11.03.2020 12:09


Komentář: Koronavirus zavírá větší akce i školy. Je to vážně nutné?

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Koronavirus. Slovo, které média zejména v posledních týdnech skloňují víc než cokoli jiného. Česká vláda v úterý zakázala všechny akce nad sto lidí a zrušila výuku na školách. Nejsou ale aktuální opatření přece jenom přehnaná?

Svět se pokouší zastavit koronavirus různými způsoby. Autor Pixabay

Koronavirus se šíří Evropou, Češi panikaří. Média je bez přestání krmí rostoucími čísly mrtvých a nakažených, občané hystericky skupují roušky, respirátory nebo třeba trvanlivé potraviny. Tak nějak se dají shrnout poslední týdny. 
Vláda si uvědomuje, že je v situaci, která ji buď úplně položí, nebo razantně posílí. A právě pro posílení jsou schopni udělat cokoli. V úterý zakazuje premiér Babiš veškeré akce nad sto lidí a zavírá školy. Je to vážně nutné? 

Kulturní instituce má nové nařízení zasáhnout nejvíc. Trvá ale jen pár hodin, než většina z nich najde řešení. Do kina prodají jen devětadevadesát lístků, menší divadla hrají dál. Někteří slibují odložení akcí na jiný termín. Na jaký, to už si ale nikdo netroufá odhadnout. Jak velký rozdíl je v tom, jestli se události zúčastní devětadevadesát lidí, nebo o dvacet víc? Proč zakážeme divadla, ale dál můžeme jezdit hromadnou dopravou? Spousta otázek, spousta poškozených. Žádné odpovědi.

Studenti základních a středních škol pravděpodobně jásají. O minimálně dvoutýdenních prázdninách v polovině března se naprosté většině z nich ani nesnilo. Vysokoškoláci na to mají ve většině jiný pohled. Přerušená výuka je pro mnohé zvladatelná; ale co třeba povinná cvičení mediků? Když pak v některých případech dojde k uzavření celých fakultních budov, situace začíná být neúnosná. Studentům je odepřen přístup do knihovny, počítačových studoven nebo třeba na konzultace k závěrečným pracím. Kdy a jak bude přerušení nahrazeno, zatím nikdo pořádně neví. Zůstávat na univerzitách až do června nezní nikomu příliš lákavě, nezbývá tak než doufat v rozumnější řešení.

Uzavření škol má jistě racionální důvody. Snadné šíření nákazy, riziko případného přenosu mladými studenty na jejich starší rodinné příslušníky, kteří se s nemocí vyrovnávají hůře. I přesto se ale uzamknout budovy a odepřít studentům přístup přímo ke zdroji zdá poněkud radikální. Nestačilo by zůstat jen u vedení výuky dálkově, přes internet? 

Stačilo. Společně s tím, že si lidé začnou pořádně mýt ruce, nesmrkat si navzájem do obličejů a vůbec se chovat ohleduplně k druhým. Minimálně zavření univerzit totiž k omezení mezilidského kontaktu rozhodně nepřispívá. Studenti jen místo knihoven tráví čas v hospodách. 
Počítáte, pane premiére, i s tímto? Tak na zdraví. Než nám to zavřete i tady.

Klíčová slova: koronavirus, epidemie, školy, vláda, uzavření škol

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.