07.03.2018 22:54


Když programátoři tvoří umění

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kurátoři výstavy Identita v softwarovém umění se snaží upozornit na to, že se samotný nástroj k tvorbě programů může stát výtvarným dílem. Média jsou nedílnou součástí dnešní společnosti, a tak ovlivňují lidské životy a identitu dennodenně, aniž by si to někdo uvědomoval. Díla z expozice nás upozorňují na způsoby, jakými s novými médii pracujeme a jak ony pracují s námi. 

Softwarové umění je jedna z mála výstav, kde se na exponáty nejenom sahat smí, ale musí. Foto: Zuzana Cyroňová.

 

Brno – Výstavu Identita v softwarovém umění mohou zájemci do konce týdne navštívit v galerii RUV. Dozví se tam, že za počítačovými programy se skrývají často krásnější výtvarná díla, než se může na první pohled zdát. „Na softwarovém umění je skvělé to, že vás vždy překvapí. Nikdy na začátku nevíte, co přesně se bude odehrávat a jak program skončí,“ řekl Adam Franc.

Organizátoři výstavy se zaměřili na prezentaci prvních děl tohoto uměleckého směru, který vznikl na konci druhého tisíciletí. Přes půl roku získávali od autorů jejich nejznámější díla, která si mohou v expozici všichni návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet. Výtvory spočívají v odhalování kódu, který se odehrává na pozadí grafických výstupů, které lidé vidí na obrazovce počítače.

V galerii si lidé mohou prohlédnout exponáty od několika umělců. Petr Luining vymyslel prohlížeč ZNC browser, který nenačítá webovou stránku jako takovou, ale mapuje síť procesů na pozadí. Kód stránky nepřevádí na srozumitelné obrázky a text, ale na sled barevných polí a zvuků.

Na internetu je volně dostupné dílo Johna F. Simona, který vytvořil tabulku plnou bílých čtverců, které se postupně zaplňují černou barvou. Proces s názvem Every Icon spustil poprvé v lednu roku 1997 a vystřídání všech možných variant by trvalo několik set bilionů let. A to je pouze část z celkového výčtu děl, které v galerii mohou lidé obdivovat. „Pod pojmem programování jsem si představovala nudné řady znaků a kódu, takže jsem nečekala, že by mě expozice mohla tak bavit,“ řekla návštěvnice výstavy Zuzana Teichgrabová.

Lidé mohou na výstavu přijít do neděle 11. března a zjistit, co vlastně softwarové umění je. „Stejně jako malíř volí správné barvy a tvary, které do jeho díla zapadnou, tak já za pomoci aplikace logiky a kritického myšlení hledám správná řešení a zamezuji chybám. Zároveň je super vidět, že to funguje, jak má,“ vysvětlil programátor internetového vyhledávače letenek kiwi.com Štěpán Skovajsa.

Klíčová slova: Identita v softwarovém umění, výstava, galerie RUV

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.