14.04.2020 23:50


Komentář: Co všechno nám epidemie vzala a Babišovi dala?

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Nemalá část lidí má názor, že svoboda není tolik důležitá, pokud jde o zdraví. Krizová opatření vlády začala platit v půlce března a trvat budou minimálně do konce dubna. Vyvede nás Andrej Babiš z krize se stejnou slávou, jako Mojžíš vyvedl svůj lid z pouště?

Andrej Babiš v době krize

Žijeme ve stavu nouze. Vláda má právo omezit naše základní lidské svobody. Kabinet může sám vyhlásit na třicet dnů stav nouze. V nouzovém stavu lze omezit volný pohyb osob, porušit nedotknutelnost soukromého podnikání nebo zrušit shromažďovací právo. Jedinou brzdou je parlament. Ten má povinnost po třiceti dnech nouzový stav zastavit, nebo prodloužit.

Koronavirová krize dává velké pravomoci malé skupině politiků. Například v Maďarsku premiér Viktor Orbán odvolal na dobu nouzového stavu tamní parlament. Nouzový stav má ale neomezenou časovou platnost a Orbánův kabinet vládne pomocí dekretů. To vše se děje pod záminkou boje proti koronaviru a bez jakéhokoli protestu Maďarů.

Taková krajní situace u nás zatím nenastala. Ale před pár týdny ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) navrhl, aby měla vláda v krizovém stavu ještě větší moc. Když se o Metnarově návrhu dozvěděla veřejnost, premiér Andrej Babiš (ANO) jej smetl pod stůl. „Teď něco takového projednávat nebudeme. Dokument zadala vláda Ministerstvu obrany v roce 2015,“ reagoval Babiš.

Těžko říct, proč tento návrh mělo Ministerstvo obrany projednávat už před pěti lety. V té době nebyl Andrej Babiš premiérem a vrcholila uprchlická krize. Dá se říct, že i tehdy po sérii teroristických útoků mohlo dojít k vyhlášení nouzového stavu. Babiš tahal za důležité nitky z postu ministra financí a posílení moci vlády by mu jen pomohlo. Babiš je zkrátka mistr v tom, jak pro sebe z každé situace vytěžit maximum.

Babiš prostřednictvím epidemie udělal dobrou reklamu sobě, svojí straně a staví se do role spasitele. I když mu velká část lidí nevěří, jeho volební preference stoupaj, hnutí ANO má přes třicet procent hlasů. Příští rok nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. V tomto období obvykle pomalu začínají volební kampaně. Hnutí ANO si z tohoto pohledu nemohlo přát nic lepšího než globální hrozbu. S vystrašenými lidmi se manipuluje mnohem lépe.

Babišova rétorika je stále stejná. On sám ví nejlépe, jak se s nemocí vypořádat a okolní země se po něm opičí. Z každého rozhovoru vyplývá, že zařídil dostatečné množství zdravotnického materiálu pro každého. Naopak z každé nemocnice nebo domova pro seniory se ozývá, že je ho nedostatek. Pokud si někdo stěžuje, Babiš vždy najde viníka. On sám jím ale nikdy není. 

První měsíc máme za sebou. Nařízení vlády začínají lidé pomalu ale jistě porušovat. Proč? Trvají už příliš dlouho. Krásné počasí a Velikonoční svátky vybízejí k tomu, aby šli lidé ven. Zatímco ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) mluví o tom, že se opatření mohou zmírňovat, z ministerstva vnitra se ozývá, že policie může rozdávat až tisícové pokuty za nenošení roušky na veřejnosti. Jsme svědky situace, kdy vláda netáhne za jeden provaz. Přesná data o tom, jak se epidemie bude vyvíjet, nemá nikdo. I tak by vláda měla myslet na to, že koronavir tu s námi může být dlouho. Pokud se tak stane, musíme se s ním naučit žít. A nouzový stav není dlouhodobé řešení.

Minulý týden vláda otevřela venkovní sportoviště a hobby markety, zatímco většina podnikatelů ještě nemůže pracovat. Skoro to vypadá, že pokud lidem vláda dovolí sázet na zahradě květiny a hrát tenis, má s uvolňováním opatření na chvíli vystaráno. Nehledě na to, v jakém stavu je ekonomika. Podle ekonomů dojde k poklesu ekonomického výkonu až o pět a půl procenta.

Klíčová slova: koronavir, Babiš, svoboda, opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.