17.04.2017 22:49


Každá žena může potratit, vždy to ale nemusí znamenat konec

Autor: Klára Vašíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Těhotenství v raném stádiu přináší kromě těšení se na nového potomka také rizika. Jedním z  nich je samovolný potrat, který podle statistik není neobvyklý. Páry se s takovou životní situaci vyrovnávají různě. Někomu může ztráta vidiny rodinného života narušit nebo úplně zničit vztah. Anna je ale důkazem toho, že potrat vždy nemusí znamenat konec, naopak to může být příležitost pro nový začátek.

Anna potratila v desátém týdnu a kvůli tomu si uvědomila, jak moc o založení rodiny stoji. Foto: Klára Vašíčková

Čtyřiadvacetiletá Anna z Brna vloni potratila na začátku třetího měsíce těhotenství a její život se od základu změnil. V jiném stavu byla deset týdnů a s přítelem se už začali připravovat na rodinu a přizpůsobovat tomu svůj život. „Po každé kontrole u doktorky jsme se na miminko těšili víc a víc. Oznámili jsme to rodině. Všichni byli překvapení, ale samozřejmě se na nový přírustek těšili taky,“ říká Anna.

Dítě s přítelem neplánovali, ale protože spolu žili delší dobu, na novinu si rychle zvykli a začali se těšit. Na začátku třetího měsíce ale začala mít nastávající matka divný pocit. „Začala jsem přemýšlet o tom, co se děje. Věděla jsem, že se potrat může přihodit komukoli, ale nenapadlo mě, že se to stane právě mně,“ vzpomíná na loňské jaro.

Po dalších dvou týdnech jela Anna na pravidelnou kontrolu ke své ošetřující lékařce do Komárova. „Doktorka mi po chvíli mlčení oznámila, že plodu přestalo bít srdce. Vyšla jsem před nemocnici, kde čekal přítel. V momentě kdy jsem mu to řekla, jsem se sesunula na lavičku a začala brečet," popisuje a dodává, že nejhorší byla operace, na které jí doktoři museli odstranit z těla zárodek. 

Samovolné potraty v prvním trimestru nejsou neobvyklé. Z dat ústavu a zdravotnických informací České republiky vyplývá, že se jejich počet průměrně pohybuje okolo třinácti tisíc za rok. „Brzy jsem zjistila, že pokud se miminko rozhodne, že se mu tam nelíbí, nedá se s tím nic dělat a je to normální. Gynekoložka mi řekla, že to nejde ovlivnit ani kdybych celou dobu ležela doma s nohama nahoře,“ popisuje.

Anna se v létě na krátko zhroutila, ale pár se brzy rozhodl, že se o dítě budou snažit znovu. Po téhle zkušenosti si uvědomili, jak moc o založení rodiny stojí. „Říkala jsem si, proč se to muselo stát právě mně. Někdo má osm dětí a ani je nechce,“ uvažuje. Nebylo pro ni jednoduché myslet pozitivně, zvlášt když ve svém okolí měla několik těhotných žen. „Byla jsem chvílemi nepřející. Nakonec se to ale povedlo i nám, hned za tři měsíce. Na začátku května mám termín, takže věci do porodnice mám sbalené a už jen čekám,“ uzavírá své vyprávění s úsměvem.  

Klíčová slova: potrat, těhotenství, Brno, gynekologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.