10.04.2018 10:56


Každý člověk zvládne bydlet. Brno se snaží lidem bez domova poskytnout bydlení

Autor: Jana Hostičková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Program Housing first neboli bydlení především, je jedním z nových projektů, které Brno nabízí pro jednotlivce bez domova. Projekt se pokouší otevřít možnost získat bydlení i lidem, kteří žijí na ulici několik desítek let. Za těmito lidmi pravidelně dochází sociální pracovníci snažící se je  v jejich rozhodnutích a postupech podporovat. Cílem projektu je vymýtit bezdomovectví jednotlivců v Brně.

Ilustrační foto, foto:Jana Hostičková

Brno – Po již rozjetém projektu Rapid Re-housing, kdy se brněnský magistrát rozhodl dostat rodiny bez domova do bytů, přichází další nový plán Housing first. V tomto projektu je nejdůležitější, aby člověk bez domova získal především bydlení a od toho mohl odvíjet další kroky ve svém osobním rozvoji. Nový program se snaží pomoci jednotlivcům bez domova poskytnutím městských bytů. Stěhování lidí do bytů postupuje v pěti vlnách. Od začátku září se začali stěhovat první nájemníci. Dnes jich bydlí už dvaadvacet a další budou přibývat.

Rapid Re-housing je sociální program, který se snaží poskytnout byty rodinám bez domova. Housing first dělá to stejné, je však určený jen jednotlivcům, kteří žijí na ulici, přechodně v noclehárnách nebo různých zahradních domcích.

U programu Rapid Re-housing jsou již dopady známé. Téměř devadesáti procentům rodin se podařilo udržet si bydlení. „Nyní vytváříme systém, ve kterém chceme ukončit bezdomovectví rodin v Brně. Naším cílem je zbavit se všech ubytoven, aby tady nebyla jediná rodina v nouzi,“ uvedl brněnský zastupitel a člen komise pro bydlení Martin Freund (Žít Brno). Dále dodal, že pokud i projekt Housing first bude stejně funkční, bude město dále postupovat podobně jako u Rapid Re-housing.

Lidem, kteří byli kdysi bez domova, se udržet bydlení docela daří. „Nyní v programu Housing First máme pětadvacet lidí. Aktuálně jich však bydlí o tři méně,“ sdělila vedoucí sociálních pracovníků a programu Housing first Jana Miholová. Dále vysvětlila, že jedna žadatelka se do bytu nenastěhovala vůbec, další klient kvůli zdravotním problémům zemřel. Třetí z bytu odešel, protože se nebyl schopný sžít se sousedy. „Poslední skutečnost vnímáme jako špatnou, dělali jsme to poprvé a tuto oblast se nám zatím nepodařilo podchytit. Pracujeme však na tom, aby byt nakonec dostal,“ dodala Miholová.

Pro některé může být vidina bydlení velkou motivací a posunem v životě člověka bez domova. „Jedna ze žadatelek ještě před nastěhováním do bytu začala na poloviční úvazek chodit do práce, do které chodí dodnes. Bylo pro ni velmi motivující, když věděla, že za pár měsíců půjde do bytu,“ řekla Miholová.

I když je projekt Housing first teprve v začátcích, jsou už přibližné informace, jak se programu daří. „Máme průběžná zjištění. Například na nájmu má každý jednotlivec průměrně dluh asi tisíc korun, což je v těchto případech poměrně nízká částka. Jak postupovat se v tomto projektu učíme od jedné amsterdamské organizace,“ vysvětlil Freund. Podle něj by se měl sociální pracovník s těmito lidmi potkávat minimálně jednou týdně. Pokud je to potřeba, může docházet i častěji.

Terénní pracovníci také často vyhledávají případné žadatele přímo v terénu. „Snažíme se zkrátka nacházet i ostatní, kteří nevyužívají sociální služby,“ dodal Freund. Zanedlouho bude následovat další vlna, kdy se do bytů nastěhuje třináct nových lidí. Většina se plánuje nastěhovat v létě. Na konci programu Housing first by mělo bydlet pětašedesát lidí.

V nedávné době brněnský magistrát sčítal lidi bez domova. Podle výsledků je v Brně pravděpodobně bez domova 1 657 lidí. Těchto lidí mírně přibývá, a to hlavně v seniorském věku. Ve výsledcích jsou zařazeni i lidé, kteří byli v době výzkumu v azylových domech, noclehárnách a podobných ubytovnách. Sčítání by mělo městu pomoci v rozvoji sociálních služeb a péče. „Realita ale může být zkreslena tím, že letos údaje poskytlo pouze sedmnáct procent z celkem sedmdesáti komerčních ubytoven,“ vysvětlil vedoucí oddělení sociálních kurátorů Ladislav Ptáček.

Klíčová slova: housing first, rapid re-housing, sociální bydlení, brněnský magistrát, lidé bez domova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.