07.04.2020 12:15


Komentář: ANO se v krizi těší velké podpoře, Hamáček zatím ČSSD u voličů nespasil

Autor: Terezie Wasserbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Rekordní voličskou podporu zaznamenalo hnutí ANO v březnových průzkumech společnosti Kanatar CZ pro Českou televizi. Navzdory mnohým přešlapům premiéra Andreje Babiše i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Koaliční sociální demokracie se chytá stébla naděje s jejím lídrem Janem Hamáčkem.

Volební model pro březen od společnosti Kantar CZ pro Českou televizi.Krizová situace spojená s šířením nového koronaviru postavila do záře reflektorů čtyři muže. Kromě premiéra Andreje Babiše reprezentuje hnutí ANO také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a nově na jejich stránkách v sekci ministrů přibyl i epidemiolog Roman Prymula. Za vládní koaliční Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) ve velké čtyřce figuruje ministr vnitra Jan Hamáček. Každý z nich už má za sebou menší i větší přešlapy. A zatímco hnutí ANO v čele s Babišem sbírá podporu voličů po několika procentních bodech, Jan Hamáček status ČSSD nevylepšil natolik, jak někteří předpokládali.

Největší oblibě se podle průzkumu společnosti Kantar CZ těšil v půlce března Prymula. S tím však po jeho nedělních výrocích v DVTV o strategickém promořování populace bude nejspíš konec. Jeho slova záhy mírnil premiér, který řekl, že si nedovede cílené promořování národa virem představit. Zároveň však chce uvolnit některá opatření. Přitom je tak nějak logické, že s uvolňováním opatření se virus přirozeně začne znova šířit, přesně jak se ukázalo v čínském Wu-chanu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hraje ve vládě od začátku spíše druhé housle. Babišovo označení své vlády, jako vlády odborníků, u bývalého zpěváka a účastníka Superstar Vojtěcha u veřejnosti poněkud drhne. Vojtěch vystudoval právo a také mediální studia, kde se evidentně moc dobře nenaučil, jak v médiích vystupovat. Osočit z pozice ministra zdravotnictví nemocnice, že si na jeho opožděný pokyn nesehnaly roušky a respirátory včas, bylo chytré asi stejně, jako dohadovat se s Hamáčkem na Twitteru, kdo pro koho sehnal více roušek. Bookmakeři navíc hojně sází i na to, jestli Vojtěch zůstane ve svém ministerském křesle až do konce roku. Prozatím to pro něj, alespoň dle sázejících, moc dobře nevypadá.

Premiér Babiš, který na začátku vypuknutí epidemie v Evropě moc dobrý dojem na národ neudělal. Lhal o dostupnosti respirátorů a roušek pro zdravotnický personál. Tvrdil, že není pravda, že by někde chyběly a pokud ano, pak je tam sám ještě ten den doveze. V ten samý den přitom Vojtěch Radiožurnálu přiznal, že Česku chybí stovky tisíc, snad až milion respirátorů. Celkově premiér působil na tiskových konferencích zmateně, unaveně a vedle ministra vnitra Hamáčka jako páté kolo u vozu.

Hamáček, některými již odepsaný politik sociální demokracie, vstal během krizového řízení země jako fénix z popela. Vládní nařízení vysvětloval lidem srozumitelně, klidně a lidsky. Babiše na některých tiskových konferencích úplně upozadil. V diskuzích na sociálních sítích se často těšil větší podpoře než blebtající Babiš. Ani on se však chybám nevyhl, třeba sundanou rouškou na fotce z jednání se stranickou kolegyní a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Nakonec se Hamáček stal i šéfem Ústředního krizového štábu, naproti premiérově evidentní nelibosti. Přesto své straně v březnových průzkumech společnosti Kantar CZ pro Českou televizi vylepšil skóre oproti únoru o pouhé půl procento.

Největší podpoře voličů se tak i přes všechny lži a polopravdy premiéra a ministra zdravotnictví v březnu těšilo hnutí ANO s rekordními 34,5 procenty. Lidé tedy evidentně byli spokojení, jak vláda pod vedením Babiše situaci zvládá. ČSSD s bídnými šesti procenty však dále čeká, kdo ji vyvede z krize. Ani hrdina v červené mikině Hamáček není pro lidi dostatečným lákadlem, aby chtěli straně jako takové svěřit svůj hlas. Je otázkou, jak se čísla změní v dubnu. Schválení podpory pro živnostníky z dílny ministryně financí Aleny Schillerové by jejímu hnutí ANO mohlo přihodit další plusové body.

Klíčová slova: Andrej Babiš, Jan Hamáček, Adam Vojtěch, ČSSD, ANO, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.