01.03.2017 09:41


Když má pivo větší cenu než miliardy ze státní kasy

Autor: Ondřej Kaloud | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Poslanci ve středu odhlasovali jen těsnou většinou návrh zákona, který mění dosavadní podobu registru smluv. Zákonodárci napříč stranami rozhodli o zásadním osekání zákona. Z původní výjimky pouze pro Budvar se stala smršť změn, která nakonec z registru vyřadí nejen všechny státní podniky, ale také některé další firmy vlastněné státem, kraji nebo obcemi. Jak k tomu došlo?

autor textu Ondřej KaloudCelý příběh o registru smluv začal zhruba před třemi lety, když se tvořila vládní koalice. Jednou z priorit, které si vláda vytyčila, byl boj s korupcí. Důležitou součástí měl být právě registr smluv. Zákon platí od července loňského roku. Ukládá povinnost všem státním a veřejnoprávním institucím, ale také například krajům nebo obcím zveřejňovat všechny nově uzavřené smlouvy s plněním nad padesát tisíc korun volně na internetu. Od letošního července navíc taková smlouva není platná, dokud k uveřejnění nedojde. 

Až do středy připomínal zákon pohádku, ve které chtějí hodní politici konečně zprůhlednit hospodaření s veřejnými prostředky. Všichni mají možnost nahlédnout, za co se jejich peníze utrácejí. Lidé si mohou ověřit, jestli stát neplatí víc než je nutné například za úklid nebo vybavení kanceláři. Zároveň mohou zjistit, zda například nenahrává zakázky firmám, které patří politikům. Registr smluv se však nelíbil pivovaru Budvar. A protože zákon zatím funguje pouze ve zkušebním režimu bez sankcí, pivovar se rozhodl nezveřejňovat obchodně nejcitlivější smlouvy. Zástupci pivovaru argumentují tím, že by podnik byl poškozen odtajněním své obchodní strategie a svého know-how. V zákoně je však jasně uvedeno, že státní podniky nemusí zveřejnit obchodní tajemství. Budvar toho hojně využíval. Člověk se dozví jenom to, že pivovar nakoupil deset tun louhu nebo nové sklenice. Dodavatele i cenu pivovar ve smlouvách začerňoval. Takové informace  však nemohou firmu v konkurenčním boji nijak poškodit. 

Původně dostal výjimku ze zákona pouze ČEZ, ale Marian Jurečka se ujal role zachránce Budvaru a předložil návrh na výjimku také pro tento pivovar. Svým krokem spustil lavinu dalších pozměňovacích návrhů a poslanci se čile vrhli na překopávání zákonu. A výsledek? Ve středu se z pohádky stala spíše černá komedie. Poslanci napříč vládními i opozičními stranami schválili plošné výjimky. Nejen pro státní podniky, ale také pro firmy, které většinově vlastní stát, obce nebo kraje a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Ke státním firmám jako jsou např. Lesy České republiky, Česká pošta nebo dráhy přibydou i dopravní podniky. Také veřejnoprávní televize a rozhlas nemusí zveřejnit smlouvy na sportovní přenosy. Veřejné vysoké školy nemusí ukazovat smlouvy se soukromou podnikatelskou sférou. Povinnost zveřejňovat smlouvy tak zůstane jen pro samotný stát, kraje a města nebo jejich příspěvkové organizace.  Mimo dohled veřejnosti tak zůstanou miliardy korun. 

Výsledná podoba zákona, pokud ho schválí i senátoři a podepíše prezident, ztratí svůj základní účel. Je to, jako kdyby přišel člověk do servisu a objednal opravu motoru, převodovky a čelního skla. Po měsíci zákazník přijde a mechanik mu s radostí předává auto, kde je vyměněno pouze sklo. Nepojizdné auto s pěkným novým sklem je stejně nefunkční jako nová podoba registru smluv. Poslanci napříč politickým spektrem tak výrazně omezili fungování zákona, který měl být nejúčinnějším nástrojem proti korupci za několik posledních let. Ale tváří se, že boj s korupcí myslí vážně.

Klíčová slova: registr smluv, Budvar, Jurečka, komentář, pivo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.