10.05.2015 20:43


Když vyrazíte na dovolenou netradičně

Autor: Havel Adam | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Sice ještě neskončil semestr, ale naše myšlenky už se ubírají směrem k prázdninám. Může za to pravděpodobně krásné, takřka letní počasí. A k tomu patří cestování všeho druhu. Každý pro něj volí jiný styl, ten, který mu nejvíc vyhovuje. Někdo jezdí s kamarády, někdo s rodinou. Jeden jede na vlastní pěst, druhý s cestovkou. Všichni ale mají jedno společné, chtějí zažít neopakovatelné momenty. A ty rozhodně přináší cesta stopem. Vážně.

Cestování mám hodně rád, beru každou možnost, která se mi naskytne. Ale pořád mi nějaké dobrodružství na výletech scházelo. Jet s rodinou do Chorvatska autobusem? Splněno. S kamarády si zalyžovat v Alpách? Taky. Nebo vyrazit s přítelkyní na nákupy do Londýna? I to mě potkalo. Ale já dál toužil po něčem neobyčejném od první minuty tripu. Loni v září jsem toho konečně docílil. S kamarádkou Katkou jsme se rozhodli pro stopování na západ Evropy. S tím vyvstala otázka, kde strávíme naši dovolenou.

Když jsme nad tím začali víc přemýšlet, napadalo nás spoustu míst. Jedno vedle druhého jsme opravdu chtěli vidět. A kdo by ne. Jenže čas ani peníze nejsou nevyčerpatelným zdrojem a společně jsou na sobě závislé. Nejtěžší tak byl rozhodně výběr. Barcelona, Brusel i Lucemburk ještě musí počkat. Před všemi destinacemi jsme totiž upřednostnili Paříž. A nutno říct, že šlo o dobrou volbu.

Adam Havel. Foto: Eva Bártová

Cíl naplánovaný, styl dopravy domluvený. Ale kde začít? A jak se to dělá? Po chvíli tápání jsme se osmělili a oslovili lidi, kteří na benzince doplňovali palivo. Hned první, ano první, nás vzali. Dozvěděli jsme se dokonce plno užitečných rad a dočkali se uklidnění, že náš záměr urazit dvanáct set kilometrů tímto způsobem, není naivní. To nám hodně pomohlo.

Vše se začalo jevit jednodušeji. Ujeli jsme asi tři sta padesát kilometrů a ocitli se na hranicích s Německem. V té chvíli už jako zkušení mazáci, kteří vystřídali tři různé řidiče. Věděli jsme, že dál už se domluvíme pouze cizí řečí, maximálně rukama a nohama. To se potvrdilo hned na východě Německa, kde jsme místo ujednané trati směrem na Norimberk odbočili na Mnichov a mířili pomalu do Švýcarska. Vzali jsme to ale z té lepší stránky. Chtěli jsme přece zažít něco netradičního. Změna plánované cesty? Dobře, my se přizpůsobíme.

Po prohlídce bavorského města, žijícího jen fotbalem, jsme se vydali na další pouť na západ. Pomalu ale jistě jsme se vraceli na náš původně plánovaný kurz. Když jsme míjeli Mannheim, věřili jsme, že to dokážeme. Na francouzsko-německých hranicích už jsme vůbec nepochybovali.

Tam jsme navíc chytli zajímavého pána, který rozhodně nebyl národností ani Němec, ani Francouz. Když jsme se jej ale zeptali, kam jede, a on odvětil, že do Paříže, bylo jasno. Jedeme. Po náročných čtyřech hodinách nás vyklopil na předměstí města, jímž protéká Seina. U nás zavládl naprosto neuvěřitelný pocit, že jsme to dokázali. Po dvoudenní cestě z Brna jsme se s Katkou navzájem ujišťovali, že jsme neprožili na cestách čtrnáct dní, ale opravdu jen dva. Znavení, ale šťastní jsme byli v Paříži. Hurá na Eiffelovku.

Cesta tedy splnila naše očekávání. Od první minuty přinášela zajímavé momenty, díky kterým jsme měli pocit, že jsme zažili něco neopakovatelného. Ať už šlo o příběhy, které jsme si vyslechli od lidí, kteří nás vezli nebo maličkosti, které utvářely celkový dojem. Jako třeba, že už jsme na prvním odpočívadle zapomněli naše mikiny.

Pokud tedy i vy chcete z letošních prázdnin vytřískat maximum a prožít dobrodružství, rozhodně doporučuji neváhat a vydat se také na cestu stopem. Co jsme ušetřili na dopravě a spaní na benzinkách, jsme sice utratili za jídlo nebo jiná lákadla v cílové destinaci, ale zážitky si koupit nejde. Tak jeďte a užívejte si dnešních možností. Důležité je nenechat se odradit prvním nezdarem či odmítnutím. Až to zvládnete, věřím, že budete souhlasit, že to stálo za to. I já už se těším na další jízdu.

Klíčová slova: Stop, cestování, léto, prázdniny, tip, Paříž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.