11.05.2014 13:00


Každý může jíst, co chce. Nebo ne?

Autor: Hromková Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na svobodu volby jídla by měl mít právo každý. Vždyť kolik lidí, tolik chutí. Přesto se najde spousta těch, kteří se nedokážou smířit s výběrem jídel druhých. A tak vegetariáni vedou neutichající spor s lidmi masožravými.

Poslední dobou se skoro zdá moderní být vegetariánem. Nebo veganem. Prostě nejíst maso. Ať už kvůli roztomilým zvířátkům, teoriím o škodlivosti pro zdraví nebo z čisté nechuti. A není pochyb, že se tito lidé setkávají s nepochopením. „Co jíš, když ne maso?“ „Maso ale nutně potřebuješ.“ „Podívej se, jak vypadáš. To je tím, že nejíš maso.“ „Nechápu, jak můžeš bez masa vydržet.“
Dominika HromkováTyto věty zná každý vegetarián určitě až moc dobře. Proto není divu, že se mohou cítit ukřivděni a omezováni. Opravdu se ale toto omezování děje jen ze strany masožravců? 

Nedávno jsem seděla ve vegetariánské restauraci v naší vesnici. Prý kvůli dobrým energiím se k nám sjíždějí jogíni z celého světa. Všichni vegetariáni. Proto máme takovou restauraci v obci se sedmi sty obyvateli. Při popíjení superzdravého jogínského kafe, které bylo úplně stejné jako kdekoliv jinde, jsem zaslechla rozhovor jednoho hosta se servírkou. „Slečno, jste vegetariánka?“ ptal se jí. Zakroutila hlavou. Načež ji dotyčný dobrou čtvrt hodinu přemlouval, aby se jí stala. Jeho hlavním argumentem bylo, že zvířata mají duši a jí přece musí být líto je sníst. Na závěr svého monologu řekl, ať všem vrstevníkům doporučí maso nejíst.

Tatáž servírka nemá ani nárok v práci posvačit rohlík se salámem. Je to maso a jim se dělá z masa zle. Kamarádka, zapřísáhla vegetariánka, nedávno zjistila, že některé sýry jsou vyráběny na mastném základu. Takže teď asi nebude jíst ani sýry. Přitom jediným důvodem, proč maso nejí, je nechuť. Pokud se v kuchyni vaří maso, nechce v ní být. Donedávna s člověkem obědvajícím řízek nemohla sedět u jednoho stolu. A takových znám více.  Samozřejmě to neplatí na všechny. Viděla jsem však spoustu vegetariánů, co se znechuceně podívali na pokrm připravený z masa. Někteří dokonce kvůli tomu odešli z místnosti. Nikdy jsem ale nepotkala nikoho, kdo by nevydržel sedět u stolu s člověkem, který právě jí vegetariánské jídlo. Maso je sice už od pravěku hlavním zdrojem lidské obživy, ale někteří si svobodně vybrali se jej vzdát. A jejich rozhodnutí by měl každý respektovat. Stejně jako vegetariáni by měli respektovat rozhodnutí maso jíst. 

Klíčová slova: vegetariánství, maso, jídlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.