01.12.2020 22:16


Komentář: Body positivity aneb jak se naučit milovat své tělo

Autor: Anna Sochorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Časy, kdy se na nás po zapnutí obrazovek dívali zcela perfektní lidé s dokonalými životy, pomalu ale jistě mizí. Do popředí se začíná dostávat rozmanitost. Hnutí body positivity hlásá, že se za naše těla nemusíme stydět. Sociálním sítím nyní vládne sebeláska.

Autorka textu Anna Sochorová, Autor: Kateřina Sochorová

Každý z nás v životě zažije chvíli, kdy se pozastaví nad tím, jak vypadá. V dospívání, kdy se naše těla mění, se porovnáváme s vrstevníky. Listujeme magazíny a z jejich stránek se na nás dívají nádherné ženy a muži. Všichni krásně oblečení s bezchybnou pletí a ideálními proporcemi. Všechno to pozlátko ovlivňuje náš pohled na vlastní těla.

Dřív jsem měla za to, že musím zapadat do přesně daných tabulek. Myslela jsem si, že moje prsa jsou moc malá, mé boky naopak zase moc velké. V porovnání s televizními idoly jsem byla příliš drobná, neměla jsem dokonale upravené obočí a to nebudu ani začínat o svém prvním tragickém pokusu o pěkný make-up, který se ani zdaleka neblížil předloze.

Naštěstí přichází doba, kdy se vše pomalu mění. Sociální sítě se plní fotografiemi, které mají společné poselství. Jinakost je nádherná. S tím souvisí i hnutí body positivity, které odstartovalo v roce 2012. Vzniklo s cílem pomoci ženám milovat svoje těla s kily navíc, milovat každý kousek sebe samé. Myšlenka se rozšířila a zapříčinila, že se na problematiku vrhlo více světla.

Na televizních obrazovkách se objevily seriály a filmy, kde v hlavních rolích nevystupují ideály tradiční společnosti, ale ženy a dívky při těle, které divákům ukazují, že své tělo může milovat každý. Protagonistky pyšnící se většími křivkami jsou vtipné, sebevědomé, nezávislé a silné.

Mezi osobnosti hlásající sebelásku patří třeba Barbie Ferreirová, krásná třiadvacetiletá herečka, která si zahrála roli Kat Hernandezové v americkém seriálu Euphoria. Dále třeba plus size modelka Ashley Grahamová, která je známá pro svoje autentické fotografie v kampani na letní plavky, kde využila fotografie bez retuše. Dala tak světu na obdiv svoje strie, modřiny i celulitidu. 

Instagram ovládá Alex Lightová, influencerka žijící v Londýně, která na svém profilu propaguje body positivity. Lightová překonala několik poruch příjmu potravy, včetně anorexie, a roky byla přesvědčená, že je na jejím těle všechno špatně. Rozhodla se založit si instagramový profil a pomocí něj sdílet životní cestu.

Nyní má i vlastní podcast zaměřený na sebepřijetí, a také skupinu na Facebooku, ve které se ženy navzájem inspirují k tomu, aby měly rády svá těla. „Dostala jsem se z fáze, kdy jsem byla bolestivě zaměřená na svoje tělo, k tomu, že je mi upřímně úplně jedno, co si o něm ostatní lidé myslí. Jednoduše proto, že na tom nezáleží. Nejdůležitější je můj názor,“ napsala na svém instagramu Lightová.

Tyto ženy samozřejmě nejsou výjimkou, a čím dál tím více lidí po celém světě oslavuje své křivky. I když je cesta k sebelásce náročná, naše těla jsou silná, krásná a za žádných okolností se za ně nemusíme stydět. Měli bychom je oslavovat a děkovat jim za to, že nám umožňují žít plnohodnotné životy.

Klíčová slova: Body positivity, sebeláska, rozvoj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.