15.11.2016 22:04


Kdybych se nestal moderátorem, asi bych pracoval jako popelář, říká Ondřej Urban

Autor: Petra Slavíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Moderátor Ondřej Urban se přes uvádění besídek a čtyři roky moderování v brněnském rádiu dostal do víkendového vysílání rádia Evropa 2, ve kterém je nyní už přes rok. Cesta to nebyla jednoduchá. Jak říká Ondřej:  „Po úspěšném otestování následovala dlouhá doba tréninků, vylepšování a čekání, až jsem se po asi devíti měsících dostal do vysílání Evropy 2.“

Jak jste se dostal k moderování? Co vím, tak jste žádnou školu tomuto oboru příbuznou nestudoval.

To je pravda, moderování jako obor jsem nestudoval. Chodil jsem na Obchodní akademii a poté jste studoval Mendelovu univerzitu v Brně, konkrétně Fakultu regionálního rozvoje. Právě už ale na Obchodní akademii jsem uváděl různé besídky a školní plesy, takže to byla taková moje první zkušenost s moderováním. Pak jsem začal občas komentovat různé sportovní zápasy a po nějakém čase jsem se propracoval až do rádia.

Do jakého rádia?

Free Rádia v Brně, což je rádio především pro mladé posluchače. Nastoupil jsem tam ve dvaadvaceti letech a s malou pauzou jsem tam působil skoro čtyři roky.

V těch letech jste pravděpodobně ještě studoval. Dalo se to při studiu zvládnout?

Nejprve jsem moc prostoru nedostával, takže jsem moderoval dvakrát až třikrát týdně, což se dalo zvládat dobře. Po roce jsem ale dostal větší prostor a byl jsem v éteru asi šestkrát týdně, z čehož jsem měl radost, protože mě to opravdu bavilo. Ale se studiem se to kombinovalo těžko. Cítil jsem, že chci do moderování dávat veškerou energii a škola mi část té energie brala. Takže jsem dosáhl titulu bakalář a pak už dál nestudoval.

Teď moderujete v rádiu Evropa 2. Jak jste se tam dostal?

Na Evropu jsem se nabídl sám. Měl jsem ambice dostat se do Prahy. Proto jsem poslal můj životopis snad do všech pražských rádií. Abych měl čisté svědomí, poslal jsem ho také do Evropy 2, i když jsem věděl, že dostat se tam je skoro nemožné. Jenže můj životopis je asi zaujal a pozvali mě do Prahy na takzvané hlasovky, kde si mě otestovali. Pak následovala dlouhá doba tréninků, vylepšování a čekání, až jsem se po asi devíti měsících opravdu dostal do vysílání.

V čem vás školili?

Tam byl hlavní problém v tom, že zrovna nebylo volné místo v éteru. Až po těch měsících se místo uvolnilo na víkendový ranní drive od sedmi do desíti hodin a na to místo vybrali mě. Takže po tu dobu jsem byl zatím v záloze. Každopádně já měl mezery v důrazu mého hlasu, prý jsem do mikrofonu moc řval.

Ten víkend moderujete stále?

Ano, už skoro rok a půl hraju z rádia lidem k víkendovému lenošení v posteli.

Jak zvládáte o víkendu takhle brzo vstávat, když většina lidí v tu dobu může ještě spát? 

V létě mi to ani nepřijde. V zimě je to už horší, protože opravdu nemám rád vstávání do tmy. Ale už po cestě do rádia se z té ospalosti většinou oklepu a ve studiu už je vše v pořádku.

V čem podle vás tkví úspěch Evropy 2?

Úspěch je podle mě v tom, že Evropa 2 drží dlouhodobě vysoký standart a buduje si image. Ať už je to muzikou, ať už je to ranní show nebo podporou nejlepších akcí a koncertů. Tohle nejde vypracovat za rok, tohle jsou léta práce a já si vážím toho, že se na této práci můžu podílet přímo ve studiu.

Myslíte si, že jednou bude Evropa 2 bez Leoše Mareše tím, čím je teď?

To je strašně těžká otázka. Leoš je s Evropou 2 nesmazatelně propojen, má velkou zásluhu na tom, kde to rádio dnes je. Rádio roste společně s ním, on roste společně s rádiem. Každopádně není nesmrtelný a jednou ten konec asi přijde. Pak budeme muset být připravení my mladší, abychom rádio udrželi na stejně dobré úrovni a převzali po něm štafetový kolík. Ale myslím si, že to bude za hodně dlouho, Leoš má pořád co nabídnout.

Co je podle vás na moderování nejhorší? 

Těžko říct. Nejspíš asi to, že jsem pořád celkem trémista. Takže pro mě je někdy nejhorší začátek akce, kterou moderuju, protože tam je nervozita největší. Ale po pár minutách to ze mě spadne a všechno šlape tak, jak má.

Co podle vás musí mít dobrý moderátor?

V jedné knize jsem četl, že moderování se dá naučit, ale dobré moderování musí mít člověk v sobě. Takže určitě je třeba určitá dávka talentu. Potom alespoň trochu příjemný hlas, musí být pohotový, mít obecný přehled, a když je i trochu vtipný, je to příjemný bonus.

Moderátor na sobě nesmí nechat znát, že má například špatnou náladu. Umíte to nějak zahrát, nebo jak se s tím vypořádáváte vy? 

Dobrou náladu hrát nemusím, ta vždycky naskakuje automaticky sama. Ta práce mě vážně baví, užívám si ji. I když mám celý den špatnou náladu, tak moderování mi ji zlepší. Je to pro mě vlastně určitý způsob zábavy a odpočinku, pokud toho teda zase není až moc.

Existují nějaké momenty, kdy jste si moderování neužíval?

Na takové momenty se většinou snažím zapomenout. Vzpomínám si ale, že se mi jednou v rádiu nepovedla telefonická soutěž o lístky na koncert Davida Guetty v Brně. Dovolala se soutěžící, které jsem měl symbolicky lístky předat v éteru. Jenomže jsem něco špatně zmáčknul na mixážním pultu a vznikla tam situace, kdy já jsem posluchačku slyšel, ale ona nebyla slyšet v éteru. Takže já jsem s ní mluvil, ale v éteru to znělo tak, že mluvím sám se sebou a že vítězka je imaginární. Od kolegů jsem to měl ještě dlouho na talíři.

Co byste asi dělal, kdybyste nebyl moderátor?

To je těžká otázka. Jako malý kluk jsem hrával fotbal, takže možná fotbalista. Anebo bych skončil u popelářů, ty jsem vždycky miloval.

Na jakou akci, kterou jste měl možnost moderovat, jste nejvíce pyšný?

Nejlepší akce byla asi Dívka České republiky 2016, kterou jsem moderoval nedávno. Tuto soutěž krásy moderuju už několik let a myslím, že letos jsme ve vyprodaném Boby centru vytvořili úžasnou show s krásnými dívkami. Je to velký galavečer, kde se podílím i na scénáři. Je to opravdu velká akce. Probíhá tam několik týdnů až měsíců dlouhá příprava a vždy si odnesu spoustu důležitých zkušeností.

Kam byste se chtěl v moderování posunout?

Mým dalším cílem je propracovat se na televizní obrazovky. Zkombinovat to s mým dosavadním moderováním, abych stíhal vše. Kdyby se mi to podařilo, měl bych splněné už skoro všechny své profesní sny.

 

Ondřej Urban

Ondřej Urban je sedmadvacetiletý muž z Brna. Studoval Mendelovu univerzitu v Brně, nyní pracuje jako moderátor. Jak sám říká, je to jeho práce, ale i forma zábavy a odpočinku. Kromě toho, že moderuje každý víkend na Evropě 2, tak se také živí moderováním různých akcí. Nejvíce moderuje různá sportovní utkání, největší radost má ale ze soutěže Dívka České republiky 2016.

Klíčová slova: Moderátor, Evropa 2, Ondřej Urban, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.