skály. Prostřihy na chlapce v Jacksonových oblecích na starých fotkách, které jsou plné nevinnosti, plynule uzavírají kruh.

Co je smazané, to neexistuje. Co ignorujeme tak taky…

Diskuze o pedofilii Jacksona měla i jiné následky než rozdělenou společnost. Některé radiostanice (například BBC) se rozhodly ignorovat, že Michael Jackson je se svou nejprodávanější deskou světa Thriller, té se prodalo přes 110 milionů kusů, po Presleym a Beatles nejúspěšnějším popovým zpěvákem historie a stahují jeho songy ze svých playlistů. Česká rádia se pro takto radikální krok zatím nerozhodla, a pravděpodobně se tak ani nestane. Ostatně jak často a na které stanici u nás uslyšíte pop Michaela Jacksona?

Nejvíce z mého pohledu šokujícím následkem vzniklé kauzy kolem Jacksona však bylo vymazání jednoho z dílu Simpsonových, ve kterém Jackson namluvil postavičku blázna Leona Kompowskiho. Pro tento díl také složil písničku Happy birthday Lisa!. I přes šokující dokument mi tento krok od tvůrců seriálu přijde nevhodný. Když se v jednom z dílů může objevit Hitler, kterému zločiny byly na milion procent prokázány, vymazání Jacksona z historie seriálu mi od tvůrců přijde jako krok hodně mimo stezku.

S úpravami historie má celý svět bohaté zkušenosti, proto mi odstranění něčeho, na co nejsme hrdí, a potřeba zalepit si morální šrámy ignorováním minulosti nepřijde jako příliš rozumné řešení.

Klíčová slova: Michael Jackson, Leaving Neverland, komentář, Simpsonovi, HBO

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.