25.10.2016 12:59


Kdybychom zvali politiky, mohl by se nám rozbít tým, říká zakladatel projektu Lidé z praxe

Autor: Petra Slavíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Milad Abassi je zakladatelem projektu Lidé z praxe, jenž je tvořen skupinou studentů, kterým nestačily klasické přednášky ve škole. Na Mendelovu univerzitu zvou zajímavé hosty, aby přednášeli o sobě a své práci. Pozvání již přijali osobnosti jako třeba Jan Kraus, Filip Horký nebo Lenka Bradáčová.

Milad Abassi na jedné z přednášekMůžete na úvod říct, co je vlastně projekt Lidé z praxe a proč vznikl?

Projekt Lidé z praxe je čistě studentská iniciativa. Vytvořili ho nadšenci, kteří chtěli trošku změnit prostředí na akademické půdě. Přišlo nám, že na škole chybí dvě zásadní věci a těmi jsou lidé z praxe a diskuze ve výuce. Klasické přednášky nám přijdou jednostranné. Podle nás je důležitá interakce s přednášejícím. S myšlenkou oslovit lidi z různých oborů, aby přijeli přednášet na naši univerzitu, jsem přišel já. Když projekt vznikal, bylo nás v týmu pět.

Přednášky se konají na Mendelově univerzitě. V týmu jste všichni z této univerzity? 

Tým prošel za dobu, co to děláme, několika změnami. Na začátku jsme byli všichni z Mendelovy univerzity, konkrétně z Provozně ekonomické fakulty. Z pěti lidí, kteří projekt vytvářeli, jsem ale zbyl jen já. Teď je nás šest a jedna členka je z jiné fakulty.

Vašimi hosty byli například herec a moderátor Jan Kraus nebo badmintonista Petr Koukal. Jak se skupince studentů podaří přesvědčit tak známé osobnosti, aby přijeli do Brna přednášet pro studenty?   

Myslím si, že je to právě díky tomu, že jsme studenti. Dost lidí podporuje studentskou iniciativu a je dost možné, že kdyby je pozvala například sama univerzita, tak by nepřijeli. Takhle ví, že je tady opravdu chceme. To je asi jeden důvod. Druhý je určitě taky ten, že když se vám podaří získat dobré hosty na začátku, další už získáte snadněji. Začátek je prostě nejtěžší. Například k panu Krausovi jsme se dostali tak, že nás doporučil Stanislav Bernard, který už našim hostem byl o několik měsíců dříve. Když akci uděláte dobře, na hosta to udělá dojem. Když ho pak poprosíte o doporučení nebo o kontakt na někoho, většinou vám vyhoví. Snažíme se k tomu přistupovat precizně.

Takže od vás vystupující nedostávají žádný honorář?

Nedostávají. Od začátku jim říkáme, že se jedná o neziskový projekt. Vstup na přednášku je také zadarmo. K myšlence projektu by to ani nesedělo. Děláme vše ve svém volném čase a pro dobrou věc. Chceme, aby i hosté k tomu takto přistupovali.

Akce ale kvůli technické náročnosti pravděpodobně nebude úplně bez nákladů. Podporuje vás někdo?

Ano, máme partnerství s fakultou, takže máme velkou podporu audiovizuálního centra univerzity. To nám pomáhá diskuze natáčet a stříhat a celkově obstarávat techniku.

Stává se vám, že vaše pozvání lidé odmítají?

Ano, nejčastěji je to kvůli časovým možnostem. Někdy se nedomluvíme na podmínkách, například právě kvůli honoráři. Někteří lidé jsou natolik časově vytížení, že se jim cesta do Brna, která jim zabere celý den, nevyplatí.  

Můžu se zeptat, kdo vás například odmítl?

Můžu říct, že jsme zvali například paní Coolidge, bývalou poradkyni několika amerických prezidentů na etiketu. Ta kvůli nedostatku času a pokročilému věku bohužel dojet nemohla. Cesta do Brna by pro ni byla moc náročná. Velký problém jsme měli se Zdeňkem Pohlreichem, který odmítl vystupovat na studentských akcích. Toho jsme se snažili přesvědčit dlouho, ale neúspěšně.

Mezi asi pětadvaceti hosty, kteří pozvání přijali a přednášeli, jsou jen tři ženy. Víte o tom?

Ano, každopádně tuto skutečnost jsme si uvědomili teprve nedávno. Samotného mě to mrzí. Myslím si, že v České republice máme spoustu úspěšných žen, které bychom mohli pozvat. Stále jsme s týmem vymýšleli nová a nová jména a vůbec nás to nenapadlo. Asi je to také tím, že ani v týmu moc žen nemáme. Určitě to nebyl záměr. 

Kdo bude vašim dalším hostem?

To je zatím v jednání. Někdy se s hosty domlouváme čtyři měsíce dopředu, někdy jen měsíc. Nechtěl bych teď říct konkrétní jméno, když to ještě není jisté. Necháme naše fanoušky v očekávání. Můžu jen říct, že tento semestr se ještě dočkáme někoho z oboru cestovního ruchu, z neziskové organizace nebo ze showbusinessu.

Píšou vám fanoušci, koho by si přáli na přednáškách vidět?

Přichází nám mnoho zpráv se zajímavými jmény. Ten seznam se nám ale dost krátí, protože nesmíme zvát politiky. Ale mnoho hostů, o které si lidé psali, jsme pozvali a oni přijeli.

Politiky nezvete, protože se přednášky konají na akademické půdě?

Ano, hlavní důvod je ten, že nesmíme narušit politickou neutralitu univerzity. Také by se nám ale mohl rozbít tým, kdybychom začali zvát politiky. V týmu nemáme všichni stejné názory na politiku, takže by rozhodování, koho pozvat, bylo komplikované. Na druhou stranu je potřeba říct, že i hosté mají své politické názory, takže se na některých přednáškách politice zcela nevyhneme.

Jeden z vašich posledních hostů byl ale Michal Horáček. Ten se politiky v poslední době dotýká dost, zvažuje i kandidaturu na prezidenta.

To je pravda, ale my jsme s panem Horáčkem začali komunikovat už někdy na jaře. Navíc on svou oficiální kandidaturu nepotvrdil. Chtěli jsme se tematicky zaměřit především na jeho podnikání a uměleckou produkci. My se s hostem můžeme domluvit na první půlce programu, což znamená pětačtyřicet minut. Na co se ho bude publikum poté ptát, už neovlivníme.  

Kam chcete projekt Lidé z praxe dotáhnout? Zůstanete u besed na univerzitě nebo máte v plánu nějak rozšiřovat?

Rozšiřovat neplánujeme. Myslím si, že myšlenka projektu je hodně jednoduchá a vlastně to může zorganizovat pod jiným jménem každý na své univerzitě. Myslím, že hodně lidí to i dělá. Dokonce nám přišlo několik zpráv od těch, kteří by chtěli něco takového taky rozjet. Ptali se nás, jak začít a my jim vždy poradili.

 

Milad Abassi

Milad Abassi je čtyřiadvacetiletý student narozený v Afghánistánu. Studuje Mendelovu univerzitu, konkrétně Provozně ekonomickou fakultu, kde byl také místopředsedou Studentské unie. Přivydělává si tvorbou webových stránek. V dubnu 2014 založil projekt Lidé z praxe a minulý rok si na zahradě postavil cihlovou pec, ve které peče pizzu, kebaby a orientální pečivo, což je jeho největší záliba.

 

 

 

Klíčová slova: Milad Abassi, Lidé z praxe, rozhovor, osobnosti, přednášky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.