08.05.2020 15:57


Knihovny se znovu otevírají čtenářům, zatím ale v omezeném provozu

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Téměř dva měsíce čtenáři nemohli navštívit knihovny. Od minulého týdne mohly díky postupnému uvolňování mimořádných opaření za přísných hygienických podmínek znovu otevřít. Z regálu si zatím knihu nevyberete

Brno/ Žďár nad Sázavou Čtenáři si zatím nemohou v knihovnách vybrat knihy přímo z regálu. Knihy, které by si chtěli půjčit, si musí předem objednat a knihovnice jim je připraví. Vrácené knihy pak putují do několikadenní karantény. V knihovnách zatím čtenářům nejsou k dispozici studovny, čítárny, toalety nebo služby jako tisk, kopírování nebo přístup k počítačům. 

V Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně tyto opatření znamenají pro zaměstnance knihovny mnohem více práce. Každý má na starosti něco, někdo bere od čtenářů vrácené knihy, další dávají čtenářům pokyny, jak si vyřídit výpůjčky. Potřeba je také více lidí na vyřízení objednávek. K obsloužení čtenářů je najednou potřeba více úkonů než za normálního provozu,” popisuje situaci v MZK knihovnice Martina Nedělková.

Největší brněnskou knihovnu brzy po otevření navštívil také čtenář Tony Mileman. Jsem opravdu moc rád, že je knihovna konečně otevřena, já i moje manželka jsme učitelé a potřebujeme knihy k naši práci. Nejčastěji hledám knihy v sekci s cizojazyčnou literaturou, ale ta je ještě zavřená,” říká Mileman. V MZK  je totiž čtenářům k dispozici jen výpůjční pult v přízemí, zbylá patra jsou nepřístupná. 

V omezeném režimu zahájila od pondělí provoz i Knihovna Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou. Podle zdejší knihovnice Dany Lickové  jim příprava trvala trochu déle, protože museli vymyslet, jak knihovnu přizpůsobit hygienickým pravidlům, které pro otevření knihoven nastavila vláda. 

V reakci na hlasy čtenářů, ale pravidla ve Žďáře brzy zmírní. Čtenářům moc nevyhovuje objednávat si knihy z domova , jsou zvyklí vybrat si je přímo v knihovně, rozhodli jsme se tedy od příštího týdne znovu povolit volný výběr,“ popisuje Licková. 

Rovnou s možností volného výběru otevřou od pondělí i další knihovny, mezi nimi také Ústřední knihovna Mahenovy knihovny v Brně. Omezený provoz v podobě uzavřených studoven a povinnost uložit knihy do karantény ale v knihovnách zůstávájí. Klíčová slova: knihovny, rozvolňování opatření, MZK, Vysočina

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.