15.05.2020 10:51


Komentář: Hřib těží z vládních přešlapů, víc než o kritiku by mu však mělo jít o pomoc lidem

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vláda v těchto těžkých měsících nejednou ukázala, že její rozhodnutí jsou nelogická či chaotická. Jakékoliv vládní uškobrtnutí však znamená pár volebních bodů navíc pro primátora Prahy Zděňka Hřiba (Piráti), který velmi úspěšně přeměňuje vládní přešlapy ve vlastní PR. Ačkoliv věnuje spoustu energie kritice vlády a budování popularity na sociálních sítích, měl by se věnovat i jiným problémům hlavního města a především se zajímat o pomoc lidem.

Hřib přebírá plicní ventilátory, které dostala Praha od Tchaj-wanu darem. Zdroj: Facebook Zdeňka Hřiba

Dva se perou a třetí se směje. Tak nějak by se dala shrnout politická agenda primátora Zdeňka Hřiba, jehož sociální sítě se jen hemží příspěvky, které nesou dvojí sdělení. První je, že to vláda opět pokazila. A druhé? Pražany to nemusí trápit, protože mají v čele radnice superhrdinu, který je spasí. A tak zatímco ministerstvo zdravotnictví nakupuje respirátory podezřelého původu za nepřijatelné ceny, Hřib se chlubí nákupem těchto pomůcek na vlastní pěst. Zařídil podobné množství respirátorů, jaké byly Praze uděleny vládou, a to aniž by musel vítat čínské dodávky na letišti jako Babiš nebo podepisovat klauzule o jedné Číně jako jeho předchůdci v čele radnice.

Dalším ukázkovým příkladem efektivity Hřibova PR je kauza s modrými zónami. Zatímco vláda po naprosto nepochopitelné a zmatené tiskové konferenci vyhlásila platnost modrých zón de facto tři hodiny předem, Hřib to nezapomněl náležitě zkritizovat. Ale také jednal. Následující den vydal nařízení o obnově platnosti modrých zón v Praze až 11. května. Reakcí Pražanů byl nepřekvapivě bezmezný vděk, protože nemuseli chodit večer přeparkovat, pokud se vůbec o náhlé změně toho dne dozvěděli.

Hřib a ostatní pražští zastupitelé na sebe v poslední době celkově upozorňují více než kdy dříve, obzvlášť kvůli jejich kritickému postoji k Rusku. Pražský primátor se obhajuje tím, že on zahraniční politiku nedělá. Dělá jen to, na co má v rámci své funkce právo a co ostatní země nemusí vůbec zajímat. To však není tak docela pravda. Veřejně kritizuje Rusko a Čínu, a naopak si vychvaluje spolupráci se zeměmi jako je Tchaj-wan, který dokonce daroval Praze plicní ventilátory. Hřib zcela jistě zahraniční politiku dělá a její pojetí se značně liší od té hradní či vládní. Jeho činy mají státní přesah a přitahují pozornost mnoha zahraničních médií. Nechme stranou, zda je jeho pojetí zahraniční politiky správné či ne. Důležitý je jeho přístup.

Hřib si je dobře vědom toho, že často jedná mimo zájem prezidenta či vlády a chová se, jako by Praha byla samostatným státem uvnitř České republiky. Žádná jiná městská radnice na sebe v mezinárodním měřítku tolik neupozorňuje a ani jejich zástupci nemají státní ochranu policie kvůli svržení památníku. Hřib by se měl snažit více zapojit diplomatické chování než slepou aroganci. To spolu s jeho kritikou vládních kroků v rámci koronavirových opatření působí, jako by mu šlo více o získání voličů pro Piráty než o kvalitní komunální politiku a skutečnou pomoc lidem. Praha má totiž i jiné problémy, než nesoulad s Babišovým kabinetem či bourání Koněva.

Současný primátor Prahy se rád co nejvíce odlišuje, a to nejen od vlády, ale také od předešlého osazenstva radnice či současných zastupitelstev městských částí. Rád připomíná kauzu Opencard, ale už nevysvětluje, proč by měl někdo při zařizování současné Lítačky sdělovat podezřele velké množství svých osobních dat. Také se často ohání tím, že zavedení daně z nabytí nemovitosti není jeho práce, ale požadavek městských částí. Požadavek, kterému on jako primátor vyhovět nemusel. Tato daň je podrazem pro kohokoli, kdo se bez úspěchu snaží najít bydlení v Praze za přijatelnou cenu a Hřib tomu mohl zabránit. Hlavní představitel Prahy by se měl místo kritiky všech ostatních nejdříve pozastavit nad sebou rozhodnout se, zda mu jde více o dosažení volební podpory pro Piráty, nekonečnou kritikou vlády a ostatních, nebo o pomoc lidem na komunální úrovni.

Klíčová slova: Zdeněk Hřib, primátor, Praha, vláda, koronavirus, Piráti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.