17.12.2017 21:47


Když si někdo koupí Bachovy esence, dá si je do kredence a bude na ně koukat, tak účinkovat nebudou, říká zkušená terapeutka

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zvládat stresové situace může být obtížné, a to nejen v předvánočním období. Kromě klasické medicíny se nabízejí i různé alternativní metody, mezi které patří například Bachovy květové esence. Ke zklidnění ale mohou pomoct i meditace. Monika Nyklíčková, která se alternativní medicíně věnuje více než deset let, prozradila konkrétní možnosti, jak si poradit se stresem spojeným nejen s Vánocemi nebo zkouškami.

Monika Nyklíčková při práci

Praha – Nakoupit dárky, napéct cukroví nebo zvládnout zkoušky. Vánoce jsou pro spoustu lidí spojeny se stresem. Zvládat se dá různými způsoby. Klasická medicína může pomoct léky na uklidnění, ale nabízejí se také alternativní metody. „Je na každém, aby převzal zodpovědnost za svoje tělo a jeho stav. Spousta z nás svoje tělo nevnímá,“ shrnuje problém čtyřiačtyřicetiletá Monika Nyklíčková, která se již čtrnáct let věnuje práci s alternativními metodami.

Jaké alternativní metody byste doporučila studentům pro lepší zvládání stresu, nebo v předvánočním období celkově lidem?

Určitě bych doporučila práci s tělem, kdy se tělu připomíná, že se umí zklidnit samo. Je to takové ťuknutí na naše seberegulační mechanismy. Z metod, které používám, jsou to například Bachovy esence. A pak bych doporučila i metodu, která nestojí člověka nic. Vnímat svoje tělo. Napadá mě ještě další metoda zdarma, a to je meditace. Nemyslím tím, že člověk musí někde čtyřicet minut sedět v lotosovém sedu, ale opravdu věci, které se dají zařadit do velmi nabitého denního programu.  

Jak byste doporučila s meditacemi začít?

Například si dát závazek, že každý den tři minuty budu sedět v klidu na židli a soustředím se na přítomný okamžik. A pokud jsou tři minuty moc, tak klidně dvě. Myslím si, že to zvládne každý. Většina lidí je překvapená, jaké po měsíci dvě minuty zklidnění přináší výsledky. 

Bachovy esence

Zmínila jste Bachovy esence. Na jakém principu fungují?

Bachovy esence harmonizují naše emoce. Náš psychický stav se nedá oddělit od toho fyzického. Stabilizují nás, snižují stres a napětí. Pomůžou nám, když jsme hodně vykolejení, ve smyslu stresu nebo strachu. Třeba ze zkoušek má většina lidí strach. Něco jiného je ale přirozený strach a něco jiného panika, kdy musím brát léky na uklidnění, abych ji dostal pod kontrolu. To mi u zkoušek už v pořádku nepřijde, ale chápu, že každý hledá způsob, jak si ulevit. Když nemá informace o jiných metodách a ví, že mu něco funguje, tak po tom sahá.  

Dá se najít univerzální směs právě pro podobné stresové a krizové situace?

Jedná se přímo o krizovou esenci, říká se jí taky krizovka nebo nouzovka. Je to jediná směs, která je složená z více květů. Sestavil jí přímo doktor Bach, který celou metodu vymyslel. Je určená na všechny stavy subjektivní krize. Což můžou být rozvody, úmrtí v rodině, ale taky hádka s partnerem. Tuhle směs může používat každý, bez odborníka, je naprosto univerzální.  

Používají ji studenti často?

Vždycky se směju, když začnou období maturit a zkoušek. Ženy, které ke mně chodí a mají děti v tomhle věku, pro ně shánějí krizovku. Přesně tyhle děti, které si celý rok doma ťukají na hlavu, co to maminka bere za bláznivé kapky, je chtějí ke zkouškám, když zjistí, jak fungují. Je to opravdu výborná věc, jak stres snížit na únosnou míru a lépe se soustředit. Jak potlačit klasické plašení, že i když se člověk učí, má pocit, že má v hlavě prázdno a nemůže spát. 

Kdo všechno může krizovku užívat?

Opravdu úplně všichni, včetně těhotných a zvířat. Jediný, kdo je užívat nemůže, nebo spíše ani nebude, jsou lidé, kteří si myslí, že to na ně fungovat nebude. Když si koupím krizovku, dám si jí do kredence a budu na ní koukat, tak účinkovat nebude. Já mám ráda právě univerzální metody. K těm Bachovy esence patří. Dají se používat s jakoukoliv medikací, nevznikají na ně alergie ani návyk.

Věří lidé v České republice Bachovým esencím?

Spousta lidí si myslí, že Bachovy esence nefungují. Většinou je to tím, že si zvolili nekvalifikovaného člověka, který namíchal něco podle oka. Nesprávně namíchané Bachovy esence projdou tělem a nic neudělají. V Čechách funguje vzdělání pod Bachovým centrem v Anglii a má tři stupně. Lidé by neměli mít problém své vzdělání doložit, což by po nich zároveň zájemci měli požadovat. Od levelu dva bych se nebála, co se týče vědomostí odborníka.

Najde se hodně lidí, kteří nabízejí tuto metodu bez náležitého vzdělání?

Jsou lidé, kteří absolvují jednodenní kurz nebo přečtou knihu a hned nabízejí konzultace. Mě moc mrzí, že to poškozuje metodu. Člověka nenapadne, že šáhl vedle. Navíc je těžké přiznat si, že já blbec chtěl ušetřit tři stovky, a proto jsem nešel k tomu, koho mi doporučili, ale vzal jsem někoho levnějšího. Je jednodušší říct, že ta blbá metoda nefunguje. Já jsem ale za čtrnáct let praxe neměla klienta, na kterého by esence nefungovaly.

I zvířatům může Bachova krizová esence pomoct

Vzděláváte se dále v práci s Bachovými esencemi?

Co se týče Bachových esencí, tak už jen čekám, jestli bude v němčině kurz o esencích pro zvířata. Ty míchám i teď, ale je tam ještě prohlubující kurz. Co se týče dalších metod, tak se hodně vzdělávám v zahraničí. Posledních pět až sedm let mám převážně zahraniční semináře.

Na co můžou zvířatům Bachovy esence pomoct?

Například na zvládnutím blížícího se Silvestu a petard. U zvířat je vždycky první volba krizovka. Velmi často stačí jenom ta. Výborná je na rekonvalescenci po veterinárních zákrocích. Taky může pomoct na větší změny chování, třeba když si majitelé stěžují na chování psa, který byl od štěněte klidný a najednou začal demolovat byt. Ono to není najednou, samozřejmě se něco dělo předtím.

Na jaké další problémy mohou Bachovy esence použít lidé?

Hodí se k celkovému zklidnění, například u matek při nadměrném strachu o rodinné příslušníky. Na únavu, syndromy vyhoření a různé situace, které zvládáme více či méně dobře – změny zaměstnání, nástupy do školky, nebo odchod do důchodu… Další velká oblast je těhotenství. V tomhle případě se dají použít na výkyvy nálad nebo strach o miminko, pokud se objeví výsledky vyšetření, které nejsou v pořádku. Po těhotenství ženy většinou rády pokračují v užívání dál, protože zjistí, že porodem to nekončí.

Jak jste se k práci s alternativními metodami dostala?

Ze zdravotních důvodů jsem se začala o tyhle věci zajímat. Klasická medicína mi sice hodně pomohla po syndromu vyhoření, ale už jsme byli na konci možností, které mi mohla nabídnout. Nebyla jsem s tím ale smířená. Měla jsem málo energie a kvalita života se mi zhoršila. Začala jsem opatrně hledat, co by mi mohlo pomoct. První jsem byla klient, pak jsem to začala postupně studovat. Ze začátku se záměrem, že je to jenom pro můj osobní rozvoj, abych se uzdravila. A pak se to samo vyvinulo v práci.   

 

Monika NyklíčkováMonika Nyklíčková se narodila v roce 1973. K alternativním metodám se dostala na přelomu let 2003 a 2004, od té doby s nimi pracuje. Zaměřuje se na práci s traumaty a syndromem vyhoření, věnuje se také těhotenství a porodnictví. Pracuje s Bachovými esencemi, je jednou z pěti českých praktiků registrovaných nadací Bachova centra v Anglii. Od Bachova centra v Anglii má zároveň nejvyšší třetí stupeň vzdělání v tomto oboru. Dále pracuje s metodami somatického prožívání, shiatsu masážemi, Schüßlerovými solemi nebo kraniosakrální terapií.

 

 

 

Klíčová slova: alternativní medicína, Bachovy esence, Monika Nyklíčková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.