04.04.2019 21:27


Každý hledá svůj ztracený čas

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Divadelní představení Hledání ztraceného času poskytne divákům jedinečnou atmosféru. O přestávce si například budou moci koupit stejné občerstvení, na kterém si pochutnávají i postavy v Proustově románech. 

Viktor Zavadil, Zdroj: ČTK

Brno – Slavný románový cyklus Marcela Prousta bude mít v dubnu premiéru v Mahenově divadle. Hledání ztraceného času je prvním českým pokusem ztvárnit Proustovo dílo jako divadelní hru. Představení vychází z divadelní adaptace a nevyužitého filmového scénáře Harolda Pintera a režisérky Di Trevis. Původní divadelní adaptace vznikla v roce 2000 pro Královské národní divadlo v Londýně.

Toto představení je v Mahenově divadle velkým projektem, na jehož přípravu měli herci klasicky sedm týdnů. Hru režíruje J. A. Pitínský, kostýmy má na starost Zuzana Rusínová a hudbu Richard Dvořák. Na premiéru se diváci mohou těšit již dvanáctého dubna.

Dramaturgyně Barbora Gregorová vysvětlila, že představení by mělo v lidech vzbudit chuť si romány přečíst. „Proust umí popsat na čtyřiceti stranách jeden krátký okamžik, až máte pocit, že se zastavil čas," řekla Gregorová. Dodala, že kupříkladu jedna z částí Proustova sedmidílného románu Sodoma a Gomora, rozebírající třetí pohlaví, působí dojmem, že ji autor napsal v současnosti.

Marcela Prousta hraje šestadvacetiletý Viktor Zavadil. „Postava Marcela vystupuje v první řadě jako účastník děje, a teprve na druhém místě jsou jeho komentáře k sobě samému či divákům," objasnil Zavadil. Barbora Gregorová také sdělila, že se vyhýbají čistému vypravěčství, neboť Marcelova odlišná představa o realitě je pro ztvárnění lákavější.

Albertinu Simonovou si zahraje nová členka hereckého souboru Národního divadla Brno Tereza Páclová. „Tuto roli beru jako poctu, nabídku jsem dostala o Vánocích, takže jsem měla krásného ježíška," řekla Páclová. Také přidala, že se do scénáře začetla velmi rychle a do děje se úplně ponořila.

Na představení se těší i studentka Simona Stáňová. „Přiznám se, že knihu jsem nečetla. Představení mě však zajímá a do divadla určitě půjdu," uvedla Stáňová. Dramaturgyně Barbora Gregorová však doplnila, že lidé, kteří román nečetli si mohou z představení odnést stejně plnohodnotný zážitek. 

Klíčová slova: Brno, Proust, Divadlo, Čas, Zavadil

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.