05.05.2020 18:26


Kdyby existoval název pro můj styl, zněl by multilustrace, říká student grafiky

Autor: Tereza Liczmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vítězslav Mecner druhým rokem studuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze grafiku a ilustraci. Spolu s ním navštěvují druhý ročník pouze další dva studenti. V akademickém roce 2018/2019 zvládli přijímací řízení do Ateliéru grafiky a ilustrace čtyři ze sto dvanácti přihlášených.

Vítězslav Mecner je studentem druhého ročníku pražské UMPRUM. Zdroj: Vítězslav Mecner

Praha – Jednadvacetiletý Vítězslav Mecner zkusil štěstí a v roce 2018 podal jedinou přihlášku na vysokou školu, a to do Ateliéru grafiky a ilustrace. Přijímací řízení absolvoval jako jeden z mála úspěšně. „Řekl jsem si, že buď mě vezmou, nebo budu pracovat," vzpomíná Mecner.

Jak dlouho se věnujete kreslení?

Asi už od školky. Když všechny děti spaly, tak jsem potichu seděl u stolku a čmáral progressy (typ pastelek, pozn. red.). Později, asi ve třinácti letech, jsem začal chodit do výtvarky, abych se připravil ke studiu na střední umělecké škole.

Ale prvně jste strávil dva roky na šestiletém gymnáziu. Co vás vedlo ke změně školy?

Moc jsem si nevěřil v učení, a už vůbec ne v matematice, která byla na gymplu dost šílená. Taky mě zajímalo, jestli se dokážu dostat na uměleckou školu. Nakonec to vyšlo, takže jsem neváhal.

Nyní studujete v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM) grafiku a ilustraci. Je těžké se na tuto školu dostat?

Docela ano. Zrovna na ilustraci se hlásí opravdu nejvíc lidí a berou jen hrstku šťastlivců, ale není to nemožné.

Jak jste se připravoval na přijímací řízení?

Před přijímačkami jsem hodně kreslil a vylepšoval portfolio, které obsahovalo různé plakáty, malé knížky nebo třeba samolepky. Svoje výtvory jsem konzultoval přímo s učiteli z UMPRUM, ale i se spolužáky a rodinou.

Loni v září jste se jako lektor zúčastnil workshopu pro uchazeče o studium na UMPRUM. Jak se vám tato příležitost naskytla?

Workshop byl doprovodný program k festivalu ilustrace LUSTR. Kontaktovala mě má kamarádka Ilona Polanská, teď už Voveroková, z ilustrátorského dua Tomski&Polanski. Zeptala se mě, jestli se nechci podělit o zkušenosti a informace z přijímaček. Říkal jsem si, že by to některým mohlo pomoci. Nakonec se kvůli velkému zájmu musela kapacita ještě o něco navýšit, z čehož jsem měl vážně radost.

S ilustrací No wifi in the jungle bojoval v soutěži RAW ART wrestling. Zdroj: Vítězslav Mecner

Jak byste charakterizoval styl, kterým kreslíte?

Nemám žádný vyhraněný nebo jednotný styl. Jsem taková knihovna stylů ilustrací (směje se), což je možná někdy i ke škodě, protože nevím, jakým způsobem kreslit. Stále mám pocit, že se ještě hledám. Mé ilustrace jsou spojením různých prvků, které se mi líbí. Myslím, že zatím neexistuje souhrnný název pro můj styl, ale kdyby existoval, tak by se asi jmenoval multilustrace (směje se).

Čím se vaše ilustrace vyznačují?

To je docela těžké, protože nemám jednotný styl. Spojovacím prvkem by mohla být veselá barevnost a humornost.

Koho považujete za svou inspiraci? 

Těch inspirací asi bude více, třeba Saul Steinberg, Edward Steed nebo Jean Jullien. U všech tří se mi líbí především jejich smysl pro humor.

Zúčastnil jste se několika výtvarných soutěží. Která z nich pro vás byla nejdůležitější, ačkoli jste se třeba neumístil?

Asi nejdůležitější byl pro mě RAW ART Wrestling, což je ilustrátorská soutěž, kterou pořádá studio DRAW etc. Obvykle se jedná o souboj dvou nebo více ilustrátorů, kteří dostanou zadané jednotné téma. Zvítězí ten nejlepší, nejvtipnější, nebo ten s nejnápaditějším výtvorem.

Přestože jste student, už jste měl nějaké zakázky. Jaké?

Podařilo se mi spolupracovat třeba s ČT :D, Rekoly nebo Smyboxem. Například pro ČT :D jsem ilustroval hru pro děti do adventního kalendáře. Nyní pracuji na ilustracích jedné knížky.

te nějaký ilustrátorský sen, který byste si chtěl splnit?

Chtěl bych napsat a ilustrovat vlastní knihu, kterou bych pak jednou četl svým dětem.

Klíčová slova: UMPRUM, ilustrace, raw art wrestling, grafika, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.