28.03.2015 09:29


Když šťastné konce vyjdou z módy

Autor: Gillíková Kristýna | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Do poslední chvíle to vypadalo na nevyhnutelný happy end. Dvě minuty před závěrečnými titulky ale přišel zvrat. Hlavní hrdina sice získal vše, co si kdy přál, zároveň ale pochopil, že tím jeho život ztratil smysl. Už není o co usilovat. Teď stojí na střeše opuštěného domu na kraji města. S odevzdaným výrazem na tváři se rozhlíží a loučí s dobře známým světem. Pak zavře oči. Dramatická hudba najednou ustane. Muž se naposledy zhluboka nadechne a vykročí do neznáma.  

Kristýna Gillíková. Autor: Veronika KovářováProč? Protože šťastné konce už nejsou in. Nikdo už na ně není zvědavý. Klišé a kýč. Nemůžeme neustále vše uměle barvit na růžovo, když realita růžová není a nikdy nebude. Tragické finále má hloubku, nutí člověka k zamyšlení. Snímek sklidí chválu kritiků za „neprvoplánový konec“, cesta za Oscarem je najednou o něco míň křivolaká.

A že navzdory trendům stejně pořád zpátečnicky dáváte přednost filmům, které končí happy endem? Že se nestydíte. Něco takového se přece pro inteligentního a vzdělaného člověka nesluší. Vyjít s podobným coming outem na veřejnost je podobné, jako kdybyste před svými hipster-vegan-cool-alternativními přáteli přiznali, že po večerech posloucháte Helenku Vondráčkovou a u toho se ládujete chlebem se sádlem. Společenská sebevražda.

Proto radši sami sebe přesvědčujeme, že na pohádkové „a žili šťastně až na věky“ už jsme moc velcí a rozumní. Víme přece, jak to v životě doopravdy chodí. To všechno, aniž bychom si uvědomili, že špatný konec je ve své podstatě stejně kýčovitý jako ten šťastný. Rozdíl je jen v tom, že ten špatný se teď zrovna nosí.

A komu tím prospějete? Druhé straně? Výrobcům papírových kapesníčků? Někdy je prostě nutné odložit masku ostřílených filmových fajnšmekrů a přiznat si, že přeslazenou poslední scénu čas od času potřebujeme. A pro ten happy end přimhouříme oko i nad nechutně patetickými řečičkami a zapadajícím sluncem v pozadí. Právě proto, že reálný život není vždycky jen růžový.

Klíčová slova: happy end, filmy, konec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.