25.11.2020 22:57


Komentář: Jak dlouho ještě budeme stát frontu na boty z hypermarketu?

Autor: Jitka Uhnavá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Specializované obchody vystřídal masový prodej. Pokud chtějí být majitelé maloobchodů poctiví a dodržet vládní nařízení, musí mít zavřeno. Nezbývá jim tak nic jiného než nečinně přihlížet. Mezitím jim zákazníky přebírají jediné otevřené prodejny, hypermarkety.

Ilustrační foto. Autor: Jitka Uhnavá

Uzavření malých prodejen způsobilo podnikatelům nemalé potíže. Současná situace je přímo absurdní. Obchody s oblečením i papírnictví totiž musí mít zavřeno, zatímco se zákazníci perou o stejné zboží na pultech velkých řetězců.

Nařízení, kterým vláda malé obchody uzavřela, trvá od 22. října. Otevřeno mohou mít pouze potraviny, drogerie nebo potřeby pro domácí mazlíčky a pár dalších nezbytných prodejen. Od minulé středy platí také omezení, které nepovoluje více než jednoho člověka na patnáct metrů čtverečních. Tím pádem se před hypermarkety začaly tvořit dlouhé fronty lidí. Zákazníci ale nechodí jen pro potraviny. Kvůli uzavření obchodů s oblečením se před hypermarkety shlukují i ti, kteří by normálně nakoupili jinde. Současná situace jim to ale neumožňuje.

Anna Krčálová vlastní obchod s textilem v Přibyslavi, který má na základě vládních nařízení zavřeno. „Vůči českým obchodníkům je to nespravedlivé. Velké řetězce můžou prodávat vesele dál, zatímco malí podnikatelé mají zavřeno. Nám přijde pár zákazníků, nikdy se tu nenahromadí tolik lidí jako třeba v hypermarketech,“ komentuje situaci podnikatelka. Dále uvádí, že většina jejích zákazníků nemohla čekat do znovuotevření prodejny, a proto už nakoupila jinde.

Otázkou tedy zůstává, proč vláda malé podnikatele tímto způsobem diskriminuje. Nejenže tito maloobchodníci musí stále platit zdravotní a sociální pojištění, ačkoli mnoho z nich je nyní bez příjmu. Musí také sledovat to, jak se v hypermarketech lidé přehrabují ve zboží, které oni sami teď prodávat nemohou. Kvůli předchozímu mrazivému týdnu jsou žádanou komoditou například zimní boty. Ty si ale lidé v obuvi nyní koupit nemohou.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka by otevření malých obchodů zvýšilo mobilitu lidí, kteří by se začali potkávat v tramvajích a na zastávkách. Málokdo ale jede dobrovolně několik desítek minut městskou hromadnou dopravou jen proto, aby nakoupil. Lidé spíše využívají prodejny kousek od svého bydliště. Pokud to není možné, jedou na nákup autem. Reálnějším scénářem se tedy jeví, že když by se znovu otevřely specializované obchody, fronty před hypermarkety by se značně zredukovaly.

Situace by se mohla změnit od příštího týdne, ve kterém vláda slibuje přechod ze čtvrtého stupně systému PES (Protiepidemický systém ČR, pozn.red.) na mírnější třetí stupeň. Ten povoluje plošné otevření obchodů. Nic ale není jisté, přestože právě trocha jistoty by malým podnikatelům za současných podmínek velmi pomohla. Nezbývá jim však nic jiného než si ji přát pod stromeček. Třeba Ježíšek překvapí.

Klíčová slova: maloobchody, podnikatelé, nařízení, komentář, hypermarket

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.