27.04.2020 13:35


Komentář: IQ v procentech. Rétorika Slušných lidí je komická, nelogická, ale také nebezpečná

Autor: František Trojan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nápis na budově školy je malý kus větší skládačky, která složená nevypadá pěkně. 

Nápis na škole

Brno - V pátek se na zdi brněnské Fakulty sociálních studií (FSS)Masarykovy univerzity objevil nápis „Naše škola se pyšní průměrným studentským IQ: 63,15%“. Vyfocený nápis na Facebook následně přidali Slušní lidé, kteří k němu napsali, že doufají, že to na práci na poli bude stačit. Patrně tak reagovali na výzvu komunisty Zdeňka Ondráčka, který prohlásil, že by na pole poslal studenty nižších ročníků vysokých škol, kterým by prý práce prospěla.

Slušní lidé svým příspěvkem znovu potvrdili, že když jde o omezování svobod, jsou na tom krajní levice a pravice vlastně stejně. Ostatně v minulosti měli členové Slušných lidí blízko jak ke KSČM, tak ke krajně pravicovým skupinám. Ani jedné skupině se nelíbí vysokoškolská inteligence, neservilní novináři a z šablon vystupující umělci.

Narativ těchto kroků a vyjádření vede příznivce hnutí k dvěma chybným závěrům. Prvním je, že vysoké školy a humanitní obory jsou zbytečné. A druhým závěrem je, že veřejně hanit a lynčovat některé skupiny lidí je v pořádku, protože jde o „vyšší dobro“.

Uskupení Slušní lidé má ve svých řadách lidi napojené na ultrapravicové skupiny, má nacionalistickou rétoriku a na svých sociálních sítích často kritizuje minulé vedení Brna. Na internetu také šíří články dezinformačních webů, jako je Sputnik či Protiproud. V době uprchlické krize mělo hnutí silný protiimigrační nádech, který dodnes nezmizel. Jako mnoho dalších i Slušní lidé považují sami sebe za vlastence, ale své spoluobčany by neváhali vydat cizí mocnosti k soudu. 

Nejde samozřejmě jen o nápis na škole, jehož vyznění je z mnoha důvodů bizarní. Slušní lidé se konkrétně do FSS opřeli poněkolikáté. Možná zapomínají, že své jméno nese brněnská univerzita po prvním československém prezidentovi, který původně vyučoval sociologii.

Absolventi fakulty z podstaty svých oborů pomáhají lidem na okraji společnosti, ať už z pozice sociologů či psychologů. Pomáhají kontrolovat mocné, když se z nich stanou novináři. Nebo jako politologové pomáhají nezasvěceným orientovat se v politickém dění. To je samozřejmě hodně zkrácená verze toho, co absolventi dělají.

Pro Slušné lidi jsou takové argumenty možná neuchopitelné. Naštěstí pro další příklady užitečnosti vysokoškolských studentů nemusíme chodit daleko. Málokdo se dokázal z kraje nouzových opatření tak mobilizovat, jako studenti. Rozvážejí jídlo, hlídají a doučují děti, starají se o seniory a dokonce pracují i v tom zemědělství, jenom jim to nikdo nenařizuje. Studenti medicíny mezitím pomáhají v nemocnicích a v dalších zdravotnických službách. Všichni výše zmínění zároveň píší například diplomové práce, učí se na státnice a dálkově dokončují semestr. Nabízí se otázka, kolik toho udělalo hnutí v modrých tričkách.

Takové vzedmutí dobrovolnické síly studentů nelze chápat jako jednorázovou činnost, která s pominutím epidemie skončí. Studentská obec v historii několikrát ukázala, že je připravena pro svobodu nejen studentů, ale všech lidí položit životy či riskovat vyhazov ze škol. Žádná jiná skupina obyvatel v tomto směru studenty nenahradí.

Nejsou to ale jen humanitní obory, které jsou dlouhodobě v hledáčku Slušných lidí. Daleko reálnější rozměry konfliktu získalo například přerušené kontroverzní představení v brněnském divadle Husa na provázku. Slušní lidé v jeho průběhu vtrhli na jeviště a zabránili hercům pokračovat. Předtím zase zakryli sochu růžového tanku Davida Černého.

O poznání problematičtější je veřejný lynč novinářů a novinářek. Ve chvíli, kdy si všechny drobné i větší útoky spojíme do ucelené mozaiky, vyjde nám, že Slušní lidé nestrpí odlišný názor ve společnosti a nejdou daleko k fyzickému činu, aby takový názor potlačili.

Z historie, a znovu se vracíme k důležitosti humanitních oborů, víme, že veřejné lynčování umělců a novinářů, útoky na vysoké školy a potlačování svobody projevu vede k totalitním tendencím dalších lidí, kteří se vlnou nechají strhnout. Také víme, že podobná vlna nenávisti se může strhnout ve větší rychlosti, než bychom očekávali. Proto bychom i u takových drobností, jako jsou nápisy na školách či koláže se samopalem, měli být ostražití.

Klíčová slova: Slušní lidé, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.