28.11.2020 00:54


Když mě zatýkali, bál jsem se, že to není policie, ale někdo od konkurence, říká bývalý dealer marihuany

Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tomáš se ještě jako devatenáctiletý kluk zapletl do obchodu s marihuanou. S několika kamarády si vybudovali vcelku úspěšný podnik. Jejich obchodování, ale netrvalo dlouho. Policie je po čase odhalila. Nyní vede normální život a k tomu, co bylo, už se vracet nechce.

Tomáš, foto: archiv zdroje

Praha – Tomášovi je letos čtyřiadvacet. Má stabilní práci a vede spořádaný život. S redakcí Stisku však mluvil o dobrodružnější části svého života, kdy se živil prodejem marihuany. „Časem jsme nakupovali víc marihuany, protože na to byla množstevní sleva. Pak jsme to přeprodávali za běžnou cenu, tak nám z toho začali kapat peníze,“ vzpomíná Tomáš (Redakce zná celé jméno respondenta, ale na jeho přání ho neuvádí, pozn. red.).

Jak jste se dostal k prodeji marihuany?

Bylo mi devatenáct, měl jsem čerstvě po maturitě, a dost jsem hulil. To mi trochu lezlo do peněz. Kamarád Lukáš tehdy přišel s nápadem, že bychom mohli koupit víc trávy za menší peníze. Část z ní bychom pak prodali za normální cenu, tedy za dvě stě korun na gram, a tak si zajistili i menší kapesné. 

A co se dělo potom?       

Časem jsme začali nakupovat více marihuany s větší slevou. Nejdřív jsme prodávali jenom svým přátelům, ale pak začali přicházet i kamarádi kamarádů. Poptávka rostla. Byly dny, kdy nám co dvacet minut někdo volal, že si od nás chce koupit. Neměli jsme čas skoro na nic jiného, a tak jsme přibrali další dva společníky, Marka a Jiřího.

Vybudovali jste si tedy určitou strukturu…

Ano, Marek a Jiří měli na starosti menší prodej, tedy prodávali množství do deseti gramů. Lukáš řešil větší zakázky, obvykle okolo třiceti gramů a víc. Zároveň sháněl trávu od pěstitelů. Já pak fungoval jako určitá spojka. Zajišťoval jsem třeba přesun zboží, domlouval předání a podobně.

Jakým způsobem prodej marihuany fungoval?

Někdo nám zavolal, domluvili jsme si čas a místo. Pak jsme se sešli. Základ byl, abychom spolu strávili aspoň pět minut. Ideálně jsme si dali cigáro. Díky tomu to totiž není tak podezřelý. Mimochodem, zajímavé bylo, že se prodej lišil podle období. Například přes prázdniny lidé nakupovali menší množství, takže vytížení byli spíš Marek s Jirkou. Pak ale přišly Vánoce, kdy všichni utrácí, a lidé nakupovali více u Lukáše.

Marihuanu jste kupovali přímo od pěstitelů. Na kterých místech jste obchodovali? 

Nebývali to jen pěstitelé, občas to byli také překupníci, ale to nebylo poznat. Každopádně hlavní je poptávka a nabídka. Většinou to fungovalo tak, že se sešly dvě skupiny. Potkaly se na nějakém trochu odlehlejším místě. Někdy taky v bytě, vždy jedině na pronajatém, nikdy přímo u někoho doma. Ve skupinách bylo třeba deset lidí od nás a deset od nich, někdy samozřejmě i míň. Lukáš si pak odešel popovídat s tím hlavním od nich a ostatní z těch dvou skupin na sebe mezitím vražedně čuměli a čekali, jestli se něco neposere. Musíš dát najevo, že když už se něco posere, jsi schopen nějak jednat. Na druhou stranu to zas nechceš vyhrotit, protože to pak padá obchod.

Kolik marihuany jste takto kupovali?

Když to šlo dobře, koupili jsme půl kila za padesát tisíc a prodali ho za pětasedmdesát až sto tisíc. Záleželo, mimo jiné, jestli lidé nakupovali v malém nebo ve velkém. Dávali jsme totiž množstevní slevy. Nakupovali od nás tak i ti, co tu marihuanu pak zas prodávali dál za plnou cenu. Vydělávali jsme si dobře. Naštěstí to bylo nelegální a nemuselo se to danit.

Narazili jste někdy na nějaký problém?

Jednou. Vypadalo to docela nadějně. Mělo se prodat pár kilo trávy za rozumnou cenu. Už jsme byli připraveni vyrazit, když nás známý varoval, že ta druhá parta s sebou bere střelný zbraně. Sice to mohlo být jen kvůli bezpečnosti, ale nikdy nevíš. Radši jsem pak z Prahy na týden vypadl.

Měli jste vy sami nějaká bezpečnostní opatření týkající se obchodu?

Prodávali jsme jen lidem, které jsme znali, anebo na doporučení. Používali jsme jen staré tlačítkové telefony bez GPS (globální polohový systém, pozn. red.). I ty jde ale vysledovat, takže každé dva týdny až měsíc letěl mobil do Vltavy. Měnili jsme také SIM karty, tedy i čísla. Výhoda byla v tom, že když jsme se s někým, kdo od nás kupoval, už nechtěli vidět, tak jsme mu prostě nedali nové číslo.

Nakonec vás ale chytili. Jak k tomu došlo?

Nevím jistě, kdo nás udal. Pravděpodobně to byl jeden kluk, kterému jsme nedali nové číslo. On nás ale pořád otravoval. Prostě chtěl nakupovat, i když jsme řekli, že mu nic neprodáme. Tak jsme mu to naznačili trochu důrazněji. On se asi lekl a udal nás.

Čím to pokračovalo?

Zpětně jsme se dozvěděli, že nás policie sledovala pět měsíců. Asi se přes nás zkoušeli dostat k větším rybám. Nakonec nás zatkli. Pamatuju si ten den dobře. Šel jsem si do obchodu pro cigarety. Vyšel jsem z obchodu a najednou mi někdo namáčkl hlavu na výlohu. Nechápal jsem, co se děje. Sice po mně chtěli občanku, ale nikdo z nich neměl uniformu. Ani odznak mi neukázali. Posadili mě do auta a jelo se. Když mě pak vysadili před policejní stanicí, paradoxně se mi trochu ulevilo. Celou dobu jsem se bál, že to nejsou policisté, ale někdo od konkurence. Ve stejné chvíli zatkli i Lukáše, Jiřího a Marka. U nich udělala zásahovka domovní prohlídkou, u mě naštěstí ne. Všechny nás přivezli na výslech. Lukáš s Jiřím šli potom rovnou do cely předběžného zadržení. Hrozilo jim od dvou do deseti let. Ve vazbě byli devět měsíců, ale nakonec je pustili kvůli procedurální chybě. Já a Marek jsme vyvázli s podmínkou.

Co jste dělal vy?

Hned druhý den jsem sbalil všechnu trávu, co byla doma. Šlo asi o padesát gramů. Schoval jsem ji do batohu a na kole jsem vyrazil na výlet. V lesíku kus za Prahou jsem tu marihuanu zakopal. Mimochodem, už je to několik let a myslím, že tam pořád je.

Jak se vám daří teď?

Vedu normální život. Mám stabilní práci, ve které jsem spokojen a k tomu, co bylo, se vracet nechci.

Klíčová slova: marihuana, prodej, zatčení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.