03.04.2017 14:29


Klauni v čele s Bolkem Polívkou rozesmáli Jakubské náměstí

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V sobotu odpoledne se na Jakubském náměstí v Brně schyluje k něčemu veselému. Jediný strom v okolí zdobí muži na zdvižné plošině nafukovacími balónky a moderátor láká kolemjdoucí i návštěvníky restauračních zahrádek na šestnáctou hodinu, šestnáctou minutu a šestnáctou vteřinu. V tu dobu totiž začne tradiční Den klaunů.

Komická stráž na Dni klaunů. Foto: Hana Husovská

Brno – Přesně v šestnáct hodin, šestnáct minut a šestnáct vteřin vypochoduje z Divadla Bolka Polívky podivná čtyřčlenná výprava. Její členové mají na hlavách oranžové majáky, červené nosy a na nohou holínky, jednu bílou a jednu černou. Jsou oblečeni do zvláštních uniforem, které jsou na ramenou ozdobeny květinami. V ruce mají dlouhé prachovky a jeden z členů této komické stráže nese standartu s nápisem Sranda vítězí.

„Koukněte na toho fintila, pod krkem žlutého motýla, zelený klobouček do týla, šoupne si na bílou pleš,“ ozývá se z reproduktorů známá píseň Bolka Polívky Šaškové počmáraní. Komická stráž mezitím napochoduje až na Jakubské náměstí, kde teď stojí v pozoru. Zatímco moderátor uvádí Den klaunů, k náměstí přijíždí limuzína s dalšími klauny, tentokrát členy promenádního koncertního smyčcového kvarteta. Ti se chytají svých nástrojů a rozeznívají náměstí první skladbou. Při tom se objevují mladíci z rádia Krokodýl a rozdávají přítomným dámám, slečnám i holčičkám celkem 103 růží, podle čísla frekvence, na níž je možné tuto stanici naladit.

Po doznění skladby už přichází i sám Bolek Polívka, který přeje všem příjemnou zábavu a zve přítomné na následnou vernisáž obrazů a večerní představení. Nato se členové komické stráže chytají bedýnky s takzvanými holuby smíchu a začínají je po jednom vypouštět. „Brňané jsou známí tím, že mají velký smysl pro humor, to víme už od švédských válek. Jdeme kropit!“ přistupuje Polívka k dalšímu bodu programu – kropení klaunovníku, speciálně vyzdobeného stromu do podoby klauna. Slivovicí pak obdaří nejen strom, ale i sám sebe, zatímco ředitel divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský stojí na žebříku v koruně stromu a přidržuje mikrofon u nainstalovaného megafonu, z něhož se line veselý smích.

Nakonec přichází na řadu opět smyčcové kvarteto klaunů. To zpříjemňuje lidem pobyt na náměstí až do sedmnácti hodin, kdy se návštěvníci přesouvají na vernisáž obrazů Radovana Veselého ve foyer Divadla Bolka Polívky. Ani tam se nepřestává žertovat, protože komická stráž každého při vstupu kontroluje, občas někoho opráší prachovkou a na povel hlasitě zdraví. Díla jsou ale zatím očím návštěvníků skryta. „Ony ty obrazy měly být zakryté prostěradly. Já jsem říkal, že když je to aprílová výstava, nemělo by tam po odhalení nic být, žertuje Polívka při proslovu. „Odhalte! zavelí pak společně s Veselým, načež se komická stráž ujme odhalování jednoho obrazu po druhém. Tím je výstava zahájena a celý Den klaunů vrcholí v devatenáct hodin devátým a půltým představením RE-KABARETu.

Klíčová slova: den klaunů, Bolek Polívka, klauni, apríl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.