20.05.2018 08:52


Klapky se vrátily na filmový festival do Zlína

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Filmové klapky jsou ve Zlíně v obchodním centru Zlaté jablko ve Zlíně vystavené jako doprovodná akce k filmovému festivalu. Umělecká díla od známých výtvarníků budou v pasáži do středy, potom se vydraží. Výtěžek poputuje na podporu začínajících filmařů a slibných projektů. 

Lidé mohou obdivovat všechny umělecké klapky, dokud se nevydraží. Foto: Zuzana Cyroňová.

Zlín – Postavičky, portréty, barevné, temné, prostorové či ploché. Kousek dřeva se proměnil v rozličné umění. Skoro sto padesát dřevěných klapek lidé mohou vidět ve Zlatém jablku ve Zlíně. Je to poslední zastávka doprovodného projektu Zlín Film Festivalu, který slouží k získání peněz na filmovou tvorbu a podporu začínajících filmařů. Na klapky se zájemci mohou dívat do středy, poté se díla přesunou do Kongresového centra na nedělní aukci.

Dřevěné klapky vyzdobili umělci podle své vlastní fantazie a inspirace. „Řada z výtvarníků se do projektu zapojuje od jeho samotného počátku. Ale jsou i takoví, kteří se na čas ve své klapkové tvorbě odmlčeli a po letech se opět vrací,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu a členka správní rady nadačního fondu Filmtalent Zlín Markéta Pášmová.

Projekty, které získají peníze z vydražených klapek, vybírá právě nadační fond Filmtalent Zlín. Upřednostňuje projekty pro děti a mladé lidi. Zároveň podporuje i nákladnější projekty, které jsou důvěryhodné a uskutečnitelné. „Pomáháme i těm, kteří si všechno zajišťují sami a potřebují peníze na práva k hudbě či nákup materiálu k výrobě loutek,“ popsala Kateřina Martykánová, která se podílí na organizaci festivalu.

Letos už klapky navštívily Prahu, Mladou Boleslav, Olomouc nebo Brno. Poprvé se ocitly i v Evropském parlamentu v Bruselu. Svými díly přispěli umělci Kristián Kodet, Jiří Slíva, Iva Hüttnerová nebo Maroš Chury. „Klapky jsou už tradicí, patří neodmyslitelně k festivalu i k městu,“ řekla návštěvnice obchodního centra Markéta Bačuvčíková.

Samotné klapky vyrábí již osmnáct let Josef Machů z Vysokého pole. Nápad pochází od bývalého šéfa filmových atelierů a festivalu Zdeňka Skaunice a jeho přítele galeristy Milana Daříčka, kteří jimi chtěli podpořit studenty Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně.

 

Klíčová slova: filmové klapky, Zlín Film Festival, Salon filmových klapek, Zlaté jablko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.