28.02.2019 22:14


Komentář: Imám vyzývající k boji proti nevěřícím kritizuje netoleranci

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Muneeb Hassan Alrawi v rozhovoru pro server iDnes.cz minulý týden ve čtvrtek promluvil o slovním napadení své ženy. „Začal jsem volat média, protože veřejnost musí vědět, co se tady děje,“ řekl Alrawi pro iDnes.cz. Z rozhovoru vyplývá, že pana Alrawiho incident očividně pobouřil. Je však reakce pana Alrawiho namístě? Neboť jak už v roce 2015 informoval server Reflex.cz, sám Alrawi v mešitě vyzýval k nenávisti a k boji proti nevěřícím (viz video). A nebylo to poprvé.

Autor: Lukáš Lhoťan

Muneeb Hassan Alrawi při svém kázání v mešitě na uniklé audio nahrávce říká poměrně zarážející myšlenky. Zcela odlišné od těch, které prezentuje v médiích (například v rozhovoru pro Českou televizi). Kupříkladu cituje verše Koránu z tzv. medínského období, které se vyznačují svou netolerancí a násilím. Jako například: „A bůh pravil, bojujte proti nevěřícím jako jeden muž, tak jako oni proti vám bojují jako jeden muž. A vězte, že bůh stojí na straně bohabojných“ (korán 9:36; video 9:38-9:47). Nutno podotknout, že jde o mladší část muslimské svaté knihy. Naopak starší mekkánské období je tolerantnější a proto se na něj pan Alrawi odvolává pouze v televizi. Pokud by někdo chtěl namítnout, že je tento citovaný verš vytržen z kontextu, nechť si přečte celou súru 9. V ní se tento a jemu podobné verše vinou celým textem súry jako červená nit.

Další kontroverzní výrok si můžeme poslechnout například v čase 11:18-11:28. „Ti z nás, kteří mají popularitu a publicitu by měli otevřeně vyjádřit podporu obyvatelům Gazy a těm, kteří bojují proti sionismu.“ Na podpoře lidí v Gaze by nebylo nic špatného, pokud by šlo o humanitární pomoc, kterou tato oblast potřebuje. Ale důležité je zde slovo sionismus. Tento termín vznikl na konci 19. století a označoval hnutí evropských Židů, kteří usilovali o znovuobnovení státu Izrael. Na tomto místě se tedy nabízí otázka, koho by chtěl vlastně Alrawi v Gaze podporovat. Protože ti, kdo v Gaze otevřeně bojují proti sionismu, tedy státu Izrael, jsou bojovníci teroristického hnutí Hamás.

Nechce se mi věřit, že by Muneeb Hassan Alrawi k něčemu podobnému nabádal své věřící. Neboť v médiích vždy vyzýval k toleranci. Kupříkladu v rozhovoru pro Českou televizi na otázku moderátorky, která se ho zeptala, zda jsou Češi xenofobní, odpověděl: „Posledních dvacet let zde lidé dostávali špatné informace – byli dezinformováni, a to mnohé ovlivnilo. My však věříme, že většina lidí je tolerantní, a chápeme, když mají strach, když mají podezření. Proto se snažíme o maximální otevřenost a osobní kontakt, aby lidé viděli, kdo jsme.“

Proto by mě zajímalo, kam se minulý týden podělo Alrawim deklarované pochopení pro lidi, kteří byli dezinformováni. Zajímalo by mě taktéž, jaká byla podstata těchto dezinformací a jaká fakta o islámu překroutila.

Nejsem odborník na islám. Avšak to co jsem vyčetl z knih odborníků na islám a islámský radikalismus Zdeňka Mülera, Miloše Mendela, Marka Čejky či Billa Warnera, bylo často v rozporu s tím, co říká pan Alrawi v médiích. Ale kupodivu se v mnoha ohledech podobalo tomu, co řekl na nahrávce při kázání v mešitě.

Takže o čem by měla média informovat, aby se veřejnost dozvěděla co se děje? Podle mého názoru přinejmenším o tom, že existuje vážné podezření, že oficiální představitel muslimských obcí při výstupech v médiích prohlašuje něco jiného, než při kázání v mešitě.

Klíčová slova: Muneeb Hassan Alrawi, islám, islámský radikalismus, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.