03.04.2020 13:55


Komentář: Je chytrá karanténa nevídaný zásah do soukromí? Rozhodně ne

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Takzvanou chytrou karanténu hygienici zkouší od začátku týdne na jižní Moravě. Podle jejích autorů je to cesta, která může Česko rychleji vrátit do běžného života. Na druhou stranu to ale také může být potenciální šance sledovat obyvatelstvo pod záminkou zdraví.

Tadeáš Mima. Foto: Terezie Sekáčová

Cílem chytré karantény je mapovat pohyb nakažených osob pomocí dat telefonních operátorů a bank. Dotyčný k tomu však musí dát souhlas. Pokud se zjistí, že nakažený byl v osobním kontaktu s dalšími lidmi, hygienici tyto lidi vyhledají a pomohou tak zastavit šíření koronaviru.

Může to být klíčové opatření, které vrátí život v Česku zpět do normálu. Podle vedoucího projektu Romana Prymuly je chytrá karanténa velmi efektivní, protože opatření postihne pouze případy, kde hrozí přímé riziko přenosu. Výhledově by to umožnilo zmírňování současných nařízení proti koronaviru, i když se k uvolňování musí přistupovat hodně opatrně. Ještě zdaleka totiž nemáme vyhráno.

Podobný systém dobře znají také v Číně, odkud se nový typ koronaviru rozšířil. Tamější vláda rozmisťovala od roku 2014 kamery po celé zemi pro sledování obyvatel, přičemž teď se paradoxně hodily i k odhalování tras nákazy. Pečlivý tracking patří mimo jiné mezi důvody, proč je v Číně pandemie na ústupu.

Kdo pochybuje a nevěří oficiálním údajům z Číny, ať se podívá na jiné asijské země. Opatření typu chytré karantény zabrala například v Jižní Koreji nebo Thajsku, kde se přírůstky případů pohybují kolem stovky denně.

No jo, ale stejně: je to trochu děsivé. Až z toho běhá mráz po zádech, jak technologie perfektně hlídají činnost každého jednotlivce. Situace úplně jak z Orwella, nicméně musí se s ní počítat. Je naivní si myslet, že chytrá karanténa otevírá nějakou Pandořinu skříňku. Jde pouze o malou ukázku, co technika dokáže.

Banky už dnes například běžně sledují útraty žadatelů o půjčky a rizikovým klientům je nakonec neposkytují. Samotnou kapitolou pak je i mapování aktivit lidí na internetu, podle kterých Google, a rozhodně nejen on, nabízí uživatelům personalizované reklamy. Zrovna u chytré karantény by nás mohl uklidnit fakt, že se data do šesti hodin od použití hygieniky mažou.

Chytrou karanténu však může narušit její obcházení. Pokud lidé schválně „zapomenou“ mobil s kreditní kartou doma, těžko zanechají použitelnou stopu. Jenže i toto je důvod, proč se projekt zatím pouze testuje na území se zhruba 230 zjištěnými nákazami. Mělo by se odhalit, jak je opatření účinné a nakolik přináší vypovídající údaje. Právě podle toho se doladí mouchy pro celorepublikový režim trasování.

I přes všechna ale je zavedení chytré karantény správné rozhodnutí. Země funguje v nouzovém stavu, který si žádá razantní a možná trochu kontroverzní postupy. Cílem je zbavit se nákazy co nejdříve, a proto by se mělo nejen toto opatření proti koronaviru respektovat. Není vhodná chvíle si stěžovat, že to nařídil Babiš nebo vláda, kterou zrovna nemá část společnosti ráda. Žádné rychlovolby udělat nelze a situace se musí brát, jaká je. Čím více budou lidé semknutější a zodpovědnější, tím dříve se vše vyřeší.

Klíčová slova: koronavirus, komentář, Tadeáš Mima, chytrá karanténa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.