08.04.2018 19:08


Když si večer svlékám kostým, zpět do reality se mi nechce, říká cosplayerka

Autor: Tereza Kučerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cosplay je jednoduše řečeno kostýmová hra. Tento fenomén přišel z Japonska a v Česku už má velkou komunitu příznivců. Věnuje se mu i třiadvacetiletá Markéta Sladká, studentka estetiky na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, která si své kostýmy sama navrhuje i šije.  Markéta kromě cosplaye ráda čte, kreslí a sleduje japonské animované filmy, které jsou známé pod přízviskem anime.

Markéta se chystá na Animefest. Foto: Lenka Pavlisová

Markéta Sladká je jedna z nejzajímavějších osob, které znám. „Pro okolí jsem asi divná. Dělám cosplay, studuji na fildě, jsem veganka a ještě mám k tomu alergii na sóju,“ směje se Markéta a popisuje mi to, že být veganem a mít alergii na sóju je docela komplikované. Nejprve nejedla jen maso, poté vyřadila všechny živočišné výrobky. „Když jsem přešla na veganství, natekly mi rty, zčervenala jsem a špatně se mi dýchalo. Potom jsem zjistila, že za to může sója. Ale dá se to řešit, hlady zatím neumírám,“ říká Markéta a s úsměvem dodává, že zrovna včera měla alergickou reakci.

Potřebuji být kreativní 

Markéta se věnuje cosplayi od svých šestnácti let. „Baví mě to. Potřebuji být kreativní a cosplay mi tu potřebu kreativity naplňuje. Ráda si vymýšlím kostýmy, tvořím je, oblékám se do nich a líčím se,“ říká Markéta. „Můj poslední kostým bylo Zvíře z pohádky Kráska a zvíře. V tom jsem se cítila asi nejlépe. Pohádkové postavy jsou mé oblíbené. Jinak se ráda převléknu i za postavy z japonského anime,“ povídá mi Markéta o svých oblíbených převlecích a dodává, že na letošní Animefest půjde za Malého prince.

Animefest je každoroční festival, na který chodí především fanoušci japonského komiksu a mangy. „Festival bývá většinou tři dny, promítají se tam filmy, pořádají různé soutěže a potkáte tam spoustu zajímavých lidí. Setkám se s kamarádkami z celého Česka, s nimiž se v průběhu roku se nevidíme,“ vysvětluje Markéta a dodává, že na festival půjde letos už podeváté.

Pryč z reality

„Cosplay je takový únik z reality. Ozvláštní vám to život. Kolikrát je lepší navazovat kontakty, když na sobě máte masku. Je to takové odosobněné a lépe se mi seznamuje,“ říká Markéta. Markéta se cosplayi věnuje i proto, že je velký introvert. Díky němu se jí podařilo navázat nová přátelství, která by podle jejích vlastních slov jako reálná Markéta nenavázala. „Vybírám si postavy, s kterými mám podobný charakter a kterými bych chtěla být,“ říká.

Markéta Sladká má ve svém pokoji celou skříň věnovanou jen kostýmům. „Kostýmy si šiju sama, většinou mi to zabere tak měsíc. Hodně nakupuji v sekáčích a věci si potom přešiji, někdy mi pomůže i mamka. Většinou mě to stojí kolem tisícovky až dvou. Ale jsou i lidi, kteří si kostým nechají ušít na zakázku. Cena se pak může vyšplhat až do desetitisíců,“ sděluje Markéta.

Markéta má v pokoji spoustu knih všech různých žánrů. „Ráda čtu, nejradši mám Naruby od Huysmanse. Taky ráda kreslím. Baví mě i otázka identit, kterou se zabýváme v rámci studia estetiky. A právě otázka identit má s cosplayem spoustu společného,“ uzavírá Markéta náš rozhovor.

Markétina sbírka kostýmů. Foto: Tereza Kučerová

Klíčová slova: cosplay, kostýmy, koníček, veganství, vegan , anime

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.