17.05.2020 17:50


Ke sňatkům homosexuálů jsou Češi tolerantní, projevy homofobie ale nemizí

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Již od roku 2006 je 17. květen uznávaný jako Mezinárodní den boje proti homofobii. I přes to, že je homosexualita ve většině částí světa legální, LGBT lidé často čelí nenávistným útokům okolí. Podporu této menšinové komunitě letos historicky poprvé vyjádřilo vyvěšením duhové vlajky i Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Prague PrideBRNO - Pětadvacetiletý Pavel je homosexuál. O svojí sexuální orientaci začal přemýšlet již na základní škole. Během procesu „coming outu“ se ale s pochopením okolí nesetkal. Odsoudili ho spolužáci i vlastní rodina. „Byl jsem v osmé třídě, když se moji spolužáci dozvěděli, že se mi líbí kluci. Vzpomínám, že jsem do školy přijel na kole. Když jsem se pak odpoledne vracel domů, jel jsem z kopce a zjistil, že mi nefungují brzdy. Vůbec jsem netušil, že mi to provedly děti ze třídy proto, že jsem gay,“ svěřuje se mladík.

Projevy homofobie, tedy diskriminace a útoky založené na odlišnosti sexuální orientace, nejsou ani dnes ničím výjimečným. Ačkoli Česká republika celosvětově patří v otázkách homosexuality mezi tolerantnější země, členové LGBT komunity (komunity lesbiček, gayů, transsexuálů a osob dalších orientací, pozn. red.) v ní stále čelí nenávistným útokům okolí. Podle výzkumu Michala Pitoňáka závisí reakce společnosti na odlišné sexuální orientace především na úrovni vzdělání a zaměstnanosti. V evropských poměrech tolerance neheterosexuálního chování jsme někde uprostřed. Naše společnost je na politické řešení LGBT otázek připravená, jen vláda na to adekvátně nereaguje,“ říká výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví.

Pavel se druhý den po incidentu s kolem vrátil do školy, aby zjistil, že ho spolužáci ohrozili na životě právě kvůli jeho sexuální orientaci. Toho dne si na mě počkali před školou, aby mě mohli zmlátit. Čelil jsem napadení, nadávkám a projevům o tom, že jsem měl zemřít. A je pravda, že kdybych tenkrát na kole třeba potkal auto, opravdu to mohlo dopadnout špatně, popisuje Pavel svůj nejhorší zážitek spojený s homofobií, ze kterého vyvázl s monoklem a zlomeným nosem. Pochopení se později nedočkal ani u své matky, která jeho homosexualitu silně odsoudila.

S homofobií se setkala i jednadvacetiletá Barbora. O tom, že jsem lesbička, řekla ostatním na základní škole moje kamarádka. Holky si pak začaly vymýšlet, že jim na kurzech plavání kradu spodní prádlo a chovám se úchylně. Učitelka mi zakázala pohybovat se v jejich přítomnosti, abych je neohrožovala, vzpomíná studentka. Po další čtyři roky studia pak zažívala posměšky, urážky i vyhrožování. Prý jsem se svojí orientací nebezpečná okolí a ostudím své rodiče. Zážitek ze základní školy ji ale dle jejích slov naučil stát si za tím, kým je a koho miluje.

Z průzkumu agentury Median vyplývá, že dvě třetiny Čechů jsou pro uzákonění neheterosexuálních sňatků. Novela zákona o sňatcích homosexuálů byla skupinou poslanců předložena v červnu 2018, dosud se o ní pouze jedná. Tolerance je mezikrokem k akceptaci. Pouze třetina Čechů má osobní kontakt s LGBT lidmi. Představa sňatků se toleruje, protože se lidí nedotýká, nevstupuje jim do života. Ve chvíli, kdy se podobná situace odehraje v rodině, ve spoustě případů akceptována není, vysvětluje Pitoňák.

Historicky poprvé, ku příležitosti dnešního Mezinárodního dne proti homofobii, vyvěsilo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky na Černínském paláci symbolickou duhovou vlajku. Plně podporujeme kroky Evropské unie zaměřené na podporu rovnosti a práv LGBT osob. Úkolem české politiky podpory lidských práv a transformační spolupráce je přispívat k důstojnému životu všech bez rozdílu. Česká republika proto bude pokračovat ve svém aktivním zapojení do spolupráce s mezinárodními organizacemi, občanskou společností a nevládním a neziskovým sektorem při obraně lidských práv, důstojnosti a rozmanitosti, stojí v prohlášení. 

V České republice se propagaci rovnoprávnosti LGBT komunity věnuje například spolek Jsme fér, který veřejně podporuje takzvané manželství pro všechny. Celkovou osvětu dělá dobrovolnická organizace Prague Pride, jež byla založena za účelem fungování stejnojmenného festivalu a v současné době se rozšiřování povědomí o neheterosexuální komunitě věnuje celoročně.

Pozn. red.: Vzhledem k povaze tématu nejsou uvedena celá jména vypovídajích osob.

Klíčová slova: homosexualita, LGBT, rovnoprávnost, homofobie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.