13.05.2018 23:33


Když Líšeň ožije aneb Pivní festival mezi paneláky

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Už při příjezdu do cílové destinace, jíž je zastávka Kotlanova uprostřed Líšně, slyším burácení hlasité hudby z povzdálí. Pro mě je to premiéra, a přesto že jsem v Líšeňském pivovaru nikdy nebyl, nečiní mi potíže ho najít. Koná se tu druhý ročník Líšeňského pivního festivalu, o loňském prvním ročníku jsem slyšel mnoho pozitiv. I proto jsem se rozhodl, že jeho pokračování vyzkouším osobně.

Součástí festivalu byl i hudební program. Foto: Filip Kříž

Brno – Připadám si jako na vesnici. Stojím uprostřed třídy, která je lemována nápisy „Líšeňská lidovka“ nebo „Potraviny“. Okolo mne se překřikují stovky lidí s pivem v ruce, jejich děti si hrají opodál ve skákacím hradu, nebo si v klidu vysedávají na lavičkách. Uprostřed toho všeho provolává žena s mikrofonem – nejspíš moderátorka celé akce – hledáme ještě tři dobrovolníky! Už jen dva! Láká tím na velkou soutěž jedlíkopijanů, kteří dostanou na stůl půlkilovou tlačenku a tuplák piva. Vítěz? Dostane pivo, jak jinak.

Takhle vypadá druhý ročník Líšeňského pivního festivalu, který se koná přímo v prostorách místního pivovaru a přilehlé ulici. Na první pohled mě zaujalo, kolik lidí se dokáže vmáčknout na jednu malou ulici. „Čekáme pět až šest tisíc lidí, tak dvě třetiny už tu byly,“ překvapuje mne sládek pořádajícího Líšeňského pivovaru Jiří Čejka. Oproti loňsku prý asi dvojnásobek, já ani jedno z čísel nechápu – jak se sem ti lidi vejdou?!

„Loni nám nepřálo počasí, párkrát zapršelo,“ pokračuje Čejka a vysvětluje „nižší“ čísla premiérového ročníku. Je pravda, že letos je počasí parádní – skoro pětadvacet stupňů, sluníčko, lehký příjemný vánek. Možná i proto vzala celá řada lidí celý festival jako možnost vyvenčení svých ratolestí a zasycení svých žaludků grilovanými žebry nebo klobásami, samozřejmě, za obligátní přítomnosti zlatavého moku v nejrůznějších barvách i chutích.

Počasí festivalu přálo, i proto bylo na akci mnoho dětí. Foto: Filip Kříž

I přesto zůstává pivo hlavním tahákem celé akce. Návštěvníci jsou z festivalu nadšení. „Velmi,“ odpovídá jeden z nich na otázku, jak se mu sobotní odpoledne strávené v Líšni pozdává. „Supr, je to tady supr,“ přitakává další, který s sebou pro jistotu vzal i svého psa. Každý z nich má jiné pivo, které není první ani poslední. A že mají na výběr – celkem se účastní dvanáct minipivovarů, dlouhým odpolednem provází tři různé kapely.

Líšeňský pivní festival si pochvalují i zástupci minipivovarů. „Je to tady super, na to, že po Brně dneska jsou asi tři další gastroakce, je tu hrozně moc lidí,“ svěřuje se sládek a spolumajitel pivovaru Brewniverse Martin Knot. „A jsem rád i za kluky z Líšně,“ přidává. Vysvětluje mi, že v branži nejsou konkurenti, ale jenom kamarádi. „Vozíme sem každé pivo, co uvaříme,“ dodává. Na dnešek si připravili Červené pi-vínko, které uvařili pro kamarády z dalšího přítomného pivovaru Duck&Dog. Ochutnávám a přesouvám se o kousek dál na přilehlý trávník.

I já jsem s odpolednem spokojený, i přes má vysoká očekávání mě festival nezklamal. Milovník piva si rozhodně přijde na své, limity jsou pouze čas a peníze. Někteří návštěvníci i tak ochutnali všechna piva. „Já utratil litr a dal sem si všechno,“ přerušuje moji konverzaci s kamarádem muž, z jehož trička s nápisem „občas piju vodu, abych překvapil játra“ přímo srší, že nebude abstinent. Mé pochybnosti rychle rozptyluje. „Přísahám!“ okřikuje mě, „a to sem si s sebou vzal deset tisíc!“

Sládek Jiří Čejka (vlevo) se baví s místním štamgastem. Foto: Filip Kříž

Poznávám, že je pomalu na čase se vytratit a dát se na více než půlhodinovou cestu do Žabovřesk. Ještě se dávám do řeči s fanouškem minipivovarů Milošem Gregorem, který většinu přítomných pivovarů dobře zná. „Mile mě to překvapilo, bylo tu hodně zajímavých piv.“ Přichází od něj ale také první kritika. „Pořád tu ale byly pivovary, které vaří nudné pivo a nemají co nabídnout,“ posteskl si.

Jako by on i náhodný boháč celý festival nejlépe shrnuli? Nesnaží se být přehnaně pompézní, v porovnání s podobnými akcemi se ho účastní pouze několik vybraných minipivovarů. Ani hudební jména nejsou ničím výjimečná, třeba na podobný festival v Žebětíně dorazí Argema. Ale i zástupci z Líšeňského pivovaru potvrzují, že akce cílí na místní, případně na lidi z přilehlých Vinohrad. „Do loňska tu takové kulturní vyžití chybělo,“ vysvětluje Čejka. A tyto ambice Líšeňský pivní festival určitě naplnil.

Klíčová slova: pivo, minipivovary, Líšeň, Líšeňský pivovar, Líšeňský pivní festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.